| Simoneel a întrebat:

ce faceti TPU?batting eyelashes Sunt noua prin preajma >:" si am o intrebare! Un baiat te place, si tu pe el, insa de 2-3 zile nu mai da niciun semn de viata sad iar eu nu mai intru pe el pe mess, si nici mesaje nu-i mai trimit! Vreau sa vad cand o sa-mi trimita el. Ma gandesc ca poate pentru ca el e la facultate, si de aceea... nu are timp! Dar totusi, in vacanta de vara nu era zi in care sa nu vorbesc cu elsad. Ce fac?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Simpatica joaca,dar iti mananca nervii si nu vad sa duca nicaieri.
Daca tot v-ati placut toata vara,de ce nu v-ati lamurit?
Acum, sunteti doar la stadiul de amici si nu-i poti cere nici sa te caute, nici sa-ti dea socoteala ca nu te cauta!
Pentru el e o lume noua careia trebuie sa-i faca fata cu brio si e ocupat sa se adapteze.Tot ce a lasat acasa,stie ca exista,e ceva cunoscut,deocamdata are alte probleme.
Va veni si randul la asta,dar primeaza integrarea lui la noile cerinte. Pune-te pe tine in locul lui si gandeste-te ce ai fi facut,daca poti.
Contrele,incapatanarile sau orgoliile sunt copilaresti acum,nu-si au rostul. Daca tu,insa,consideri ca faci bine,inseamna ca nu te poti pune in locul lui.
Incearca sa fii mai realista si, daca-l placi, mai intelegatoare.Nu-i deveni greutate, fii bucuria lui.
Asta, poti?

| Simoneel explică (pentru greece12):

Frumos raspuns! Apreciez, insa cum sa fiu mai intelegatoare sau mai realista? Ce fac, tot eu sa fac primul pas? "fii bucuria lui." cuum?sad

| greece12 a răspuns (pentru Simoneel):

Sa ai rabdare si, in momentul in care apare sa reactionezi frumos, nu cu "nu-i raspund 3 zile".
Tu nu te bucuri cand te cauta? Asta ajunge daca i-o arati!

6 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu procedezi nici rational nici cum iti dicteaza inima, ci doar prin orgoliu. Asta nu duce niciodata in directia buna. Rational ar fi sa iti dai seama mai clar care e treaba si sa procedezi cum e mai bine, cu incredere in tine. Acum ca a inceput scoala e posibil sa socializeze si el mai mult si sa nu fie chiar asa aprins dupa tine, sau poate asteapta ceva mai multe incurajari din partea ta. Din moment ce va placeti totul tine de comunicare, daca tu esti dificila iti pui singura bete in roate. Nici macar nu e ceva intre voi si te gandesti la mici razbunari (ii raspunzi peste 3 zile pentru ca a indraznit sa te ignore 3 zile nefiind nicio relatie intre voi) - poate s-a prins ca esti imatura si mai rau si-ar complica viata? Ce ar fi sa discuti deschis si sa stii o treaba, ori e ori nu e? Fara frica, insistenta, nervi... daca va placeti incepeti sa iesiti impreuna, daca nu, fiecare cu ale lui si o sa iti treaca.

| allyssa a răspuns:

Sincer acum, el nu se sta la facultate 24 din 24 de ore si ar fi avut timp sa-ti dea un mesaj ca sa vada ce mai faci.dar hai sa zicem ca tine:nu are timp.trimite-i tu mesaj. poate el crede ca tu nu mai vrei sa vorbesti cu el sau ca te-ai suparat pe el(desi in cazul asta tot ti-ar fi dat mesaj ca sa afle motivul supararii).3 zile de cand nu ati mai vorbit...trimite-i tu un mesaj si daca iti raspunde e ok. dupa intreaba-l ce a fost cu el atatea zile de nu a vorbit cu tine.asa daca stai fara sa faci nimic nu o sa afli ce se intampla.

| Simoneel explică (pentru allyssa):

Pai eu nu vreau sa-i mai trimit. Ca tot timpul [ aproape] eu am fost prima care intreba de vorba, iar acum. intre noi nu e nimic, si nu vreau sa inteleaga ca sunt obsedata de el, sau chestii din astea, mai astept pana maine, daca nu da niciun semn, cand va mai zice ceva n-i voi raspunde decat pestre 3 zile!happy Procedez corect? :-s

| kta1431k a răspuns:

In primul rand trebuie sa stii sigur daca si el te place, in acest caz poti face primul pas dor pentru simplul fact ca unii baieti sunt ceva mai timizi. In caz contrariu el va refuza sa iti raspunda sau eventual va raspunde intr-un mod mai ciudat.