| dydyyyy a întrebat:

Mi-a intarziat menstruatia 3 zile si luna trecuta 5... ce se intampla?

Răspuns Câştigător
| Nevermindd a răspuns:

O tulburare a activitatii hormonale sta si la baza menstruatiilor neregulate. Impulsurile transmise de catre hipotalamus pot fi perturbate de anumite cauze, cele mai frecvente fiind de ordin emotional. Glanda hipofiza, fals stimulata, transmite mai departe un stimul eronat catre ovare, direct implicate in reglarea ciclului uterin. Data ovulatiei este cea care determina data menstruatiei, acesta survenind intotdeauna intre zilele 10 - 14 dupa ovulatie. Astfel ca, daca data ovulatiei este devansata, va fi o menstruatie precoce iar daca data ovulatiei este intarziata, va intarzia si menstruatia.

Alaturi de aceasta cauza de origine hormonala pot exista si cauze de ordin fizic ce implica o anumita conformatie organelor sexuale interne.

De aceea este recomandat ca examinarea sa fie facuta de un tandem endocrinolog - ginecolog, pentru a gasi cauza exacta si mai ales tratamentul cel mai eficace

~~ http://www.seximus.ro/intrebari_sex/menstruatie_neregulata.php

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Ai o problema hormonala. daca ai peste 16 ani, du-te la ginecolog.

| giuly a răspuns:

Your body is trollin'.

| IooMar a răspuns:

Este o dereglare hormonala, o sa se regleze cu timpul, dar pentru siguranta ta spune'i mamei tale sau consulata un doctorwinking

Răspuns utilizator avertizat
| winchesters a răspuns:

Poate ca esti inca la inceput thinking si inca e dereglata.habar n-am, sper ca nu ai intretinut vreun act sexual pentru ca asta ar insemna ca ai ramas insarcinata.