| 2EXA a întrebat:

Care sunt motivele pentru care nu esti pregatit sa te intalnesti cu iubita/iubitul tau intr-o relatie la distanta in conditiile in care inceputul a fost toxic, v-ati inselat reciproc dar apoi v-ati iertat si ati continuat sa luptati impreuna etc.

Cum poti spune ca iubesti persoana aceea, cum poti face atatea sacrificii si sa te comporti atat de frumos cu persoana iubita dar sa NU vrei nici cum s-o vezi, (citez spusele lui "vreau, imi doresc dar nu pot.Nu vreau sa fiu ranit iar cand sentimentele se vor amplifica").

Voi cum ati gandi-o? Cum ati proceda? Avand in vedere situatia data.
Precizez ca avem ambii peste 20 de ani si nu ne-am intalnit deloc pana acum.A trecut un an de cand vorbim, 9 luni de cand suntem impreuna si 6 luni de cand a aflat ca in primele 2-3 luni inca aveam contact cu exul.

PS: In prezent totul merge ca pe roate, nu mai exista discutii din cauza trecutului, ne intelegem super si am facut (eu) tot posibilul sa-i arat ca m-am schimbat si ca poate avea incredere in mine si tot ce a fost la inceput a fost o instabilitate emotionala.Am avut o relatie de 5-7 ani, prima serioasa fiind, si a fost dificil sa las din prima un om toxic si care ma abuza emotional.

Cand aduc vorba de a ne intalni, imi spune sa nu-l mai presez si sa las lucrurile sa mearga de la sine, sa o luam incet, si sa ii dau timp deoarece are nevoie de timp ptc a trecut printr o trauma, cu toate ca din razbunare m-a inselat si el inapoi... happy in fine.

Ce poate fi atat de puternic incat sa nu fiti pregatiti sa va vedeti?(Frica?)
Sa vezi care-i treaba cu persoana asta? Pot avea un viitor cu ea? Ne potrivim?

Răspuns Apreciat de Editori
| Daz01 a răspuns:

Relația a început prost, din experiență îți spun că relațiile care încep prost se termină cum au început, prost. Este clar că între voi este ceva, mai mult o joacă, din moment ce nu v-ați dedicat unul altui de la început, mai ales tu care continuai cu fostul. El a demonstrat cât de cerebral este, nefiind cu nimic mai bun ca tine, ci făcând exact același lucru, să trădeze.
Singurul sfat pe care ți-l pot oferi este să îți faci altă relație și s-o începi excelent, așa cum trebuie să fie orice relație frumoasă și sănătoasă. Succes.

7 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Te iubeste, ar vrea sa fie cu tine, dar e impotent si de-aia nu are curaj sa te intalneasca.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

De ce ai complicat in halul asta o joaca pe internet? Unde crezi ca ajungi?
Nu ti se pare ca "lupta" si "inselatul" sunt cuvinte prea mari pentru o discutie pe net?
Baiatul nu vrea sa se vada cu tine din frica. Nu stie daca e baiatul care s-a descris pe net, baiatul care crezi tu ca e.
Normal era sa lasati totul usor, la nivel de amicitie, pana va vedeti. Voi (sau tu, prin "lupta") ati marit miza, ati introdus niste asteptari de parca relatia voastra e obligatorie.

| Drimmero a răspuns:

In relatia de la distanta intotdeauna toti cei 4 sunt fericiti, din start totul e deja aiurea cand v-ati inselat, semn ca iubirea nu e chiar asa mare si e mai mult asa o joaca. Parerea mea, dupa cum privesc eu lucrurile din ce prezinti tu aici, retinerea asta de a va vedea e faptul ca el e inca ranit ca l-ai inselat desi asta nu poate fi numita relatie daca e sa ma intrebi pe mine, inca se simte ranit, nu te mai poate vedea la fel, nu mai poate sa sa aiba incredere oricat de mult ar zice asta, crede-ma ca un barbat ranit e mult mai orgolios decat o femeie si nu mai vede cu aceeasi ochi femeia respectiva, are retineri si e in perioada aia de obisnuinta si probabil se gandeste ce sa faca, daca sa mai investeasca timp si sentimente, bineinteles ca si el a gresit la fel de mult si il constrange asta, el e constient deja ca lucrurile au luat-o la vale si cam bate spre retragere, se gandeste sa nu mai pateasca ceva asemanator cu tine mai ales daca apuca sa investeasca sentimente mai mari sau sa fiti deja ceva mai serios pentru ca asta e prosteala. El inca e rabdator, eu unul as fi rupt legatura din prima cu persoana aia pentru ca nu mai am rabdare sa suport bagaje emotionale din trecut.

| Cheo0S a răspuns:

Nu am inteles mare lucru.
Da ce i copil sa I fie frica sa nu fie ranit.

Relatiile la distanta nu functioneaza asta in primul rand si in Al doilea "inima" e ca de sticla o data CE a fost Sparta nu o sa Mai arate la loc orice ai face cu ea.
In locul tau as rupe contactul si gata asa Mai mult rau VA faceti si o sa fie Mai grea despartirea.

| LostForForever a răspuns:

Cine nu iubește cu adevărat Inșeală cine nu iubește cu adevărat uită cine nu iubește cu adevărat renunța cine nu iubește cu adevărat înlocuiește.

Cine iubește cu adevărat nu renunța orice ar fi cine iubește cu adevărat nu uitată orice ar fi cine iubește cu adevărat nu inșeală orice ar fi cine iubește cu adevărat nu înlocuiește orice ar fi cine iubește cu adevărat iubește cu adevărat pentru tot deauna.

| Ka0ru a răspuns:

Mie mi-ar fi sila sa ma mai vad cu o persoana care m-a inselat. Lasa-l pe bietul tip si fa o treaba mai buna in urmatoarea relatie ca asta nu pare ca va face nici un bine.

| OldMoney a răspuns:

Citez aici din OP:
'o relatie la distanta'... 'ati continuat sa luptati impreuna'.
Asta nu e chiar o relatie. sunt persoane care au vorbit online si dupa 1 luna s-au intalnit pentru ca voiau sa se cunoasca/vada.
Daca ar fi fost o relatie de mii de km distanta ar fi fost de inteles ca oamenii se pot vedea mai greu.
Dar in cazul in care locuiti in aceeasi tara nu prea mi se pare corect ca el sa-ti livreze replica 'nu sunt pregatit'... Asta nu denota barbatie.
Nu stiu cum l-ai avaluat tu pe acest tip cu care discuti de aprox 1 an, dar nu prea joaca fair play.
Cine vrea poate, cine e interesat de tine ar veni si de la mii de km distanta sa te vada ( o spun din experienta).
Incearca sa-i dai un ultimatum, vezi daca se mobilizeaza, altfel... NEXT!