| anonim_4396 a întrebat:

Daca persoana iubita v-ar spune "ies din viata ta ca meriti ceva mai bun",cum a-ti reactiona?
Sa spunem ca acea persoana crede ca nu se poate schimba si va afecteaza,in cazul asta, cum reactionati?

Răspuns Câştigător
| Libelle a răspuns:

Ca sa para credibil, trebuie sa avem un fond pe care s-au intamplat niste lucruri si care au dus in punctul ala. Cand sunt probleme, e imposibil sa nu le simti. Apar certuri, reprosuri, conflicte. Simti ca tensiunea creste progresiv si la un moment dat te astepti sa iti spuna una neagra. Nu cred ca e cineva atat de altruist incat sa isi vada propriile defecte, sa te iubeasca si sa te indeparteze fara sa se simta si el/ea la randul lui ingradit/a in relatie.

Mai pe scurt... "vreau sa ies din viata ta pentru ca meriti ceva mai bun" e o forma de a spune ca nu te mai simti in largul tau in relatie - cu toate cerintele si astepatarile la care trebuie sa te ridici - asa ca preferi sa pleci. Dar vorbim de un nivel matur al unui om... nu de scuza "nu stiu cum sa te parasesc asa ca iau toata vina asupra mea". Exista si cazul acesta, in care preferi sa consolezi persoana pe care o lasi in urma cu gandul ca nu a fost vina ei, pentru ca de fapt nu erati compatibili si tu vrei altceva.

Sunt situatii si situatii; e greu sa spui cum ai reactiona daca nu stii cum stau lucrurile.

Succes!

15 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

M-as intreba care e motivul real pentru care ar vrea sa iasa din viata mea. Iar daca chiar amindoi am realiza ca merit ceva mai bun, ca ea nu ar fi capabila de schimbare, si eu nu pot fara acea schimbare, atunci as accepta situatia, cu durerea de rigoare.

| Violleta2022 a răspuns:

I-as rade in nas!
Cine iti spune asta o face doar ca sa nu-ti spuna : stii, am deja pe altcineva si trebuie s ate parasesc, ca oricum tu meriti pe altcineva mai bun".
Cu alte cuvinte, ti-a dat papucii!

| Violleta2022 a răspuns:

Scuza penibila ca sa-ti dea papucii!

| neutrino a răspuns:

Aceasta expresie este folosita de mult, de multi baieti care doresc sa rupa relatia si nu stiu cum.

| Drimmero a răspuns:

O intreb cate beri are la bord.

| T0T a răspuns:

Aia e cea mai tâmpită scuză pentru că nu te place. I-aș zice asta.

| Doub a răspuns:

îl leg de calorifer şi-l bag în beci

| cristimihailov a răspuns:

Hmmm...

La un moment dat o tipa mi-a spus sa nu stau cu ea in relatie, ca merit pe cineva mult mai bun.

Am ras atunci si am convins-o sa continuam relatia. Nu a fost greu sa o conving.

Nu cred ca iti pot descrie cat de mult am regretat peste ani aceasta decizie. Si acum o mai fac cand ma gandesc la ce a fost.

Ieso din banda ta de confort, si las-o. Nu realizezi cata dreptate are.

Acum, cand inca este logica, ascult-o. Pt ca pe urma va deveni "scorpia" care se crede. Si nu odata, ci usor usor, devine precum ziua noaptea. Si cand te-ai prins... e deja mult prea tarziu. E noapte. Si ai pierdut un timp atat de pretios...

Las-o si cauta-ti norocul in alta parte.

Nu conteaza ca ceea ce ti-a spus ea e o scuza, ca e penibila, ca putea sa mai adauge si niste imaginatie, etc. Intelege in fapt ceea ce ea ti-a spus. Pleaca si fii fericit. Cam atat conteaza la final.

| peperonies a răspuns:

Pai hotaraste-te ori "a-ti reactiona" si "reactiona-ti" ori "ati reactiona" si "reactionati"

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In prima faza as crede ca vrea sa ne despartim dintr-un alt motiv. Daca as afla ulterior ca spune adevarul, as incerca sa-mi dau seama de unde a pornit toata situatia si sa-i demonstrez ca se insala in privinta ei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

I.as spune:Ai stil!
Ar fi putut foarte usor sa-mi zica: Fă, la ultima cantarire, adica ieri, aveai 99 kg, iar azi ai 101. Cand ajungi la 55 sa ma suni! Adio!

| Roxin a răspuns:

Salutare!

Eu vad situatia asta putin altfel. Cred ca e cea mai de prost gust scuza posibila din partea unei persoane. In primul rand, tu decizi daca ai nevoie de ceva mai bun. Nu e corect ca altcineva sa faca alegeri pentru tine.
Daca persoana respectiva nu se poate schimba, nici nu trebuie sa incerci sa ii sugerezi schimbarea. Pur si simplu, asa e ea si atunci TU decizi ce ai de facut mai departe.
Cea mai buna reactie pe care o poti avea e sa mergi mai departe. In final, nu suntem singuri pe pamant. Mereu va exista altcineva pentru noi, lucru pe care putini il inteleg. De ce sa sufar cand pot sa fructific timpul ala in care ma dau cu capul de toti peretii ca s-a despartit X de mine. Nu! Timpul e cea mai importanta resursa, irecuperabil. Asa ca, in loc sa iti distrugi creierul cu suferinta, mai bine mergi mai departe. Nimic nu e intamplator. Nimic nu e vesnic. Nimic si nimeni nu e de neinlocuit. happy

O zi buna iti doresc!

| mnbvf a răspuns:

Dacă acel motiv este într-adevăr cel pentru care vrea să plece, aș face tot posibilul să-i arăt că nu e așa și nu l-aș lăsă s-o facă. Toată lumea se poate schimba, dar doar dacă vor asta. Dar dacă persoanei respective îi e mai ușor să plece decât să se schimbe, atunci nu cred că ar mai avea rost, deși până la a se ajunge acolo, l-aș ajuta să se schimbe.

| BibiMilano a răspuns:

Daca o spune la nervi e doar din cauza nervilor daca o spune definitiv e o scuza!

| Ventilator12345 a răspuns:

Prima data asa intreba persoana respectiva de ce minte. Oamenii nu au gandirea asta, asta e gandire de filme, nu exista oamenii cara sa iti spuna asta, si sa fie pe bune, pur si simplu este o scuza simpla sa scape de tine. Pana la urma, cred ca ''ar iesi din viata mea'' pentru ca mie nu imi plac oamenii care spun lucruri pe ocolite. Spune frate direct, daca vrei sa imi spui ca nu vrei sa iesi cu mine in parc sa ne plimbam, nu spune '' Vezi doamne, ce ghinion, azi nu pot, m-a certat mama si nu ma lasa sa ies din casa o luna, off, de viara grea. Mama proasta. Dar oricum, este mai bine pentru tine, mergi cu altcineva in parc, iti faci prieteni noi, chiar daca mie mi-ar fi placut foarte mult sa ma plimb cu tine in parc.'' Spune direct, nu vreau, nu am chef.