| alexandraaesta a întrebat:

Eu sunt o iubita geloasa chiar daca nu am de ce... iubitul meu nu se supara pentru asta dar nu e bine pentru ca ma stresez eu aiurea si nu stiu cum sa fac cum sa aduc ceva nou relatiei noastre suntem de 2 ani impreuna si as vrea sa aduc ceva noi

9 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Zenit313 si ceilalti care au zis ca gelozia este rea, au dreptate.
A iubi inseamna a darui, a rabda, a indura. A cauta fericirea celuilalt.

| anka89 a răspuns:

Ceva nou ar fi sa incetezi sa fi geloasa, asta ar fi nou pentru el.

| neutrino a răspuns:

Din pacare, gelozia este ca si o boala. Cu multa inteligenta si rabdare, o poti controla in limite normale, asa cum este si normal ca dupa 2 ani, o relatie dintre doi adolescenti sa inceapa sa scartie ca lumea.

| Azµre a răspuns:

Numai fii geloasă numai ai de ce au trecut 2 ani, trebuie să dai dovată și de înțelegere pentru partener, chiar dacă el iese cu o fată nu înseamnă că te înșeală.
Sinceritatea, Înțelegerea, Respectul sunt baza unei relații!

| Zenit313 a răspuns:

Nu exista comunicare intre voi!
Daca nu exista comunicare, atunci nu exista incredere!
Daca nu exista incredere, apare gelozia si este doar o chestiune de timp pana cand relatia se destrama!

| Zenithf a răspuns (pentru Zenit313):

Fear is the path to the dark side. Fear leads to anger, anger leads to hate, hate leads to suffering.
Acum schimba fear cu lipsa de comunicare, anger cu lipsa de incredere, hate cu gelozie.

| stark47 a răspuns:

laughing stii, o relatie nu devine serioasa doar pentru ca a trecut mult timp de cand sunteti impreuna.o relatie e serioasa cand aman2 treceti de partea asta. daca treceti de monotonie, atunci relatia devine serioasa.gandestete,peste 10 ani, cate lucruri noi o sa poti sa aduci?! dar peste 15? singurul motiv pentru care ar trebui sa fiti fericiti ca sunteti impreuna, e acela ca va iubiti, si asta e destul!(daca va iubiti intr-adevar)

| XyYx a răspuns:

Si eu sunt la fel de geloasa ca si tine. Am incredere in iubitul meu insa sunt excesiv de geloasa si nu am deloc motive sad

Gelozia e o boala grea, foarte greu reusesti sa ti- o controlezi. Am citit zeci de articole legate de chestia asta si tot in zadar. Parca eu singura incep sa imi imaginez fel si fel de lucruri si desi stiu ca nu e asa ajung si le cred si imi e foarte greu sad

| anonima3389 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema..mult mai grava suntem de aproape 5 ani impreuna si sunt foarte foarte geloasa...posesiva.problema este ca si el era super gelos inainte, acum nu mai este si l-am intrebat de ce si a zis ca si-a dat seama ca nu e bine sa fii asa,