| nicolll a întrebat:

Cred ca am innebunit, credeti ca am nevoie de un psiholog? nu am curaj sa ii spun problema prietenului meu m-ar face nebuna! daca vad penisu sau sperma, sau daca ejaculeaza pe mana mea in timp ce ne jucam (pentru ca eu nu vreau sa facem sex inca) si el ejaculeaza pe mana mea, sau imi pune mana pe sani daca are putin lichid preejaculator simt ca am ramas insarcinata, ma spal de 3 ori pe mini fiecare spalare dureaza cate 5 min si fac si dus si a 2 zi simt ca am sperma pe mine (asta in cazu in care ejaculeaza pe mana mea) sau imi pune mana pe corp daca a atins penisul ) cred ca voi innebuni de stres, ce sa fac sa imi treaca aceste ingrozitoare temeri?

Răspuns Câştigător
| pensionar a răspuns:

Incepe-ti viata sexuala nornala; daca consideri ca e prea devreme incearca alte metode, de ex sa-l masturbezi in timp ce va sarutati, sau daca nu ai nicio jena si chiar tii lae este indicat sexul oral; daca vrei sa-l pastrezi trebuie sa-l si intelegi;

21 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Te duci la un psiholog. Ti-ai inceput viata sexuala poate prea devreme, oricum inainte de a fi pregatita si e normal ca mintea ta sa reactioneze ca la o agresiune. Din pacate, tu suferi de ceva serios si daca nu iei masuri, ve fi din ce in ce mai rau. Asta ca sa vedeti ca nu sunt chiar nebuna cand strig in gura mare ca sexul nu este pentru minore sau pentru fete care nu sunt pregatite sau pentru relatii incomplet formate.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nicoll, o femeie de varsta pe care spui ca o ai, poate face fata responsabilitatilor unei sarcini, n-ar fi in ruptul capului asa disperata. Orice femeie intelege ca o sarcina, un copil e o minune, nu o pedeapsa. Doar pustoaicele nepregetite au reactii din astea la posibilitatea unei sarcini. Eu nu neg ca poti avea varsta pe care o pretinzi, dar atunci nu inteleg cu o femeie poate fi atat de dezumanizata, cum poti ajunge sa nu mai consideri sarcina o minune si ajungi sa te temi de ea ca de un blestem.
Alt argument: o femeie de, sa zicem 23 de ani (ca sa-ti fi putut incepe viata sexuala de 6 ani) nu ar solicita niciodata tratamente hormonale (ca duphastonul) pe net. Ea ar sti ce este progesteronul, cu ce se mananca si cat de important este sa nu te joci cu el. Tind sa cred ca asta e inconstienta unei adoolescente care inca mai crede ca orice zboara se mananca si ca e nemuritoare.
Daca totusi nu ai varsta de 15-17 ani, e cazul sa te vada urgent un psihiatru. Poate fi un debut de boala maniacala sau de psihoza paranoida. Nu este deloc normal, ba mai mult depaseste limitele instinctelor feminine, ceea ce imi spune mie si ar trebui sa-ti spuna si tie ca afectarea ta psihica este grava si necesita tratament de specialitate. Poate fi doar o manie la stadiul de nevroza, dar daca tot ce spui e adevarat, cred ca psihoza trebuie luata serios in considerare.
Nu te simti jignita, nu asta incerc. Din punctul meu de vedere, boala psihica este la fel ca orice boala si tratamentul precoce te poate salva.

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

De nenumarate ori am scris aici, ca, atunci cand puneti astfel de intrebari, pentru a putea primi un raspuns cat mai potrivit, sa scrieti si ce varsta aveti, si ce grad de cunoastere referitor la problema aveti!
Este foarte probabil ca ai fost crescuta destul de ferita de aceste realitati, si poate si speriata cu tot felul de "basme" si poate si mai rau, ai fost amenintata cu ceva de gen renegare, alungare, etc...
Nu ai facut la scoala educatie pentru sanatate?! Nu aveti psiholog in scoala?! Daca da, du-te urgent la el! Daca nu, incearca sa vorbesti cu cineva de incredere (daca cu mama nu se poate!) ca o matusa, sau verisoara mai mare si cunoscatoare! Sau, du-te la un cabinet de ginecologie, chiar fara trimitere de la medicul de familie, si roga frumos sa te primeasca 5 minute, nu cred ca vei fi refuzata! Expui problema, si asculti cu maaare atentie ce ti se raspunde!
In alta ordine de idei, nu e rau ca te speli intens, dar, asta trebuie corelat cu solide si reale cunostinte despre corpul tau, si cum se poate produce sarcina! Idem, el, trebuie sa fie foarte atent cum se poarta, si ce face dupa ce ejaculeaza!
Daca nu rezolvi rapid problema, risti o agravare extrem de periculoasa, care iti va crea mari probleme in relatia de cuplu de mai tarziu!

