| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema groaznica! Mai rau de atat nici ca se putea sigh! In urma cu doua zile mi-am intalnit un fost iubit pe strada in timp ce ma duceam la el sa ma intalnesc cu sora lui care imi este foarte buna prietena.El a spus ca vine cu mine, deoarece oricum trebuia sa ajunga acasa.Ajunsi la el am constatat ca sora lui este plecata si am fost de comun acord sa o astept acolo. Dupa aproximativ 10 minute m-am dus pana la toaleta, iar el a intrat peste mine si m-a violat.i-am povestit intreaga poveste actualului meu iubit cu care sunt de 1 an si ceva impreuna,iar acum este foarte suparat pe mine, nici nu vrea sa ma priveasca in ochi.ce pot face sa il conving ca nu am vrut sa se intample asa? Va rog frumos fara raspunsuri urate sad

41 răspunsuri:
| irinnnnnaaaaaa a răspuns:

Buna. Chiar vorbesti serios? Atat de mica si fara putere esti incat sa nu poti face ceva ca sa eviti ceea ce s-a intamplat?!
In legatura cu prietenul tau, actualul ..Sunte-ti de 1 an si ceva impreuna si el nu are incredere in tine? Ar fi trebuit sa te sprijine, sa-ti fie alaturi, sa rezolve situatia neplacuta nu sa se supere! Cand da de rau, el fuge? in cazul tau s-a suparat ..doar stii vorba aceea '' la bine si la rau impreuna ''.
Nu trebuie sa-l convingi tu de nimic draga mea! Daca chiar tine la tine si este un baiat cu capul pe umeri va stii ca a gresit prin comportament si va veni el la tine inapoi, si nu invers! Daca nu vine inseamna ca nu era de tine!
In legatura cu baiatul care te-a violat, n-ai facut nimic in privinta asta?

| lo a răspuns:

Acuzatia de viol este f.grava,insa actul este mult mai grav! Nu stiu cat este de reala toata povestea asta.Dar daca ce spui tu este adevarat, trebuie sa denunti si sa vorbeti cu unul din parintii tai(mama, in principal).Te vor sprijini; Trebuie sa iti iei inima in dinti, sa fi tare si sa ai grija ca acel "baiat"sa fie pedepsit pentru fapta sa.Este un fapt care se produce destul de des, iar multe fete au impresia ca este din vina lor de aceea le este teama sa denunte, si le este teama ca lumea nu le va crede si nu le va vorbi, ca in cazul iubitului tau care trebuia sa aiba alta atitudine (daca era altul il castra).Fi tare si fa ce trebuie sa faci, pentru a evita ca alte fete sa treaca prin asa ceva!

| viatacumikii a răspuns (pentru lo):

Iti multumesc mult pentru incurajari. iubitul meu nu a fost indiferent in toata situatia asta.chit ca acum este suparat pe mine, l-a cautat pe acel individ, insa este de negasit!

| hotshotb a răspuns (pentru viatacumikii):

Te duci tu frumos la politie si gata.si eu chiar nu stiam ca la ginecologie e ca la autopsie.de unde sa isi dea ala seama cand ai facut tu sex? el isi da seama daca ai facut sau nu.nu si cand anume.Si daca prietenul tau te iubeste o sa inteleagathinking

| hotshotb a răspuns:

Cati ani ai tu fetito? de politie ai auzit? violul se pedepseste cu de la 3 la 10 ani. spune-i ce s-a intamplat si spune-i ca ai nevoie de ajutorul lui. daca e adevarat ce spui ar trebui sa dicuti si cu parintii

| viatacumikii a răspuns (pentru hotshotb):

Nu pot vorbii cu parintii, deoarece eu nu mai sunt virgina de vreo 3 luni (mi-am inceput viata sexuala cu actualul meu iubit), si nu as vrea sa se afle in urma unui control pentru ca mi-ar fi foarte rusine de ei...

| EyesSad17 a răspuns:

