| Adytza09z a întrebat:

Heelp am facut sex neprotejat pe 11 luna asta dar nu mi am dat drumu in ea.
Sangerarea a tinut o 4 zile iar cm este de 30 31 de zile.
Intrebare.
1.Trebuia sa i vina pe 22 23 dar pana azi nimic doar are sanii umflati si o dor un pic si sfarcurile.
2.Ii curge cv maro abia de azi de la 4 5 asa dupa masa, sa fie cm si sa nu curga asa din prima zi.
3.Azi am facut un test de sarcina a iesit o linie dar la m facut dupa masa, e valabil e sure check (scria ca poate fi facut in orice moment al zilei).
4.Sunt din cele scrise sus semne de sarcina.
Mersii colegii.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nici unul din cele de mai sus nu e semn clar de sarcina. Sangerarea maro poate fi inceputul unei emnstruatii mai ciudate, o sa vedeti maine daca menstruatia continua sau nu.
Testul de sarcina facut la doar 14 zile de la contactul sexual este neconcludent. Sigur, poate fi facut la orice ora, daca este pozitiv, e insarcinata, dar daca e negativ nu spune nimic (el e un test care identifica sarcina, nu e exclude, de aceea este foarte specific, adica nu da rezultate fals pozitive, dar mai putin sensibl, adica da multe rezultate fals negative). Pentru a face testul in orice moment al zilei cu incredere, trebuie sa fi trecut cam 24-25 de zile de la contactul sexual, inainte de acest interval, se va lua in considerare rezultatul numai daca este pozitiv

| Adytza09z explică (pentru Brigaela):

Cand se sterge in zona intima pe servetel se ia sange dar nu curge in tampon?
Asta i ciudat.

| Brigaela a răspuns (pentru Adytza09z):

Nu e deloc ciudat, e o sangerare mica. Poate fi un inceput de menstruatie sau o sangerare de implantare a sarcinii. In primul caz, se va transforma intr-o sangerare menstruala adevarata. In al doilea acz, puteti face un test de sarcina la 8 zile de la aparitia sangerarii, din prima urina de dimineata

| Violleta2022 a răspuns:

Un test corectd e sarcian se face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala!
Orice test facut inainte de 21 de zile, este negativ si inutil, pentru ca-i facut mult prea devreme, ca sa arate realitatea.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Testul de sarcina trebuie facut la 3 saptamani de la acel contact sexual, adica pe 1 aprilie, asta in cazul in care nu va aparea menstruatia maine pentru ca acea sangerare de azi ar cam anunta aparitia menstruatiei, si prietena mea a patit-o cu o sangerare maro seara si a doua zi a venit menstruatia.
Sanii umflati s eincadreaza la ambele si la simptome de sarcina si la simptomele asociate venirii menstruatiei.
Incearca sa vezi daca iubita ta are mai multe din simptomele de mai jos ce le au in general gravidutele in primele trei luni de sarcina:
-Greturile matinale,
-Poftele si aversiunile alimentare,
-Simtul olfactiv ascutit,
-Oboseala,
-Urinarile frecvente,
-Acneea,
-Dispneea (dificultati de respiratie),
-Durerile de cap,
-Schimbarile de dispozitie,
-Ochii uscati si tulburari de vedere,
-Sanii umflati,
-Schimbarile la nivelul libidoului
Fluctuatiile din circulatia sanguina precum si hormonii de sarcina pot produce schimbari la nivelul vaginului si clitorisului facandu-le mai sensibile decat in mod normal. Acest lucru se traduce printr-un apetit sexual crescut in cazul unor femei sau prin unul extrem de scazut in cazul altora.

| Adytza09z explică (pentru MihaiNicu23):

Salll nu are nici un simptom doar sanii mari plini durerosi un pic si sfarcuri dureroase.
Nu alte simpome.
Doar cand se sterge cu sevetelu in zona intima pe servetel se ia sange dar foarte incolor si putin.