| anonim_4396 a întrebat:

Salut
Pe data de 7 martie noapte am facut sex neprotejat cu prietena mea
Pe 7 martie ziua a luat pastila de a 2 zi( chiar daca nu am ejaculat in ea am.considerat ca e necesara) ea are ciclu regulat, care trebuia sa ii vina pe 20 dar i-a venit pe 17 si a tinut pana pe 18 ( ea zice ca a avut simptomele ei normale cand are ciclu) problema e ca nu stie de ce a durat atat de putin si nu au fost scurgeri mari....am inteles ca o sa aiba niste scurgeri si din cauza pastilei( in prima zi adica pe 17 cand a avut scurgeri a luat anticonceptionalele) poate cauza si asta ciclului....sau inca nu a venit ciclu normal si trebuie asteptat cele 5 7 zile de intarzaiere zise de farmacista din cauza pastilei de a 2 zi.

8 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Voi crede ti ca pastila de a doua zi este o bomboană? O poti lua oricînd oricum? I si bate joc de organismul ei daca se indoapă cu pastile, dar asa se intimplăp cand NU va documentati inainte de a face sex, cititi ma fratilor cautati pareri pro sau contra despre o anumita pastilă cititi instructiunile medicamentelor si posibile reactii adverse nu lua ( fata) pastila de a doua zi decat la indrumarea clară a medicului ginecolog sau medicului de familie după un consult. Farmacista nu este medic nu are autoritatea unui medic sa prescrie tratament.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fapta voastra se poate caracteriza si considera ca fiind de o IMBECILITATE infioratoare din 2 motive si anume cel de a intretine un act sexual neprotejat intr-o posibila zi de OVULATIE, (cu 13 zile inainte de data urmatoarei menstruatii) si de asemenea de a folosi pastila contraceptiva in ''scop preventiv'' din moment ce in mod sigur/précis sperma NU a fost ejaculata IN VAGIN. Dupa trecerea a 10 zile de la administrarea pastilei de a 2-a zi, probabilitatea ca sangerarea pornita sa fie acea sangerare care poate sa apara ca reactie a organismului se poate exclude, fiindca ar fi o manifestare prea tarzie si din acest motiv se poate aprecia ca a reprezentat de fapt o menstruatie atipica care a avut acea manifestare anormala din cauza faptului ca hormonii sintetici ajunsi in corp in mod INUTIL au produs modificari majore in organism. Insa exista si probabilitatea ca in acest moment in uter sa fie/existe o sarcina instalata si aceasta posibilitate se poate datora faptului ca pastila contraceptiva a fost folosita exact dupa fecundarea ovulului, adica in momentul in care sarcina era de formata, si acea sangerare de 1 zi sa fi fost de fapt sangerarea de nidatie/implantare. In acest moment se poate efectua un test de sarcina beta-hCG pe baza unei analize se sange efectuat intron laborator de analize medicale, sau peste 8 zile un test de sarcina efectuat acasa pe baza urinei. Multa sanatate!

| anamariapre a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Nu e vorba de imbecilitate...e putin mai complicat( antibiotice luate odata cu anticonceptionalele) nu am ejaculat in ea dar nu stiu cu preejacularea din cauza asta am decis să ia pastila de a 2 zi
Să aiba sarcina deja formata e putin imposibil
e prima data cand nu ma protejez eu sau se poate să nu aiba efect pastila de a 2 zi si să ramana insarcinata

| anamariapre a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Pastila a fost folosita la maxim 10 ore

| anonim_4396 explică (pentru anamariapre):

Acum 1 minut | gogo_3532 explică (pentru corbulalbrosu):
,, Pastila a fost folosita la maxim 10 ore''
Fecundarea ovulului in cazul in care acesta deja exista in trompa uterina in momentul intretinerii sexului, (sex in ziua ovulatiei) se poate produce dupa circa 2 ore, acesta este timpul mediu necesar spermatozoidului sa ajunga din vagin la OVUL. Daca pastila este admnistrata DUPA fecundarea ovulului, in anumite cazuri hormonii respectivi NU mai pot opri evolutia sarcinii deja formate.

| anonim_4396 explică (pentru anamariapre):

Adica cum nu ar fi vorba de IMBECILITATE in cazul in care : 1. ) afirmi ca : se foloseau ANTICONCEPTIONALE! ( antibiotice luate odata cu anticonceptionalele); 2.) nu am ejaculat in ea! 3. ) Intretii sex si iti lipseste informatia CORECTA/EXACTA in privinta lichidului preejaculator CARE NU CONTINE NICI MACAR 1 SINGUR SPERMATOZOID in momentul producerii lui de catre galndele bulbouretrale. In aceste conditii ORICE MEDIC GINECOLOG de pe aceasta planeta ar fi fost ferm convins de INUTILITATEA folosirii pastilei contraceptive. Orice alt comentariu sau alta discutie ar fi inutila si lipsita de sens. Multa sanatate!

| Necunoscut112 a răspuns:

Dacă eram în locul ei, te părăseam.

| Mariana17november a răspuns:

Buna... Aveti mare grija cu pilula de a doua zi! Poate cauza dereglari foarte mari ale menstuatiei si chiar infertilitate.