Buna este foarte greu de explicat din cate am citit.In niciun caz n-ai vina pentru ca exista multi bolnavi sexuali.Problema ta este ca-l iubesti iar dansul, nu te iubeste, este foarte clar ca el nu mai vrea cu tine.Sa stii ca sunt foarte putin baietii care sunt alaturi de iubitele lor avand au rabdare cu ele. Sa gandesc la ele tot timpul prin ce au trecut merg impreuna peste tot Insa la tine e din contra, tu il iubesti in continuu Nu se merita sa suferi pentru un asa zisi lover.Nu cu asta a demonstrat ci a demonstrat ca este un fraier un mare las. Dupa ce te -a violat fostul ai platit pentru asta care fuge. Poti sa te superi pe mine ca ii spun asa.E normal.Il iubeste enorm mai ales ca ati fost de ceva timp.Dar e foarte bine ca relatia voastra a fost asa de lunga sper lunga. Oamenii se cunosc prin fapte si diferite locuri si evenimente cu atat mai bine cu atat mai rele.Nu iti distruge sufletul nu te imbolnavi pentru un nimeni. Stii cum ce ma uimesti prin faptul ca in loc sa faci ceva pentru tine ai inceput citez : " nu stiu cum sa-l fac sa ma piveasca?" poftim? El nici nu mai merita sa-l privesti poate el ar trebui sa nu sa mai priveasca in oglinda Gandeste-te nu cu inima si pune altfel problema si intreaba- te "de ce "nu mai vrea sa ma vada dar nu in modul ca el el se simte vinovat dand victima
De ce? sa nu mai vrea sa discute cu tine
el? a fost violat? el a trecut prin ce ai trecut tu niste chestii insuportabile pe care un barbat nu poate intelege mai bine decat o femeie.In loc sa te i-a in brate ce face? fuge? nici sa sa-ti sune parinti sa te duca acasa linistita si apoi la un doctor sa-ti fie alaturi.Cum nu mai vrea sa te vada? te-ai transformat intr-o alta persoana sau nu mai esti tu sau ce? Ce inseamna asta? de fapt tu ce crezi despre el? Vrei sa continui asa cu el.Maine poimaine doamne fereste va loveste o masina.El fuge fara a de lua de acolo si uita de tine apoi el se da victima cu tine Doamne fereste ca ai murit repet Doamne Fereste.Nu-i un om de calitate tu meriti mult mai mult. Nu prefera lasi.Stii ce imi iese in cap poate o fi eu nebuna sau altceva probabil stia sau i-ai spus c esti virgina si el voia sa o faca cu tine si acum cum nu mai esti te a lasat.Mai este si o alta varianta crede ca tu ai provocat acest viol Pot fi multe variante, dar ce a facut el e de neiertat oricat ai vrea sa-l aperi, nu-i om puternic loial respectos. Sunt suparata pe voi fetelor ca nici nu va mai gandi-ti la voi Va ganditi sa le fie lor bine uneori nu va place dar sa se simte ei bine.Vad atatea fete care isi abandoneaza scoala pentru a se marita.Vad atatea fete care isi i-au viata.Vad atatea fete gravide pe la varsta de 14 15 ani ...Nu e asta iubire nu e destinul e o drama in Romania.

Eu niciodata nu o sa fac asta sa-i fiu doar lui bine. Facem sa ne fie la amandoi bine si cel mai important pentru mine sunt parintii mei de sot ma despart nu avem legaturi de sange dar parinti pentru restul vietii suntem legati.Imi pasa de sufletul meu si sa-iti pese de sufletul tau zbuciumat. Dupa cate ai patit du-te la politie sa nu mai apara alte victime mai mici decat tine

Fa o pauza si vorbeste cu parintii tai deschisi sau spune-i psihologul scolii
E vorba de tine si chiar daca parintii tai te vor certa, vor tipa, o vor face numai si numai din cauza socului pe care i-ai zis-o Uite-l de baiatul las.Eu numai din cate am citit.Era bun la vrajela dar in rest nimic nu e bun nici ca iubit nici ca amic.

