| MarcuPopescu a întrebat:

Salut,am o situație mai ciudata, am avut doua iubite pana acum, am vârsta de 16 ani și ultima relație a fost acum doi ani.In ziua de azi parca nu reușesc sa îmi fac o relație nu știu, vorbesc cu fete dar îmi este rusine sa ies cu ele, îmi este frica sa nu am ce sa vorbesc și sa fie ciudat.Ce pot face sa am mai multă încredere in mine sa nu mai fiu așa prostut? Este ok ca la 16-17 ani sa nu ai relație? Imi este frica sa nu rămân singur pe viitor pentru ca m-am învățat singur dar totuși vreau o relație o persoana care sa ma înțeleagă.

Răspuns Apreciat de Editori
| stefi055 a răspuns:

Stai linistit, nu este problema ca nu ai relatie. Trebuie sa te simti atras de persoana respectiva, nu sa-ti faci o relatie doar de dragul de-ati face. Daca ai gasit pe cineva, lasa rusinea. Nu ai cum sa nu ai ce sa vorbesti cu o fata daca iesi cu ea. Poti sa aduci vorba despre orice ( scoala, prieteni, planuri de vara si viitor) si o sa vezi ca o sa decurga de la sine. Bafta!

| MarcuPopescu explică:

Mulțumesc,in general nu am probleme sunt un băiat sociabil, am grupuri de prieteni și de fete dar și de băieți pot spune chiar ca sunt cel care face cea mai multă caterinca din grup, dar când este vorba de ceva serios precum o relație parca nu mai am oua laughing îmi pierd toată bărbăția nu stiu dc.

| stefi055 a răspuns:

Pai daca esti si sociabil si amuzant nu are ce sa mearga prost. laughing)

6 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Ai toată viața înainte, toate la timpul lor.

| anamaria82726 a răspuns:

Nu este ca si cum nu reusesti sa iti faci o relatie la 30 de ani. Tu inca esti mic, majoritatea sunt singuri la varsta ta. Si nu reusesti sa iti mai faci alta relatie fiindca nu ai intalnit fata potrivita. Adica o fata pe care sa o placi si care sa te placa si ea. Este mai greu la aceasta varsta cu relatiile. Parca mai mult cei de 13 14 ani isi fac relatii decat noi. Acelea sunt doar relatii copilaresti, de asta ne este mai usor atunci. Fiindca nu stim bine ce sunt acelea sentimente si nu ne gandim ca vom fi judecati. Acum e mai greu fiindca multe persoane au fite, nu vor ceva serios etc. Ai spus ca esti si putin timid. Asta pana la urma face parte din tine. Mai mult decat sa incerci sa fii mai direct, nu ai ce sa faci. Asta este caracterul tau. Suntem diferiti. Nu trebuie neaparat sa cauti relatie. O sa vina de la sine, o sa te intalnesti odata si odata cu o fata care sa te placa si pe care sa o placi. Toate la timpul lor

| Dana1999 a răspuns:

Sunt oameni care nu au avut relatii nici la 30. De ce iti este frica? Nu e ca si cand femeia cu care o sa fi acum o sa stea cu tine o viață. E putin probabil. Oamenii nu sunt ai nostri pentru totdeauna. Fuga de singurătate te arunca si mai mult in singuratate. Disperarea te urmărește daca nu o controlezi.

| Nyarlathotep a răspuns:

Iti este frica, ca nu ai ce vorbi pentru ca incerci sa cauti subiecte de discutie care sa le placa lor, nu tie. Daca ai vorbi despre ce-ti place tie fara sa-ti pese de ce-i place ei, nu ai avea nici o problema. De ce nu isi face ea griji cum iti faci tu despre ce sa discutati? Nu vei gasi relatie cu persoana care sa te inteleaga, doar care sa te foloseasca. Cand intri intr-o relatie cu o femeie pregateste-te ca pentru un job, sa prestezi. Uite de asta nu m-am indragostit niciodata si bine am facut. Sunt persoane cu care poti avea relatii doar ca e bine sa selectezi la sange si sa nu-ti pese ca multe din ele sunt pretentioase la simplele subiecte de discutie.

| mihaiion2 a răspuns:

Ai rabdare. Nu trebuie sa fortezi nicio relatie. Totul va veni in mod natural la timpul potrivit. Oricum ai avut doua iubite pana acum deci fata de altii stai chiar bine. Pana la viitoarea iubita concentreaza-te pe ceea ce este important in viata ta: cariera/scoala si prieteni adevarati. Intre acestea trebuie sa existe un echilibru.

E ok, nu dispera, dar pentru ajutor, daca vrei neapărat caută :Arta Seducției pe Youtube