| Beepbeep a întrebat:

Buna. Mi-am inceput viata sexuala anul trecut in oct, nu am mers la ginecolog niciodata si deja a trecut un an. Am facut sex de maxim 8 ori. Mereu protejat. Nu au aparut simptome ciudate, mi-a fost bine tot anul. E necesar sa merg la ginecolog?

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da, odata cu inceperea vietii sexuale este necesar o data la 6 luni sau un an un control la ginecolog, ce varsta ai? Sanatate multa.

| Beepbeep explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am 19 ani

| Beepbeep explică (pentru CristiDinBucuresti):

Multumesc frumos

| AnnaMariaaa a răspuns:

Eu mi-am inceput viata sexuala de 3 ani si abia Marti am fost pentru prima data, nici eu nu am avut o viata sexuala activa pana anul trecut. Sa stii ca nu e nimic rau, eu nu m-am dus din cauza ca imi era jena, dar si din cauza ca am locuit in America si acolo e greu cu sistemul medical. Sa stii ca nu e nimic rau, e putin jenant, dar este doar in capul nostru, oamenii aia sunt acolo sa isi faca treaba si au vazut zeci, sute in viata lor, deci stai linistita ca nu sunt acolo sa ne judece pe noi. Totul se intampla intr-un timp relativ scurt, nici nu-ti dai seama, e bine sa mergi sa te asiguri ca totul e in regula. Bafta!

| Beepbeep explică (pentru AnnaMariaaa):

Nu e neaparat vb ca nu m-am dus de rusine, voiam sa stiu daca e vreun risc ca nu am mers. Ca mereu am facut protejat si nu mi-a afectat ciclul, hormonii, nimic. Stiu ca nu sufar de vreo boala. Doar la sani sa ma verifice, acolo nu-mi dau cu părerea.

| AnnaMariaaa a răspuns (pentru Beepbeep):

Adevarul este ca nu prea stim daca suferim de ceva sau nu, pentru ca exista bacterii sau virusul HPV care de multe ori nu dau niciun fel de simptoma si afli ca ai ceva in momentul in care te duci si ti se iau probe. Nu este nimic grav ca nu te-ai dus, cam asta e perioada 6 luni, 1 an pentru o prima consultatie. Treaba cu sanii cred ca difera de la un medic la altul, nu toti ii palpeaza, dar cu siguranta poti cere lucrul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O femeie matură în gândire, educată şi responsabilă se duce regulat la ginecolog ca să se asigure că este totul bine. După ce îţi începi viaţa sexuală e absolut obligatoriu să mergi chiar dacă ţi se pare ţie că n-ai nimic. Măcar acum du-te dacă până acum n-ai făcut-o.

| vasile2222 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, e o prostie sa te duci sa te cauti la medici fara sa ai o problema. Intr-un fel te duci ca poate, poate iti gaseste o boala. happy
Gandeste-te ca esti foarte ok, bucura-te de viata, ai incredere in tine.