| loveisfreedom a întrebat:

Deci este o poveste cam lunga dar am nevoie de niste sfaturi.
la inceputul anului scolar am aflat ca un coleg ma place, a incercat sa vorbeasca cu mine si sa se apropie dar nu i-am dat de inteles ca il plac. imi era frica de o relatie, inca nu stiu ce a vazut la mine, suntem destul de diferiti si abia am schimbat doua propozitii anii de liceu(am terminat a 9a si a 10a si abia in a 11a am aflat ca ma place) si imi este frica ca se va termina urat sau nu va functiona si dupa sa devina ciudat fiind si in aceeasi clasa.
Deci am terminat anul scolar si nici unul dintre noi nu a facut niciun pas de apropiere.
acum cateva zile am aflat ca a plecat la mare cu niste prieteni, avea o fata in brate si dadea de inteles ca ar vrea o relatie cu ea.
si este o posibilitate sa fiu putin geloasa.
cum sa trec peste?
as vrea sa fiu impreuna cu el dar imi este frica ca nu sunt destul pentru el, intotdeauna am fost mai introvertita si nu stiu ce sa fac.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Te-a sapunit @sofisis,n-o s-o mai fac si eu,dar are perfecta dreptate.
Tu nu-ti cunosti valoarea,draga mea!

O fata cuminte,matura,cu bun simt si sensibilitate,e o comoara de nepretuit si tu nu realizezi nu numai ce potential ai,dar si cat de minunata si perfecta esti!
Esti absolut unica si ar trebui sa-ti dai seama de lucrul asta,nu perfectiunea e cea care ne face singulari,ci imperfectiunile noastre delicioase!

Va fi foarte norocos baiatul pe care-l vei accepta in preajma ta si-i doresc sa te poata pastra,putine fete pot fi atat de obiective si calculate cum ne demonstrezi tu ca esti.
Da,inca nu ai invatat sa te apreciezi,dar va veni si asta,sa ai maxima incredere in judecata ta,functioneaza perfect,cu exceptia autoevaluarii!
happy

Acum,despre problema ta.
E,probabil,prima oara cand descoperi ca ai sentimente pentru un baiat,iti cam bantuie gandurile si nu stii ce sa faci.
A trecut cam mult timp de cand el si-a aratat interesul, pentru el lucrurile s-au lamurit de atunci, de la inceputul anului scolar cand tu ai ezitat si el si-a continuat viata, motiv pentru care acum posibil sa fie intr-o relatie.
Nu te necaji si nu-ti arde sufletul cu gelozii, e doar un baiat.Coleg cu tine si cu care posibil sa nu te potrivesti.Si nu din cauza ta,ci dintr-a lui,el dorea o prietena si isi incerca norocul cu orice fata ii placea.
Tu,l-ai refuzat,el si-a gasit o alta.
Daca te placea pe tine,daca te placea mult,mult,ar fi asteptat,ar fi insistat,ar fi avut rabdare si ti-ar fi pandit fiecare gest,sperand mereu sa-ti schimbi parerea in ce-l priveste.
Ei bine,nu a facut-o.
Asa ca, va trebui sa-i urmezi exemplul si sa-ti continui viata, ai o vara intreaga in fata sa il uiti sau sa fii mai atenta in jur.
Pentru ca baietii te privesc, te studiaza si-ti zambesc, trebuie doar sa-i observi si sa zambesti si tu celui care-ti place.Alta incurajare nu ii trebuie niciunuia,ajunge o privire si un zambet,va intelege ca nu e respins.
Si,lasa-i sa faca ei primul pas.

Insa,indiferent ce se va intampla in vara asta,in toamna cand va incepe scoala,incearca sa uiti de povestea cu colegul tau, daca el nu pare interesat. Posibil sa ramai cu o sensibilitate deosebita fata de persoana lui, dar daca el va redeveni indiferentul dintotdeauna, nu are sens sa te autosugestionezi intr-atata incat sa ajungi sa te doara.
Si, pretuieste-te!
happy

| loveisfreedom explică (pentru greece12):

Multumesc mult pentru raspuns.
nici nu iti dai seama cat de mult aveam nevoie de aceste cuvinte.
stiu ca nu imi acord prea mult credit si incerc sa lucrez la asta dar vreau sa iti spun ca aceste incurajari chiar mi-au inseninat ziua si m-au facut sa vars cateva lacrimi.
si ai dreptate, poate intr-o zi voi gasi pe cineva care sa ma merite si pe care sa il merit.

| greece12 a răspuns (pentru loveisfreedom):

Si eram sigura ca vei intelege!
happy
Sa ai grija de sufletul tau si sa te iubesti!

3 răspunsuri:
| sofisis a răspuns:

Mama mama ce ti-as da vreo doua palme. Cum adica nu esti destul pentru el? Ce vorba e asta? Orice baiat ar fi norocos sa te aiba alaturi pentru ca esti o fata sensibila, desteapta, frumoasa...da-ti doua palme si revino-ti si NICIODATA sa nu mai crezi asa ceva despre tine.
Cat despre el, incearca sa legi cateva conversatii cu el. Trebuie sa vada si el ceva interes din partea ta, altfel nu ai nici o sansa de apropiere. El o sa creada ca nu esti interesata si o sa se duca la prima care ii zambeste frumos.