| samuelrockwer a întrebat:

Asa o intrebare...
Dupa ce a luat postinor 2 contarceptie de urgenta 72 ore la 6 zile dupa ce a luat pastila a inceput niste sangerari usoare (picaturi )dupa cum am inteles e ceva normal simptome ale pastilei dar tot se plinge ca o doare vaginul, ca si cand ia veni menstruatia, menstruatia trebuia sa-i vie acum pe 15 ianuarie peste 8 zile poate sa-i vie mai devreme de la pastila? sau durerile vaginale sunt de la aceste scurgeri de sange (picaturi) de la pastila?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

De obicei dupa trecerea a 4-7 zile de la data folosirii pastilelor contraceptive Postinor2 sau Escapelle, se produce/urmeaza o reactie adversa/de aparare a organismului fata de hormonii sintetici care au fost introdusi in organism si care actioneaza si deregleaza desfasurarea normala si fireasca a organismului. Aceasta reactie adversa/de aparare a organismului se manifesta printr-o sangerare care de obicei este destul de slaba si se produce pe durata a circa 2-3 zile. Trebuie stiut si avut in vedere faptul ca acea sangerare NU reprezinta sangerarea de MENSTRUATIE. De obicei in acea luna in care este folosita aceasta metoda contraceptiva, ciclul menstrual decurge fara sa se produca modificari majore si menstruatia de obicei incepe in jurul zilei in care era programat sa se produca. Dereglarile mari/majore se produc in lunile urmatoare in timpul carora ciclul menstrual devine complet dereglat si absolut imprevizibil. Atat sangerarea cat si eventualul disconfort resimtit in zona vulvei si a vaginului, reprezinta efecte adverse ale organismului fata de stresul la care a fost supus prin folosirea acelei pastile. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

Pilula de a doua zi e o adevarata bomba hormonala care da organismul femeii peste cap si deregleaza ciclul hormonal asa ca te poti astepta multe efecte secundare.

| samuelrockwer explică (pentru HazelEyes77):

Ms de raspuns dar sa inteleg ce e de la pastila durerea aceasta vaginala si scurgere usoara de sanga!
La ce sa se mai astepte?