| Arianaa381 a întrebat:

Hey.Eu am 12 ani si m-am saturat sa mi se spună ca am sanii mici, spre deosebire de prietenele mele. Sunt cea mai nedezvoltată din clasă sad Toate colegele mele au sâni și le-a venit si ciclul. Ce pot să fac să am și eu? crying

15 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

NU poti sa faci absolut nimic, in afara de a astepta sa cresti atat in privinta varstei tale cat si in privinta dezvoltarii organismului tau d.t.p.d.v. Poti fi sigura si convinsa ca va veni si timpul cand te vei satura sa-ti cumperi si sa-ti tot schimbi absorbantele luna de luna. Sanii iti vor creste exact atat cat au fost programati genetic. Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Sa ai rabdare sa-ti creasca sanii si sa iti vina si ciclul menstrual.

| Catrice a răspuns:

Sa aștepți până te maturizezi.

| Fatamuntilor a răspuns:

E timpul sa ai o discutie cu mama ta, ce mai in masura sa iti te lamureasca cum stau treburile!
Pentru ca aceste probleme tin de genetica.
MAMA ta va isi va aminti cu siguranta la ce varsta i-a venit ei pentru prima data ciclu.
Sau daca ea la are sanii mici.

| Arianaa381 explică (pentru Fatamuntilor):

Mulțumesc big hug Aveți dreptate, ar cam fi timpul sa vorbesc cu mama... blushing

| LoveSleep a răspuns:

Acum tipele de 12 ani arata de 19, iar la 19 arata ca la 40.
Stai linistita, e mai bine mai lent decat prea rapid.

| raMLesS a răspuns (pentru LoveSleep):

Daa, era una avea 15 ani, eu credeam ca are 23-24...

| Floridori a răspuns:

Inteleg ca la varsta asta, te poti simti confuza si poate frustrata, vazand atatea schimbari in cazul celorlalte fete din grup dar nu si la tine.Nu stiu exact cine iti spune ca ai sanii mici, dar la 12 ani abia incepi sa te dezvolti.Menstruatia,in mod normal apare oricand de la 12 la 17 ani.Fiecare fiinta umana, fie de sex masculin sau feminin, se dezvolta in mod diferit.Nu este nimic ingrijorator, mai ales ca ai foarte mult timp inca sa te dezvolti si sa observi schimbari. Daca ai o relatie apropiata cu mama ta, poti incerca sa conversezi cu ea si sa o intrebi la ce varsta a observat ea schimbari, fiindca este o chestie genetica.Sau poate o ruda de sex feminin cu care sa te poti deschide.Desigur,iti spun asta pentru ca acum te ingrijorezi pentru ca nu vezi inca schimbari, insa atunci cand vor incepe sa apara, vei avea multe intrebari despre fiecare in parte happy si ar fi bine sa ai pe cineva care sa iti explice pentru ca nimeni nu se naste invatat.Inca esti mica, dar oricum si oricat se va dezvolta corpul tau pe viitor, va trebui sa inveti sa te iubesti asa cum esti si sa nu te compari niciodata cu alte fete, deoarece fiecare femeie este diferita si frumoasa in felul sau.Mult succes si nu fi suparata si nu te ingrijora.Este perfect normal sa ai alt ritm in a te dezvolta si incearca sa vorbesti aceste lucruri cu mama ta.Stiu ca poate fi stanjenitor la incrput, dar sunt sigura ca in timp, te va ajuta mult.

| Arianaa381 explică (pentru Floridori):

Mulțumesc mult pentru răspuns happy

| Floridori a răspuns (pentru Arianaa381):

Cu mare drag.Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sânii mici îs frumoși. Sânii mari la fel. Fiecare pereche de sâni este specială în felul ei...și oricum va fi apreciată de cine trebuie.
Cât despre ciclu... bucură-te că încă n-ai. Serios. big grin
Până la 16 ani are timp să vină.

| Arianaa381 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc pentru răspuns happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Zi merci. Măcar tu arăți de vârsta ta. E mai bine. Te vei dezvolta la timpul potrivit.

| elaventurero a răspuns:

Mie îmi plac sânii mici la fete. happy Oricum stai liniștită încă ești mica.

| HelloImJosephine a răspuns:

Bucura-te cat mai poti. Crede-ma, nu vrei ciclu.