| H3llange a întrebat:

Bună ziua. Soția a hotărât să oprească anticoceptionalele după 4 ani. Am dori să aflăm alta metoda în afara de pastile. Pilulele gen contracept sau prezervative.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Acum 3 ore | H3llange explică (pentru corbulalbrosu):
Am inteles dar de unde se poate cumpara, am gasit ceva la farmacia tei dar se cere de la medic ceva. de unde am putea să îl cumpărăm?

1.) Steriletul il are MEDICUL GINECOLOG, si tot el il si monteaza in interiorul uterului. Costul este de circa 400-600 de lei (sterilet + manopera) in functie de tipul steriletului ales si montat in UTER
https://www.youtube.com/watch?v=aVZoH0Pda-4
https://www.youtube.com/watch?v=ES_JBy-LonY

2.) Implanturile hormonale sunt injectate cu o seringa speciala sub pielea bratului sau a coapsei. Implanturile le detine de asemenea medicul ginecolog care efectueaza operatiunea de introducere sub piele a acelor ''betigase'' care sunt de marimea unui chibrit sau a unei scobitori.
Filmul prezinta CUM SE INTRODUCE si CUM SE SCOATE implantul la nevoie, sau in cazul in care femeia doreste sa devina mamica.
https://www.youtube.com/watch?v=opnXt3m2Nno

3.) Inelul contraceptiv intravaginal NuvaRing se cumpara din orice farmacie la pretul de 40-50 de lei, Nu necesita recomandare de la medicul ginecolog fiindca sunt concepute sa fie UNIVERSALE si din acest motiv sunt fabricate INTRO SINGURA forma, marime, continut de hormoni, de catre orice firma producatoare de pe aceasta planeta.
Folosirea inelului este extrem de simpla si este prezentata in urmatoarele filmulete educationale :
-- atunci cand (daca) in pachet exista/este prevazuta cu APLICATOR special pentru introducerea INELULUI NUVARING in vagin :
https://www.youtube.com/watch?v=Fiz_ua0MIkA
-- sau pur si simplu cu degetele in cazul in care nu are aplicator
https://www.denisuca.com/inelul-vaginal-nuvaring/comment-page-1/

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Dispozitiv intrauterin DIU (sterilet hormonal sau din Cupru), Implant subcutanat hormonal : Nexplanon, Implanon, Norplant sau Inelul contraceptiv intravaginal NuvaRing. Toate ofera o eficienta contraceptiva maxima de peste 99%. Multa sanatate!

| Werrich a răspuns:

Buna ziua, recomand steriletul pentru sotie. Asa nu va mai puteti ingrijora ca a uitat pastilele sau ca s-a rupt prezervativul.
https://drcarauleanu.ro/contraceptie/totul-despre-sterilet/

| H3llange explică (pentru Werrich):

Ne-am gândit și noi la asta, dar nu am specificat in întrebare. Ea le-a oprit pentru a face pauză de câteva luni pentru a ramane însărcinată. Și am zis să luăm o măsură de protecție până atunci. La prezervative și la contracept m este alergic. Și întrebăm poate exista alta varianta

| corbulalbrosu a răspuns (pentru H3llange):

Acum o oră | H3llange explică (pentru HappyUser):
Ne-am gândit și noi la asta, dar nu am specificat in întrebare. Ea le-a oprit pentru a face pauză de câteva luni pentru a ramane însărcinată. Și am zis să luăm o măsură de protecție până atunci. La prezervative și la contracept m este alergic. Și întrebăm poate exista alta varianta

In acest caz CEA MAI SIMPLA DAR SI SUPER EFICIENTA metoda contraceptiva o reprezinta INELUL INTRAVAGINAL... NUVARING.
Este cea mai sigura metoda contraceptiva inventata pana in prezent deoarece gradul de protectie asigurat depaseste 99, 7%, adica este mult peste cel oferit de pastilele anticonceptionale (AC) si incomparabil mai mare (de zeci/sute de ori mai mari) decat cel asigurat de prezervativ. Sperma poate fi ejaculata in vagin fara nicio retinere fiindca atat timp cat inelul este mentinut in vagin, formarea unei sarcini este practic IMPOSIBILA. Sperma ejaculata in vagin se scurge din aceasta impreuna cu secretia vaginala cu care se amesteca. Daca inelul creaza disconfort atat femeii cat si/sau barbatului in timpul sexului, acesta adica inelul in fiecare zi se poate scoate pentru o perioada de maxim 3 ore, insa este recomandat ca acest timp sa nu se depaseasca 2 ore. Dupa spalarea inelului cu apa rece acesta se reintroduce in vagin. In concluzie poti avea incredere 100% in protectia perfecta asigurata de aceasta metoda contraceptiva revolutionara. In tarile dezvoltate se foloseste de peste 15 ani cu rezultate exceptional de bune. Teoretic o sarcina se poate produce cu totul accidental, la circa 120 de ani de folosire a acestui inel. Sex placut si reconfortant. Sanatate!
https://www.medimfarm.ro/......de-ore-x-1

| H3llange explică (pentru corbulalbrosu):

Am inteles dar de unde se poate cumpara, am gasit ceva la farmacia tei dar se cere de la medic ceva. de unde am putea să îl cumpărăm?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru H3llange):

Acum 3 ore | H3llange explică (pentru corbulalbrosu):
Am inteles dar de unde se poate cumpara, am gasit ceva la farmacia tei dar se cere de la medic ceva. de unde am putea să îl cumpărăm?

1.) Steriletul il are MEDICUL GINECOLOG, si tot el il si monteaza in interiorul uterului. Costul este de circa 400-600 de lei (sterilet + manopera) in functie de tipul steriletului ales si montat in UTER
https://www.youtube.com/watch?v=aVZoH0Pda-4
https://www.youtube.com/watch?v=ES_JBy-LonY

2.) Implanturile hormonale sunt injectate cu o seringa speciala sub pielea bratului sau a coapsei. Implanturile le detine de asemenea medicul ginecolog care efectueaza operatiunea de introducere sub piele a acelor ''betigase'' care sunt de marimea unui chibrit sau a unei scobitori.
Filmul prezinta CUM SE INTRODUCE si CUM SE SCOATE implantul la nevoie, sau in cazul in care femeia doreste sa devina mamica.
https://www.youtube.com/watch?v=opnXt3m2Nno

3.) Inelul contraceptiv intravaginal NuvaRing se cumpara din orice farmacie la pretul de 40-50 de lei, Nu necesita recomandare de la medicul ginecolog fiindca sunt concepute sa fie UNIVERSALE si din acest motiv sunt fabricate INTRO SINGURA forma, marime, continut de hormoni, de catre orice firma producatoare de pe aceasta planeta.
Folosirea inelului este extrem de simpla si este prezentata in urmatoarele filmulete educationale :
-- atunci cand (daca) in pachet exista/este prevazuta cu APLICATOR special pentru introducerea INELULUI NUVARING in vagin :
https://www.youtube.com/watch?v=Fiz_ua0MIkA
-- sau pur si simplu cu degetele in cazul in care nu are aplicator
https://www.denisuca.com/inelul-vaginal-nuvaring/comment-page-1/