Vorbestei cu mamei tale de ea ai nevoie cel mai mult chiar daca va fi nervoasa sa nu te speri va plange iti va tipa dar sa nu tip si tu ca mai rau va fi. Roaga-o sa te imbratiseze si sa merge-ti amandoua la spital sa vede-ti starea de sanatate.Te poate ajuta si psihologul scolii dar si psihologul spitalului, crede-ma din tot sufletul meu.Ai grija de tine ca va bine ce iti zic. Exact asta am patit si eu candva;((

| Andr3Yush a răspuns:

In primul rand mergi la politie ( cea ce cred ca ai facut deja ), dupa care vorbestei calm si spune-i ca daca iti placea nu il denuntai, insista ca il iubesti, spune-i ca ar trebui sa te sustina nu sa te alunge! Bafta!

| Laurentiu_4547 a răspuns:

Daca nu ai făcut reclamație la politie înseamna ca ți-a plăcut și nu a fost viol. Tu nici nu ști care este diferența dintre sex și viol. Mult succes.

| Iulian03 a răspuns:

Spune la politie.

| neutrino a răspuns:

Spune pe cea dreapta daca ti-a placut si care dintre voi a ramas primul fara chiloti pe el.

| Azµre a răspuns:

Depunde plângere la poliție! Sau ești proastă?
Cum să pățești așa ceva și tu să nu depui nici o plângere și să nu spui nimănui nimic.
Explică-te! Câți ani ai? Ce e în mintea ta? Prietenul tău câți ani are de este atât de indiferent! I-a spune!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca ar trebui sa depui si o plangere la politite in cazul in care nu ti-a placut cum a prestat...

| Axel22 a răspuns:

WOW. Daca prietenei mele i s-ar intampla un *** din asta las lipi cu flegma de perete pe animalul care a facut asta happy

| mel24 a răspuns:

Pai tie de actualul iubit iti arde cand celalalt te-a violat? daca nu te crede da-l dracu si gaseste altul! hai ca asa ceva nu am mai auzit! du-te fato la politie si denunta-l pe ala care te-a violat! dar oricum povestea asta a ta e cam ''fake''! zii mai bine ca ai facut sex de bunavoie cu fostul si acum ca a aflat actualul nu stii ce sa ii spui! nu ne lua pe noi cu virginitate si din astea! violul se pedepseste legal nu conteaza ca esti virgina sau galeata!

| miru20cmrecords a răspuns:

Ai crezut cumva ca prietenul tau e politist? cum ai putut face asa ceva? prietenul tau crezi ca daca nu il dai la politie pe fostul va mai crede ca tea violat? spune-i politiei cat mai repede. bafta

| danielcoman32 a răspuns:

Imediat mergi la politie,daca nu reclami,inseamna ca, fie e minciuna ce spui, si ai facut-o cu el ca ai vrut, fie esti curva, si iti place sa fii luata tare!

| viatacumikii a răspuns (pentru danielcoman32):

Daca nu ma cunosti nu ma face curva, te rog! Normal ca voi depune o plangere, doar nu sunt tampita sa il las in libertate.singura problema ar fi ca probabil nu am urme vizibile de viol, deoarece eram constienta ca daca voi opune rezistenta va distruge tot in mine! (Eu am 1.65 m, si 55 kg, iar aproximativ 1.90 m si in jur de 80 kg)poate singurele semne de agresiune sunt vanataile de pe corpwinking daca tu ai fi fata si ti s-ar intampla o astfel de trauma cum ai proceda? De curiozitate. Tu sti cum e sa nu mai iesi din casa de rusine? Nu cred!

| Azµre a răspuns (pentru viatacumikii):

1) În niciun caz nu aș veni pe TPU să povestesc.
2) Cât de proastă să fii să nu dai la urmă un telefon la poliție
3) Cât de dobitoacă să fii să stai, ar fi trebuit să te zbați că de omorât nu te omora.
Ori:
Ți-a plăcut și ai tăcut din gură una din astea

| lo a răspuns (pentru Azµre):

