| LadyShock a întrebat:

Cea mai frumoasa poveste de dragoste a voastra dau funda...happy

Răspuns Câştigător
| mihaelaa18 a răspuns:

Pai el se mutase cu mine pe strada acum vreo cativa ani.La inceput nu vorbeam deloc, ne certam tot timpul, practic nu ne suportam deloc unul pe celalalt. Dupa o perioada de timp lucrurile parca se mai linistisera si incepusem sa ne intelegem mai bine.El vorbea frumos cu mine, mai venea pe la mine pe la bloc, mai ieseam uneori si ne plimbam prin parc...si am inceput sa ma indragostec de el, dar preferam sa nu ii spun lui pentru ca imi era teama de un refuz.
Dupa 3 luni care au trecut tot vedeam ca imi placea de el din zi in zi mai mult si mi-am luat inima in dinti si i-am spus ce simt pentru el.Surprinsa am fost cand mi-a spus ca si el ma placea dar nu avea curaj sa faca primul pas.
Si am format o relatie timp de un an.A fost primul meu prieten.A fost o relatie frumoasa, ne intelegeam bine, mai existau si mici certuri dar treceam peste ele.El a fost mereu langa mine cand am avut nevoie de cineva, ma facea sa rad atunci cand eram trista, el era totul pentru mine.Nu mi-as fi imaginat vreodata ca o sa il pierd dar din pacate l-am pierdut.La scurt timp dupa ce am implinit un an el mi-a spus ca numai are rost sa continuam relatia si ca este mai bine ca fiecare sa isi vada de drumul sau.
Chiar daca a trecut ceva timp de cand numai sunt cu el, sincer nu am trecut peste.Ma doare faptul ca l-am pierdut.Am pierdut persoana care imi completa viata, persoana la care zambeam doar cand ii auzeam numele, persoana care m-a facut sa zambesc din suflet si sa fiu fericita, persoana pentru care as fi facut orice, persoana care o iubeam enorm... oricum niciodata nu il voi uita, va ramane in inima mea pentru todeauna si ii multumesc ca a facut parte din viata mea candvahappy

6 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Iti repostez ce am scris intr-un alt post iarasi happy

Mi-am cunoscut partenera din intamplare pe hi5 am vazut un comentariu ridicol dat de un prieten al meu si am comentat si eu spunandu-i ca nu e adevarat ce a spus respectivul apoi am mai vb cu ea prin chat-ul de pe hi5 abia dupa vreo 2 saptmanani am bagat-o in seama. Chiar nu vroiam nimic de la ea pur si simplu sa fim amici. Am hotarat sa o scot afara sa o cunosc si i-am zis la misto, hai sa iesim la o cina romantica in doi pe malul unei ape. Zis si facut am iesit afara, si am dus-o la o cina romantica pe malul unei ape intr-o seara cu cer instelat :X... e aa ramas surprinsa de absolut tot. Am dus-o acasa, era inca in stare de soc cum s-ar zice nu stia ce sa zica si ce sa faca. Am mai iesit apoi dupa 3-4 zile, in care am vb mai mult la telefon, eu fiind plecat din oras. Am iesit ne-am plimbat nu i-am zis nimic ca vreau sa fiu cu ea sau ceva pana aproape de sfarsit sa o duc acasa m-am oprit intr-un parc, am pus o melodie de dragoste si am dansat cu ea, si atunci i-am spus ca o plac si daca vrea sa fie cu mine.
Nu mi-a zis nimic atunci am dus-o acasa, si la scara am sarutat-o eu am intors spatele si am plecat, apoi am primit mesaj de la ea ca s-a indragostit de mine. Si am ramas impreuna pana in ziua de azi ( 3 ani de zile )
La 6 luni i-am daruit un lantisor cu 3 pandantive, bagat intr-un cufar, si cufarul intr-o cutie mare cu nisip laughing. Cele 3 pandantive erau, un peste, o stea si o inima, ceea ce semnifica ca i-am daruit inima mea intr-o seara cu cer instelat pe marginea unui lac.
Apoi la 2 ani am cerut-o de sotie blushing... punand inelul intr-un ou kinder pe care l-am desfacut cu grija si am scos jucaria si am pus inelul. A fost un soc blushing.
Asta e povestea mea de dragoste!

Acum legat de fata perfecta eu tocmai am gasit-o, o fata destepata cu capul pe umeri deschisa la discutie, iubitoare, ascultatoare, sincera! Fizic este o tipa slabuta, inalta 1.75, cu craci misto laughing, este frumoasa mea :X.
Continuare? pai sa vedem... mai avem de trait nu? Inca suntem impreuna si o sa fim mereu. Orice ar fi eu o iubesc si ea ma iubeste, mai mult de atat ce as mai putea spune?

| dydu01 a răspuns:

