| cineva4523 a întrebat:

De ce unele femei folosesc sexul ca forma de "pedeapsa" sau "rasplata" pentru barbati in relatii sau ca sa obtina lucruri de la barbati in afara relatiilor?

10 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Pentru ca sunt deștepte

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Șantaj emotional asta nu este iubire

| mihai69 a răspuns:

De ce nu?

| Freya1 a răspuns:

Pentru ca la uni asa funcționează și atâta pot.
Dacă tu ca și bărbat stai sa primești recompense sau pedepse de genula asta, ești ultimul disperat.

| cineva4523 explică (pentru Freya1):

Faptul ca functioneaza nu scuza ca acele femei fac asta si nici nu e singurul motiv. Si nu ma refeream la mine, ca stau eu sa tolerez asa ceva, daca asta ai vrut sa spui.

Iar situatia e mai complicata decat ca "aia sunt ultimii disperati sa accepte asa ceva" si intrebarea nu era "de ce unii barbati tolereaza ca partenera sa folosesca sexul ca santaj", ma refeream la motivele acelor femei. Si motivul pentru care spun ca e mai complicat e pentru ca aceasta practica e mult mai comuna decat ai crede, "witholding sex" se numeste in engleza.

Si daca ar fi pentru ca acei barbati atat pot, de ce nu se intampla si invers?

| Freya1 a răspuns (pentru cineva4523):

Nu am spus ca scuza, dar și invers exista destule manipulări.Sunt și barbati ce manipulează femei și din punct de vedere sexual și din N alte puncte.Nici ei nu au scuza,dar atat de o parte cat și de alta cam asta fac pentru ca li se permite.

Nu am spus de tine personal,am folosit "tu" la general ca bărbat.

Pai ca să poată ea folosi asemenea șantaje trebuie ca și el sa ii permită,deci se leagă.Fac asta pentru ca li se permite și pentru ca nu au suficiente sentimente pentru persoana respectiva încât sa considere ca nu e ok sa procedeze asa.
Au găsit punctul lui slab și în exploatează.Cum fac uni bărbați cu bani,cum fac uni bărbați cu atenția sau afecțiunea etc.
Dacă ști genul ala de bărbați ce vor sa facă ce au ei chef și dacă partenera nu e de acord începe sa devina rece,distant, supărat etc, iar ea pentru a-l împacă, ca să mai primească din partea lui atenție, afecțiune sau bani tace și accepta.Asa și cu ele.Vor ceva, îți promit ca dacă faci și dregi îți oferă ție ceva ce știe ca te întărâtat sau vrei neapărat.Nu accepți doleanțele dânsei, îți taie din ce considera ea ca e important și plăcut pentru tine.La fel ca și cu copii.

| LordCristobal a răspuns:

Pai e foarte simplu, ce zace intre picioarele unei femei atrage barbatii instanteneu si e o capcana foarte buna.
Barbatii cand dau de pasarica uita de tot si se duc spre ea fara sa le mai pese de ce se intample in jur.
Iar multe femeie si-au fat seama de treaba asta si isi folosesc pasarica ca sa manevreze barbatii.

| Paul754880338 a răspuns:

Pentru ca asa ca în orice piața, cererea și oferta reglează prețul. În acest caz cu cât mai mulți cățeluși salvând la preacurtata zona pubiana a femeii cu atât mai va creste "puterea" ei de a manipula, decide sau cum spui sa răsplătească ori sa pedepsească. Mai exista însă o piață mai restrânsă, unde Barbati nu salivează au demnitate si respect de sine. Acolo lucrurile stau altfel și de obicei fetitele nu au loc nici măcar în tribuna, iar femeile adulte știu sa joace în aceasta liga fără fițe și fără manipulări.

| cristianvalentin337 a răspuns:

Pentru ca altceva nu pot oferi!

| PussyCrusader a răspuns:

Pentru că acel bărbat nu poate să impună niste standarde și reguli in relație, nu spun că sexul ar trebui sa fie o regulă, chiar deloc, doar că femeia ar trebui să îl respecte pe bărbat așa cum și el o respectă pe ea și alegerile ei, pentru că dacă o femeie te iubește și te respectă cu adevărat nu ar trebui să îți impună astfel de restricții, nu ești un cățeluș pe care îl dresează sa faci ce vrea ea. Când vrea ceva îți poate spune, numai că ea știe că un bărbat atunci când este vorba de sex in loc sa gândească cu creierul acesta gândește cu cealalt cap.

Recomand sa te impui mai mult ca și bărbat, sa ai niste standarde, dar sa nu forțezi nimic, de asemenea nu te lăsa îmbătat de această "răsplată", pentru că o să îți dai seama din prima daca chiar vrea să facă ceva pentru că vrea ea sau pentru că ea vrea ceva.