| Mirel1992 a întrebat:

Am o intrebare. Pe data de 30 oct am facut dragoste cu prietena mea, in prima zi dupa ce ii trecuse menstruatia (deci perioada nefertila). Problema e ca s-a spart prezervatiul si am ejaculat in interior. Dupa maxim 24 de ore a luat pastila de a doua zi. Treaba e ca au trecut aproape 3 saptamani de cand trebuia sa ii vina ciclu si ea nu a avut decat o mica sangerare cand trebuia sa ii vina.
Tinand cont ca era in perioada nefertila si ca a si luat pastila de a doua zi, poate fi insarcinata? Care ar putea fi problema?

5 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca a mai luat si pastila mi-e greu sa cred ca a ramas insarcinata, posibil sa-i intarzie din cauza pastilei

| serendipity8300 a răspuns:

Probabilitatea sa fie insarcinata e ff mica, dar pentru linistea voastra ati putea fcce un test de sarcina. Cel mai probabil e doar o dereglare hormonala provocata de pastila de a doua ziwinking

| cryssu2008 a răspuns:

Nu trebuie tinut cont de aceste perioade. Daca a luat si pastila de a doua zi este bine. Nu trebuie decat sa va mai faceti un test de sarcina.

| Azµre a răspuns:

Nu trebuie să ții cont de așa zisă perioadă fertilă, deoarece se pot produce oricând dereglări hormonale cauzate de consumul de alimente sau stilul de viața, ceea ce înseamnă un dezechilibru în organism și poate duce la o sarcină nedorită. Dacă a luat pastila de a 2 a zi nu este nici o problemă atunci. Iar faza cu ciclul poate fi cauzată de pastila de a doua zi, cel mai bine ar fi un consult la medicul ginecolog!

| Estera123 a răspuns:

1. tocmai acum cateva sapt vorbeam cu o prietena si imi spunea ca de perioada fertila nu se tine cont decat atunci cand vrei sa ai copii, pentru ca poti ramane insarcinata oricand partenerul ejaculeaza in tine.
2. am auzit foarte multe persoane care au spus ca pastila de a doua zi nu si-a facut efectul.
3. desi as putea sa sa iti spun ca nu cred ca a ramas insarcinata, pentru ca dupa cele spuse de tine nu prea exista nicio sansa de acest fel, sangerarea aceea ma face sa crezi ca exista posibilitatea unei sarcini. Se spune ca atunci cand o femeie ramane insarcinata ii curge putin sange in momentul cand ar fi trebuit sa ii vina menstruatia.
4. un alt motiv pentru care as putea crede ca s-ar putea sa fi ramas este ca i-a intarziat foarte mult.
Ideea este in felul urmator (ca sa nu te sperii chiar asa de tare), o chestie de genul asta mi s-a intamplat si mie. Am facut dragoste neprotejat, dar nu si-a dat drumul (asta este diferenta). Mi-a intarziat ciclucl vreo 3-4 saptamani, iar fix cand trebuia sa imi vine normal am avut mici scurgeri maronii tip de aprox 5 zile. Asta s-a intamplat anul trecut. Nu am ramas, bineinteles, iar scurgerile a fost de fapt un sange inchegat.
Cel mai bine: mergeti la un doctor si pune-o sa faca un test de sarcina urgent.