| Dragos_Dura_1999 a întrebat:

Bună ziua, mi-a întârziat ciclul o săptămână si nu stiu de ce (nu mi-am început viata sexuala doar atingeri cu prietenul meu) sunt șanse sa îmi întârzie din cauza ca m-am apucat de sala?

2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Sportul nu modifica activitatea hormonala ce determina initierea unui nou ciclu menstrual.

Daca pana acum aveai un ciclu regulat, trebuie sa stii ca mici diferente de +/- 1, 2, maxim 3 zile, pot sa apara oricand, iar o unica intarziere de maxim 10 zile nu ar trebui sa reprezinte motiv de ingrijorare.
Aceste diferente sunt datorate micilor schimbari hormonale care pot sa apara oricand in organismul femeii, mai des in perioada adolescentei.

Exista si cazuri in care activitatea hormonala se poate deregla total astfel incat un ciclu regulat sa devina neregulat.

Daca aceasta intarziere va fi mai lunga de 10 zile, sau pe urmatoarele 3-4 luni, lucrurile nu revin la normal, ar fi bine sa te prezinti atat la endocrinolog cat si la ginecolog.

Numai bine!

| clarraxdxs a răspuns:

Se poate sa ti fi intarziat din cauza unei dereglari hormonale sau a efortului fizic in exces. Spun asta pentru ca si eu am patit la fel, nu cu mult timp in urma.