Si de ce sa nu vina pe TPU sa povesteasca, este un site liber pentru oriceine are nevoie de o solutine la o problema, astfel raman in anonimat si rusinea nu este ata de mare.Nu cred ca este proasta, multe femei dupa ce trec prin asa ceva se simt rusinate si le ia mult timp pana ia atitudine.Si chiar daca s-ar fi zbatut,chiar crezi ca o femeie are mari sanse in fata unui barbat? Sti cate cazuri se petrec zilnic? Nu mai fi atat de ignorant, ca este usor sa critici de pe banca de rezerva.

Nu spun aici ca o cred in totalitate, ca sunt destule farsante, dar nu mi se pare corect modul tau de a o jigni, ca ai dubii te cred.Pana la urma ea stie ce a facut si ea va lua decizia corecta in acest aspect.

| Azµre a răspuns (pentru lo):

Mă faci să râd!
O jignesc că este PROASTĂ!
Cum să faci așa ceva și să nu iei nici o măsură.

| lo a răspuns (pentru Azµre):

Crezi ca este singura femeie care este violata si nu a pus denuntie? Stirile arata multe tampenii de genul dar daca s-ar face publice toate.si daca s-ar denunta ar fi mai bine, ar fi mai sigur si poate si pedepsele mai crunte.
Te inteleg ca ti se pare anormal ca sa se intample asa ceva si sa nu se ia masuri, si mie mi se pare la fel de anormal, dar cum am spus sti cate femei nu denunta lucrul asta? Deci mai bine incurajeaz-o nu o jigni(bineinteles daca este adevarat ce spune).

| Azµre a răspuns (pentru lo):

Domnule '' Io'' unde ați găsit cuvântul acesta : "farsante"?
Înainte de a spune ceva studiați puțin limba română și ulterior cautați și un Dex (Dicționar explicativ al limbii române) unde v-aș ruga să îmi căutați și mie o definiție pentru cuvântul mai sus menționat. Dacă nu poate un sinonim!?
Credeți că se poate?

| Azµre a răspuns (pentru lo):

Asta mai este și proastă pe deasupra!

| Azµre a răspuns (pentru lo):

Da voi chiar puneți botul la toate prostiile pe care le pot scoate anumite ființe! Oare ce e mai important din toată povestea asta :
1) Faptul că a fost violată?
2) Cum să îl convigă pe iubit că nu a fost de plăcere?
Come on...

| lo a răspuns (pentru Azµre):

Da,mea culpa.Rectific.dar tu esti in stare sa te uiti in dex si sa imi zici ce inseamna proasta sau sa imi dai macar un sinonim pentru acest cuvant? ca se pare ca este singurul pe care il cunosti.Din tot ce am scris ai vazut greseala,hee hee
Dar nu te intrece in inteligenta ca tot ignorant ramai.In ultimul mesaj :generalizam, pentru ca sunt multe femei care trec prin asa ceva si nu pun denuntie. pana la urma depine de ea ce este mai important 1/2.Cum am specificat:acuzatia de viol este grava...

| Oana92 a răspuns (pentru Azµre):

Mai Azure...tu de obicei ai dreptate in tot ce zici, dar acum te cam inseli. Am lucrat cu multe femei violate si cam toate au acelasi comportament, se panicheaza, nu mai pot reactiona, frica pur si simplu le paralizeaza, le e rusine sa spuna si le e teama sa mearga la politie, se simt vinovate si de multe ori le gasesc scuze violatorilor. Daca le vezi pe unele cum asteapta sa intre la IML te apuca plansul de mila lor, nici nu pot ridica privirea din pamant...sad
Plus gandeste-te ca in general femeile nu au multa forta, eu sunt destul de mare si daca s-ar pune unu si de 60 de kg peste mine nu as putea nici sa misc, pentru ca nu am forta...
Sincera sa nu fiu nu doresc nimanui sa treaca prin asa ceva. Iar despre violatori...nu am cuvinte...cred ca tratamentul primit in inchisoare e mult prea putin pentru ce fac ei!