identitate
| identitate a răspuns:

Ai pus de prea multe ori aceeasi intrebare.Deci ai nevoie de un psiholog!happyMai ales daca nu scrii pentru ca te plictisesti, ci pentru ca esti obsedata de idee.big grin happy
Nu stiu daca esti trecuta de mult timp de varsta majoratului cum pretinzi, avand in vedere ce probleme iti faci.Nu am chef sa fac "sapaturi", mai ales ca e posibil sa fii, sa te comporti asa pentru ca nu esti deloc informata si "datorita" acestei "mici" obsesii.
Daca ciclul e atat de neregulat esti mai mica decat pretinzi.In acelasi timp e foarte posibil sa fi intarziat 3 luni pentru ca esti obsedata de frica sarcinii. Exista femei care au absolut toate simptomele sarcinii, inclusiv greturi si varsaturi, intarzierea(de fapt disparitia) ciclului s. a. m. d. dar nu sunt insarcinate.Asta se intampla la femeile care isi doresc cu disperare sa fie mame.happyDar in acelasi timp e foarte posibil si invers, sa apara totul pentru ca ti-e frica de sarcina ca lui dracu de tamaie.happy
Cea mai buna cale de a scapa de obsesie e sa folosesti anticonceptionale.Nu mai poti sa ramai insarcinata, deci obsesia dispare.In plus iti regleaza ciclul.

| baru a răspuns:

Asa se spune De ce ti-e frica nu scapi Pana nu o vei face nu vei scapa de acest stres Sau incearca sa nu te mai joci cu asa ceva Pa

| HBK a răspuns:

Nu e vorba ca esti anormala intr-un anume fel, doar ca ti-ai fixat tu in minte unele repere, ce se joaca cu gandurile tale, nu le lasa sa te stapaneasca ele pe tine.Atata timp cat nu e nimic interzis, nu ai de ce sa-ti faci griji.Vei trece si peste asta.

| Lorelai a răspuns:

Cu siguranta ai nevoie de un psiholog!
Ai fost traumatizata rau cu "sarcinile" astea(poate in copilarie, tu stii mai bine). Incearca sa nu mai fii obsedata de o chestie.

| kaya a răspuns:

Poate te gandesti prea mult la asta si a devenit o obsesie, nu are ce sa se intample, mai ales daca te speli de 5 ori, doar iti este frica si ai facut din frica obsesie.Nu trebuie sa te mai gandesti la asta, trebuie sa te gandesti ca nu e nimic rau atat timp cat te speli si atat timp cat nu faceti lovewinking Incearca sa iti scoti asta din cap

| yanny`s a răspuns:

Aololaughing) esti nebunalaughing

| covexrobu a răspuns:

Respira adanc si calmeaza-te. Spune-i sa nu mai faca asta daca nu iti place. Incercati o perioada sa nu mai faceti asa ceva poate cu timpul iti va trece aceasta teama. Apropo cati 15 ani ai? laughing Cred ca reactionezi in acest fel pentru ca esti prea mica pentru asa ceva.

| eugem35 a răspuns:

Esti dusa rau

| francesca a răspuns:

Eu aveam o problema de genu asta pe la 12 ani.eram ingrozita de MICROBI.ma spalam de zeci de ori pe maini.inainte de masa ma spalam de vreo 3 ori, nici macar nu ma stergeam(nu aveam incredere ca prosopul este foarte curat ), asta s-a intamplat dupa ce am stat vreo 2 saptamani in spital si i-am vazut pe unii vai de ei! o sa iti treaca, sper cat mai curand!

| pensionar a răspuns:

Acuma ca am mai multe date sa stii ca nu schimb primul raspuns ci il sustin cu mai multa tarie ceilalti care au pus aceasta stare a ta pe seama virstei sint cam tembeli fac parte din categoria celor care cred ca daca au fumat o tigara sint si maturi uitind ca si ei tot din curiozitate au aprnis tigara chiar daca insotita de nota de teribilism adecvata continua sa fii TU cu temerile si implinirile tale eu am trcut de 50 de ani si tot mai am intrebari la care nu am primit raspuns de la viata fii puternica!

