| anonim_4396 a întrebat:

BUNA TPU am nevoie urgenta de ajutor....acum 3 saptamani am avut un contact sexual cu prietenul meu si acum cateva zile parintii mei au aflat a fost un scandal monstru in casa etc.le-am spus ca am fost de acord sa fac asta cu el pentru ca il iubesc el este major iar eu am aproape 16 ani ....sunt putin mai dezvoltata, acum vor sa mearga la politie sa depuna plangere sad vreau sa stiu daca va pati ceva prietenul meu sad va rog am nevoie de ajutor, cum il pot ajuta? va rog vara glume de prost gust

Răspuns Câştigător
| AngelBoy a răspuns:

Nu poate pati nimic! Ai peste 15 ani si se presupune ca ai avut discernamant pentru fapta asta in acel moment. Atat timp cat tu ai fost de acord fara sa primesti bani sau sa fii constransa in vreun fel de el. Baiatul chiar major fiind nu poate fi tras la raspundere din pacate pentru parintii tai care ar trebui sa se mai documenteze inainte.

| FoxxyReBella a răspuns (pentru AngelBoy):

In sfarsit cineva care mi-a raspuns la intrebare si nu a deviat de la subiect.....multumesc frumos pentru ajutor

| FoxxyReBella a răspuns (pentru AngelBoy):

Uite id meu daca vrei sa mai vorbim "foxiia" si mersi inca o data

15 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Nu face ma puscarie.

In Codul Penal spune clar ca actul sexual cu un minor care are peste 15 ani intra la pedofilie si poate fi acuzat prin lege doar daca majorul este cu mai mult de 5 ani mai mare decat minorul, sau daca a fost impotriva vointei acestuia.

http://dssmile.wordpress.com/

| Noone4u a răspuns:

Art. 198

Actul sexual cu un minor

Actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi.

Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex între 15-18 ani, dacă fapta este săvârşită de tutore sau curator ori de către supraveghetor, îngrijitor, medic curant, profesor sau educator, folosindu-se de calitatea sa, ori dacă făptuitorul a abuzat de încrederea victimei sau de autoritatea ori influenţa sa asupra acesteia.

Dacă actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 18 ani, a fost determinat de oferirea sau darea de bani ori alte foloase de către făptuitor, direct sau indirect, victimei, pedeapsa este închisoarea de la 3 la 12 ani şi interzicerea unor drepturi.

Dacă faptele prevăzute în alin. 1-3 au fost săvârşite în scopul producerii de materiale pornografice, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 15 ani şi interzicerea unor drepturi, iar dacă pentru realizarea acestui scop s-a folosit constrângerea, pedeapsa este închisoarea de la 5 la 18 ani şi interzicerea unor drepturi.

Când fapta prevăzută în alin. 1 a fost săvârşită în împrejurările prevăzute în art. 197 alin. 2 lit. b) ori dacă faptele prevăzute în alin. 1-4 au avut urmările prevăzute în art. 197 alin. 2 lit. c), pedeapsa este închisoarea de la 5 la 18 ani şi interzicerea unor drepturi.

Dacă fapta a avut ca urmare moartea sau sinuciderea victimei, pedeapsa este închisoarea de la 15 la 25 de ani şi interzicerea unor drepturi. ASTA CA SA ITI DOVEDESC CA N-AI CITIT NICIUN ARTICOL DIN LEGE ASA CUM SUSTII TU! happy

| anonim_4396 explică (pentru Noone4u):

Irinooooo care esti IrinaMrrr, degeaba marai ca daca fata declara in fata politistilor ca a fost cu acceptul ei nu pateste nimic omul

| FoxxyReBella a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta sper si eu sa nu pateasca nimic sad am vazut ca toti isi dau cu parerea dar habar nu au sad in lege scrie ca daca am peste 15 ani si am fost de acord nu se intampla nimic in afara faptului ca va trebui sa mergem la politie sa dam declarati etc...

| anonim_4396 explică (pentru FoxxyReBella):

La politite tot trebuie sa mergi sa dia declaratie, el poate fi ridicat d ecatre politie si arestat preventiv pana procurorul care se ocupa de caz v-a vedea declaratia ta, asta daca parintii tai depun plangere, dar ar fi cazul sa-ti pui si tu niste intrebari

| neutrino a răspuns:

Poate face putina puscarie, nimic mai mult!

| Alcyon a răspuns:

N-au ce sa-i faca. Mi se pare insa, ca te-ai cam grabit cu inceperea vietii sexuale. Te-ai gandit ce faci in cazul in care ramai gravida? Metodele de protectie mai dau gres uneori. Uita-te si tu, forumul asta e plin de adolescente care bocesc: aoleu, mi s-a rupt prezervativul si cred c-am ramas insarcinata. Daca te trezesti cu un plod la varsta asta, o sa fii nevoita sa renunti la scoala ca sa-l cresti. Iar avortul merge doar in primele 2-3 luni. Daca nu depistezi sarcina la timp, trebuie sa faci bebelul.

