| VerginicăVacăGrasă a întrebat:

Hey lume, nu stiu cum sa va spun dar mai am un pic si fac ca trenul, nu am dormit toata noaptea. Aseara m-am chefuit la un prieten casatorit acasa cu inca cativa prieteni casatoriti, la masa m-am gandit sa deschid subiectul sensibil al banilor si sa formulez intrebarea cine plateste consumatia cand ies in oras? S-au eschivat toti si au raspuns barbatii cu jumatate de gura ca fiecare isi plateste consumatia. Sotiile cand au auzit s-au rusinat si au plecat capul de rusine si suparare. Eu am sustinut tare si clar ca barbatul trebuie sa plateasca intotdeauna consumatia doamnei ca asa demonstreaza ca e barbat. Situatia a devenit tensionata si unul din prieteni m-a lovit cu pumnul in fata de am cazut de pe scaun. Dilema mea este de ce sunt banii un subiect atat de sensibil intr-o relatie si de ce aceasta intrebare legat de cine plateste consumatia in oras starneste asa multa tensiune?

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Într-o căsnicie sănătoasă banii sunt la comun. Nu contează cine plătește. Oricum banii care intra în casă sunt ai amândurora.

Acuma știu că situațiile astea fenomenale, șocante, incredibile, pe muchie de cuțit, cu prieteni căsătoriți, șefi, și colegi prin care tu treci zilnic, te fac sa ai o alta viziune asupra lumii, una mai profundă, mai înțeleaptă dar asa ar fi normal.

PS: Sigur nu ai scris cumva pentru revista Click sau Ciao? Că și mie îmi vine să cad de scaun, sunt copleșit, nu mă pot tine pe picioare, practic vărs cafeaua pe mine, sunt mereu cât pe ce să-mi pierd controlul și îmi vine, invariabil aproape sa dau cu pumnul în masă când văd prin câte treci.

| VerginicăVacăGrasă explică (pentru VoidEternal):

Maestre un raspuns excelent, permite-mi sa ingenunchiez in fata ta. Nu scriu pentru nici o revista sunt doar expresiv in exprimare

10 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Banii sunt un subiect sensibil NUMAI atunci când nu-i ai.
Când traiești în sărăcie sau în semisărăcie.
Absolut LA FEL e și subiectul "cine plătește consumația".
Îți spun din propria experiență.
Aici, când ies cu prietenii seara la o bere (indiferent că sunt cupluri sau single) plătește cam cine se nimerește. Nu bagă nimeni de seamă. Niciodată nu e o problemă 50-60 euro.
Când vin în RO, și ies la o bere cu prietenii din copilărie, întotdeauna trebuie să fiu atent să fiu pe fază să plătesc eu. Pentru că știu foarte clar că pentru ei și 50 de lei poate fi o sumă destul de mare.

| VerginicăVacăGrasă explică (pentru Hammurabi):

Adica platesti toate consumatiile prieteniilor tai?

| Hammurabi a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Da. Pentru că eu nu vin foarte des în RO. Poate ne vedem odată pe an.
Și pentru mine câțiva zeci de euro nu înseamnă mare lucru, pe când, pentru ei, poate însemna destul de mult.

| VerginicăVacăGrasă explică (pentru Hammurabi):

Oioo inseamna ca esti bogatan acolo in straintate

| Hammurabi a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

laughing Nu sunt "bogătan" dar e suficient că nu sunt în RO.

| Eireann a răspuns:

Nu cred ca intr-un cuplu casatorit se pune problema banilor asa - cine si cat plateste, sunt subiecte mai importante de discutie. Eu sunt intr-o relatie stabila, locuiesc cu iubitul si cand mergem in oras sa zicem ca platesc eu biletele la film si el ia sucul si popcorn sau el plateste cand mergem dupa la un pub si eu platesc taxiul, etc. Nu stam sa calculam chestii din astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fiecare să-și plătească consumația.

| Ciprian09 a răspuns:

Mai taie din ele...

| loonatheworld a răspuns:

Buna! Eu cred ca acel prieten care te-a lovit cu pumnul de fapt vrea sa isi insele sotia cu tine! Stan loona frate