| perla a răspuns:

N+Nu va jucati cu focul ca va ardeti!

| iceman a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa iti fac un control la etajele superioare. Ceva acolo sus nu e la locul lui.
Spui ca ai peste 18 ani dar la modul cum scrii, si gandesti imi vine greu sa cred ca ai mai mult de 15 ani.

iceman

| mikilaina a răspuns:

Buna Nicol,
Nu este nebuna deloc, un gram de teama trebuie sa exista, mai ales ca nu ti-ai inceput viata sexuala, acum ca la tine este mai multe nu inseamna ca esti nebuna as indrazni sa spun ca esti putin traumatizata de sarcina, de posibilitatea de a ramane insarcina. cred ca este oarecum important sa incerci sa afli de unde porneste aceasta teama: mama ti-a spus ca ai fost un copil nedori, o sarcina neasteptata, ai in familie persoane care au facut avorturi la varste fragede - incearca sa te gandesti de unde provine si apoi analizea-le circumstantele evenimentelor. Pentru rezultate mai rapide iti recomand sa lecturezi multe despre viata sexuala, metode de contraceptie, sarcina, cat de greu unele femei raman insarcinate etc. De asemenea, de fiecare data cand esti cu prietenul tau incearca sa iti controlezi pornirile si prelungete-ti perioada in care mama ta este in contact cu sperma... astazi 2 minute, data viitoare 5. Intr-un final ti-as recomanda sa faci si cateva sedinte de psihoterapie, te vor ajuta sa treci mai repede peste aceasta experienta si in plus vei ajuge sa te cunosti mai bine, pe viitor pe sti cum sa faci fata situatiilor. Vezi ca gasesti si pe internet psihologi si site-uri care ofera consiliere psihologica prin chat (gen topexperti.ro) si in cateva sedinte problema va fi ca si uitat. In plus, vei sta acasa, in fata calculatorului, parintii nu vor afla si nu au cum sa afle de pararea ta. Iti doresc multa incredere in tine.

| nicolll explică:

M-ati inteles gresit cu varsta, am o varsta destul de inaintata cativa ani buni dupa varsta majoratului, inainte nu aveam aceasta problema chiar daca faceam sex normal, de la un timp a inceput sa ma obsedeze acest lucru de cateva luni, (viata sexuala mi-am inceput-o in urma cu 6 ani) straight face poate e de ras reactia mea la vgarsta asta, dar va spun sincer sunt disperata, si in prezent stau in stres de abia astept sa imi vina menstruatia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Draga Nicolll,
As vrea sa incep raspunsul meu subliniind faptul ca apreciez dorinta ta de a intelege ce ti se intampla si curajul de a intreba pe cei din jurul tau (din lumea virtuala sau nu). Mai este doar o etapa in care vei gasi si raspunsul tau: numai tu singura ai raspunsul real, ceilalti din jur pot doar sa te ajute sa-l gasesti.
Internetul ofera o gama larga de idei din diverse surse, dupa experienta fiecaruia, dar nu poate oferi si un sfat obiectiv in cele mai multe cazuri. In schimb, ceea ce ar fi mai eficient ar fi o sursa in care ai putea avea mai multa incredere (un consilier, un psiholog, un prieten mai intelept).
Ceea ce ti se intampla este complet normal: o cauza care a avut un efect. Nu are nici o relevanta varsta in acest caz si nu, nu esti nebuna.
Cu siguranta 'cauza' e mai complexa decat atat si cred ca ar fi foarte interesant sa incerci sa te cunosti mai bine pe tine insati. Pune-te in situatii diferite: de ex:
okey... si de ce iti este atat de frica de o sarcina?
okey.si ce s-ar intampla daca l-as ruga sa nu mai ejaculeze pe corpul tau si sa foloseasca un prezervativ? chiar atat de grava ar fi o astfel de cerere? pana incerci sa-ti gasesti raspunsul de ce ai intr-adevar aceste temeri si care este cruda ipostaza care iti creeaza atat de multa frica.

Banuiesc ca tot acest stres isi are sursa de fapt intr-o alta temere si ia nastere in aceasta ipostaza. Dar aceasta este doar o banuiala.;-)

Mult curaj si toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va rog mult e urgent.sufar de o depresie de 5 ani, iau tratament de 3 ani, in ultima vreme am trecut prin multe, am cazut in delir, am nevoie de un psihoterapeut bun va rog ajutati-ma

Răspuns utilizator avertizat
| sss a răspuns:

Ia anticonceptionale si gata.