| Florenta16 a răspuns:

Da, poate pati in cazul in care avea ceva serviciu, il da afara sigur + amenda de toata frumusetea. Nu pot sa inteleg totusi de unde au aflat, si altadata asteapta si tu macar sa faci 17 ani sa te mai apropii de 18 si ar fi mai ok. Nu trebuia sa te grabesti. Ai grija acum sa nu cumva sa se desparta de tine pentru ca ai tai i-au facut rau. Gandeste-te si la consecinte inainte de placere! Aveti grija pe viitor, sustine-l acum ca are nevoie si multa bafta!

| FoxxyReBella a răspuns (pentru Florenta16):

Am citit lege si spune ca daca am peste 15 ani atunci e in regula nu e ilegal sa fi intretinut relati sexuale cu mine

| FoxxyReBella a răspuns (pentru Florenta16):

Actul sexual, de orice natură, cu o persoană de sex diferit sau de acelaşi sex, care nu a împlinit vârsta de 15 ani, se pedepseşte cu închisoare de la 3 la 10 ani şi interzicerea unor drepturi.

| lex79 a răspuns:

Daca tu sustii incontinuare ca actul sexual a fost sustinut cu acordul tau atunci nu va pati nimic.

totusi... e nasoala treaba si nu se va termina bine pentru tine.

| YTBDrawingBase a răspuns:

Grav fratilor..numai tu poti sa ii convingi, daca sunt intelegatori, daca sunt de aia dintr-o bucata..aia stiu aia fac.e cam greu. insa ai putea sa te intelegi cu persoana cu care te intelegi mai bine dintre ei 2. daca ai ales sa le spui ca te-ai 12345 si a reactionat prost, e cazu sa nu le raspunzi cu aceeasi fata. ok, in cel mai rau caz el se duce cativa ani, iese schimbat. TU ai face bine sa nu mai faci aceeasi greseala. le vei spune in fata ca nu mai ai incredere in ei, ca au "omorat" pe cineva pe spinarea ta.si ca daca faci ceva iesit din comun, ei au dreptu sa taca din gura.si unicul. in fine. nu vreau sa uiti momentu asta..cum ai ei grija de tine. adica unu pune paiele si celalalt e obligat sa dea foc..nu ca ar vrea. tu iate de ala care pune paie[sti ce zic] vorbeste cu parintii lui sa vina la ai tai sa se linisteasca.si eu daca eram tu, as mai mintii..ca mas mai fii 12345 acum 1 an. pe ei nu ii intereseaza ca va iubiti,intre ei a aparut rugina ca nu stiu sa intretina dragostea unu fata de altu,ca ei, pe timpu lu pazvante s-au luat dupa principiul pofta apare mancand, si acilea se schimba situatia.ei cam au uitat de dragoste, si vad ce e la televizor, ce e mai rau, si p l m, actioneaza MECANIC fata mea. Eu..ca sa convertesc un om. intai imi fac un plan care imi da un rezultat dorit.pentru ca eu creez cauzele. tu stabileste-ti niste optiuni, si apasa-le.si ma refer la metode: intra in raport cu ei. si incearca sa le accepti punctul de vedere, apoi condu-i catre ce vrei, si e impotant acum sa spui MOTIVU.as vrea sa te invat niste metode de hipnoza acoperita si ancore, insa ma doare mana de scris, e mult fuc k. apoi dupa ce spui motivu, continui sa le spui ce sa faca. tu doar le spui, si inca un lucru te rog..cand spui un verb. de ex iarta-l lasa-l tu, spune-le cu voce tare! nu am sa-ti spun de ce, ca e complicat, insa tu fa ce iti spun! iti dau un indiciu: una din fricile omului e legata de zgomot. asa. e importat sa le spui cand sunt linistit si dupa 2-4 minute de discutat in liniste, nu scandal. si e importat sa se uite la tine, IAR TU sa te uiti in ochii lor, si sa nu-ti lasi ochii sa coboare mai joc de nasu lor.sa nu lasi capu in jos.sti vb aia: uitate la mine cand vb cu tine? adultii le zic copiilor..pentru ca adultul isi arata puterea prin simplul fapt ca intretine contactul vizuat in timp ce ii da comenzi, si explica, copilului care ii explica. asa tres faci si tu, numai ca subtil.ptk atacul politicos e cel mai frumos. acum. tu sigur te-ai gandit la o solutie in a-l salva, oricat de nebuneasca ar fi, insa nu ai incercat, ghici ce..nu sti de unde rasare soarele iubita! iti las un pm cu ceva tare.

| Skittless1997 a răspuns:

E bine ca ai 16 ani poti declara ca ai fost de acord alt fel poate sa ia vreo 15 ani pentru asta happy