Buna!
Pai este vorba despre un baiat care este mai popular in scoala (Cosmin). Eu insa nu il cunoasteam (nu i-am dat niciodata atentie) deoarece am fost la o scoala si dupa aceea m-am mutat la scoala asta noua (in care este el). Probabil nici el nu ma stia (ca a trecut un an si tot nu l-am observat), iar acum in clasa a 8-a semestrul 1, eram cu o prietena de-a mea si el cu un prieten(si i-a zis baiatului respectiv, ca ce cur are fata asta, referinduse la minehee hee) ) si mie atunci a inceput sa imi placa de prietenul lui (Andrei). Nu stiu cum, dar atunci i-am observat pe amandoi. Si uite asa mereu ma uitam la Andrei acesta, si odata cand am iesit de la baie (de la scoala) au trecut ei 2 cu inca unul si am intrat in Andrei. Si atunci acel Cosmin a zis: Baa da buna e fata aia! (este un baiat mai "rebel", mai "rau").
De atunci am observat ca mereu se uita la mine, trecea pe langa mine si se uita. Si a inceput sa-mi placa si de elwinking (doar uitandu-se la mine m-am indragostit, am fost cam prostuta la faza asta, dar avea o privire...ma facea sa ma "topesc"happy :X ). Asa si dupa 2 saptamani, aveam sportul si am trecut pe acolo a vazut ca suntem singuri, adica el era cu un pieten si i-a zis : Ce fata frumoasa!
La simularile acelea pentru examen am picat in aceeasi clasa cu el si se uita mereu la mine (stateam chiar in spatele lui) ba chiar imi zambea happy. Dupa simularea la mate, m-a intrebat: Ce am facut (se referea la simulari)? i-am spus : Nimic!, zambind.
Si uite asa am inceput sa ma gandesc mereu la el. Sigur ma placea, dar de ce nu zicea nimic (nu era si nu este deloc timid) nu intelegeam. Si am inceput pana la urma sa incerc, sa intru cu el in seama. Asa a si fost, am stat cu el aproape o luna, mi se parea (si inca mi se pare) altfel. Nimeni din scoala aia nu era asa... aveam atatea in comun, inca imi pare foarte rau ca nu ne mai vorbim. O sa incerc in continuare sa ma reimpac cu el, si acum. Dar, el sta cu alte fete... si desi se mai uita la mine, nu ma mai baga in seama deloc sad. Cam atat, pot sa zic ca poveste continua in continuare, ca nu vreau sa il pierd sad.
Sper ca ti-a placut povestea mea :* happy!

| Gdeni a răspuns (pentru dydu01):

Frumos :X:X:X

| dydu01 a răspuns (pentru Gdeni):

Mersiwinking

| KosmiiiNa a răspuns:

Stau și mă întreb: oare care este cea mai mare durere care poate exista? Oamenii se refac destul de repede după o boală fizică sau după ce suferă o pierdere financiară. Pentru dureri fizice avem medicamente, pentru bani muncim și facem alții. Dar când este vorba de inimă, de suflet? Când ești rănit în inimă eşti terminat… Dacă cel mai important om din viaţa ta îţi întoarce spatele, dacă persoana pe care o iubeşti te respinge, dacă cel căruia i-ai împărtăşit cele mai adânci taine ale sufletului te trădează… te simţi devastat; ești gol şi singur. Nu cred că vrei să treci prin așa ceva…

Dar… oare ai vrea ca persoana pe care o iubești să pățească asta? Sunt convins că ai răspuns deja cu un „Nu!" hotărât și răspicat. Nimeni nu dorește așa ceva pentru persoana iubită. Dar vreau să te conștientizez de faptul că te-ai putea totuși afla în pericolul acesta. Și doresc să te ajut să-l eviți spunându-ți ce să Nu faci „din dragoste".

E foartă frumoasă perioada așa-zisă de cucerire. Acel timp de început. Când un băiat vede o fată și nu o mai poate uita… Când o fată vede un băiat și el se potrivește perfect cu prințul din visurile ei… Apoi acele gesturi mici, cuvinte jucăușe, complimente deosebite… toate menite să-i dea un semnal celuilalt: „hei, te plac!". Odată cu frumusețea momentului apare însă și pericolul…

Îndrăgostit fiind, se poate să uiți că nu cunoști suficient de bine fata sau băiatul respectiv și te implici serios în relație. Îi promiți partenerului marea și sarea și luna de pe cer! Îl faci să viseze cu ochii deschiși la viitorul roz bonbon pe care-l veți avea împreună… Voi Doi! Se pun în joc sentimente, energie, timp, resurse… Totul pentru iubire! Graba aceasta însă duce deseori la despărțiri urâte. Ajungi să cunoști cu adevărat persoana și să nu-ți mai placă. Nu degeaba se spune că dragostea e oarbă.

Și cum să-i spui acum că dragostea de care vorbeai adineaori… nu era chiar dragoste? E prea târziu acum să te retragi fără să provoci în viața celuilalt sentimentele de care vorbeam mai sus. Sfatul meu este să păstrezi mereu echilibrul între rațiune și sentiment. Da, e frumos să iubești! Dar așa cum spune și înțeleptul Solomon: toate lucrurile sunt frumoase la vremea lor. Ai răbdare să vă cunoașteți mai bine. Așteaptă să fii sigur pe ceea ce simți. Asigură-te că nu vei răni persoana pe care o iubești!

Concluzia mea cititorule: nu te grăbi niciodată „din dragoste"! Funda?

| LadyShock explică:

Am ales cea mai frumoasa istorioara dupa parerea mea mea placut cea scris mihaela18 ceva frumos care nu-ti prea lasa zgirieturi pe inima si lasa amintiri frumoase asta este dragostea adevarata chiar daca ea tea parasitsad