| Azµre a răspuns (pentru Oana92):

Oana, asta minte de îngheață apele, uite-te la ce întrebare a pus.

| Oana92 a răspuns (pentru Azµre):

Cel mai probabil minte, adevarul e ca cine trece cu adevarat prin asa ceva nu scrie pe TPU ce a patit, de fapt nu prea spune nimanui nimic. Dar si daca e adevarat...atunci chiar imi pare rau de ea. Ma apucau dracii numa cand le vedeam pe femeile alea cum arata dupa asa un episod, fierbea sangele in mine, imi venea mie sa ii rup in bucati pe indivizii aia asa ca nici nu vreau sa imi imaginez cam ce e in sufletul lor...sad

| Azµre a răspuns (pentru Oana92):

În sufletul ăsteia nu este nimic, minciună și atât. Adică cum poți să vii cu un astfel de subiect și pe tine nu te doare faptul că ești violată ci faptul că nu a înțeles prietenul tău că nu ai făcut-o de bună voie. Dă-o dracului de treabă.

| Oana92 a răspuns (pentru Azµre):

Sti cum e aia: ajutor, ma violeaza, dar nu sariti ca-mi place...

| Azµre a răspuns (pentru Oana92):

Cazul de viol din Giurgiu de acum două - trei zile!? Cum că o puștoaică de 14 ani a fost violată de 7 tineri, s-a dovedit că respectiva a mințit, cei de la iml au spus că nu s-au găsit urme de brutalitate și de viol + poliția a declarat cum respectiva a schimbat până acum de 7 ori declarația...
Păi dă-o încolo de treabă...

| danielcoman32 a răspuns (pentru viatacumikii):

Daca esti violata,toanto,se vede,chiar daca nu opui rezistenta! Numai ca,somnul ratiunii naste monstrii,adica,refuzand intentionat sa discerni,si te ascunzi sub tot felul de scuze jenante,vii aici si spui ca te simti traumatizata, dar inca nu ai fost la politie, ca ai tu motivele tale! sau e minciuna ce spui, sau esti curva, si iti faci reclama aici!

| val18 a răspuns:

Aoleuuu... pe tine te-a violat ala si tie iti arde de iubiti? frate ar fi trebuit sa fi distrusa psihic si moral numai daca tie nu chiar ti-a placut asa zisul "viol"

Răspuns utilizator avertizat
| Darkangelzn a răspuns:

Problema ta trebuie reclamata la politie odata.Si iubitul tau actual trebuie sa te inteleeaga ca nu ai vrut sa faci sex cu fostul,

| Visitor a răspuns:

Salut! In primul rand as vrea sa stiu acela a fost un viol sau sex fara impotrivire? Eu cum sunt baiat si as fi intr-o situatie asemanatore as vrea ca apritena mea sa ma convinga ca nu are nici un sentiment fata de baiatul cela sa-mi arate ca ma vrea doar pe mine si sa ma roage ca impreuna sa rezolvam situatia cu acel baiat

| MadyHas a răspuns:

Viol sau de buna voie? Hai sa fim seriosi, fostul iubit, cu el in baie nu cred ca te-a violat ce ai stat de buna voie.Asa ca nu te mai victimiza sa dai bine in fata tuturor si a pr tau

| Azµre a răspuns (pentru MadyHas):

De bună voie și nesilită de nimeni, ăsta e verdictul

| zgary4all a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa anunti mai intai politia si pa parintii tai iar prietenul tau daca o sa vada ca tu regreti acest lucru si vrei ca acel fost iubit sa fie pedepsit pentru ce ti-a facut o sa te ierte, dar daca o sa vada ca tu nu iei nici o masura impotriva lui o sa creada ca ii te-ai daruit de buna voie.

| NoName_1956 a răspuns:

In primul rand discuti cu parintii tai, apoi anunti politia si pe urma vii si ne povestesti pe TPU...