| anonim_4396 a întrebat:

De ceva timp ne dorin un copil. Am incercat dar nu am reusit sa raman insarcinata. Am fost la primul medic (ginecolog) si nici macar nu m-a lasat sa ii spun problema ci doar m-a consultat. Al doilea mi-a spus ca este din cauza grasimii (eu avand 62 kg si 1, 60 inaltime). Cunosc fete mult mai ponderate ca mine care au nascut. Nu prea cred ca este asta o rezolvare... imi puteti lasa un sfat va rog!? Sincer, nu stiu ce sa mai fac: sa incerc la alt medic? Sa renunt la ideea ca o sa am un copil? Cu cine ar trebui sa vorbesc despre problema asta? Mentionez ca nu am chisturi si nici un avort facut.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In mod cert, este cazul sa cauti un medic ginecolog reputat, cu multa experienta profesionala. Este de asemenea indicat sa fii consultata si de un medic endocrinolog, care sa-ti faca si setul necesar de analize endocrine si astfel pe baza rezultatelor care vor fi obtinute cei 2 medici de comun acord sa stabileasca care ar putea fi motivul sau cauzele care te impiedica sa devii mama. Multa sanatate!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, obezitatea ar putea fi una din cazule pentru care nu poti ramane gravida.
De ce nu te pui serios pe slabit, macar 10kg si sa iti dai o sansa sanatoasa de data asta, sa ai un copil sanatos?
poti consulta un medic endocrinolog sau un nutritionist, care te pot ajuta sa slabesti.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cauți alt medic.

| Emilian65 a răspuns:

Insistati pe ideea de a face un copil. Odata si odata va veni si copilul mult dorit.

| Sofer a răspuns:

Încearcă tot mai mult ca o sa devi mama.

| Teo29 a răspuns:

Cauta un dr specialist pe problema de fertilitate. Recomand Bucuresti, Cluj la privat, vezi si pe alte forumuri sugestii de medici specialisti pe asa ceva

| Ionelymary a răspuns:

Dacă crezi în Dumnezeu, poți merge la Mănăstirea Ghighiu de langa Ploiesti. Acolo este o icoană făcătoare de minuni. Sunt multe cazuri în care femeile care își doreau din suflet acest lucru au fost ajutate să aibă un copil.

| freeboy180 a răspuns:

Sa si facă si partenerul o spermograma!

| IonutIDS a răspuns (pentru freeboy180):

De acord, si sa isi verifice nivelul de tesosteron. De acolo alimentatia, odihna, starea fizica. Spermatozoizii au nevoie de o temperatura mai joasa la nivelul testiculelor pentru a se produce.