| jupiter530 a întrebat:

Hei, salut! Treaba sta in felul urmator. Anul trecut am inceput liceul, si m-am cam indragostit de o fata (cu vreo 1 luna si ceva inainte tocmai incercasem sa ma combin cu o prietena de-a ei). Credeam ca e doar vreun capriciu de-al meu si o sa-mi treaca mie "marea dragoste", dar treptat s-a intensificat. Tipa dadea si ea de inteles ca ma place(devenea geloasa cand umblam cu alte fete, imi verifica telefonul zilnic). Pana m-am hotarat eu sa-i zic ca o plac, ea se combinase cu un baiat, eu nestiind totusi i-am zis si pe loc a zis ca e prea tarziu, dar in acea seara mi-a dat mesaj ca vrea sa se desparta de acel baiat si ca poate sunt interesat sa stiu asta. O perioada am fost ceva mai mult decat prieteni, dar mai putin decat iubiti...prietenele ei imi ziceau sa ii zic ca o plac iar, toti credeau ca suntem impreuna toate bune, dar cand i-am zis a doua oara ca o plac a zis ca suntem doar prieteni(dar continua fazele de gelozie si verificarea telefonului). Dupa asta incepusem sa ne certam, eu avand orgoliu voiam sa ii arat ca am trecut peste(chiar daca nu era asa), ma comportam altfel fata de ea, ea devenea rece doar pentru a-mi face in ciuda.Se termina anul scolar, in vacanta am avut si cateva relatii, dar nu mergea treaba, nu gaseam "acel ceva" pe care il cautam, nu puteam sa ma atasez de fetele respective. Acum am inceput iar liceul si credeam ca am trecut peste definitiv, dar ideea e ca suntem in aceeasi clasa si din cauza orgoliului nu ne vorbim...ea tot incearca sa se bage in seama cu mine prin tot felul de chestii, chiar daca vede ca o ignor.Devine posomorata cand vede ca o ignor, ca nu o bag in seama. Iar eu simt ca innebunesc de fiecare data cand o vad zambind, acel zambet pur si simplu ma nauceste.
Anul trecut am vorbit cu ea si mi-a zis ca faptul ca suntem in aceeasi clasa si ca ea e putin mai inalta decat mine sunt motivele pentru care nu suntem doar prieteni momentan. Eu acum nu stiu ce sa fac, ceva sfaturi,idei, orice?

4 răspunsuri:
| sweetdann a răspuns:

Daca ti la ea...nu are rost sa ai orgoliu! Mai multi iti faci tie rau...dar si ei daca intr-adevar vrea ceva cu tine! Orgoliul si mandria de sine, nu au voie sa existe intre doua persoane ce se plac si vor sa fie impreuna, stica mult! Vorbeste cu ea..afla daca nu e decat un capriciu al ei! Verificarea telefonului nu este neaparat o gelozie, cat o simpla curiozitate!

| jupiter530 explică (pentru sweetdann):

Daca o bag in seama acum, nu imi va raspunde, dar peste 2 ore imi va da mesaj.Asta doar ca sa arate ca eu am bagat-o primul in seama..si ea are un strop de orgoliu.Oh si asa hal de curiozitate incat sa tipe la mine ca de ce vorbesc cu X si cu Y dupa ce vede mesajele?

| MUJAJAJAJ a răspuns:

Buna! Nu prea inteleg baietii astia! sad
Spune-i ca o plai, spune-i toate sentimentele tale daca tii la ea! De ce o ignori? Nu ar trebui sa faci asta! Vorbeste cu ea!

| jupiter530 explică (pentru MUJAJAJAJ):

I-am mai zis, si a zis ca momentan suntem doar prieteni. Si daca vorbesc cu ea incepe totul o sa fie ok, pana incepe sa faca toane fara motiv.Din toane rezulta mici certuri unde arunca vina pe mine si tot asa.