| wolder a întrebat:

V-ati iertat vreodata iubitul/iubita ca va inselat?
Daca nu vi s-a intamplat, dar vi s-ar intampla ati ierta?
Ati pune anumite contitii dupa ce ati iertat ori ati fi mai gelosi?
Vreau sa raspunda in special baietiibig grin

Răspuns Câştigător
| EmaTanase a răspuns:

Pai, eu sunt fata am un iubit are 24 happy Nu m-a inselat niciodata in 2 ani. Eu i-am zis ca daca ma inseala nu-l pot ierta! Unii spun ca poate sa fie din greseala etc. Dar eu stiu ceva daca iubesti nu te poti atinge de alta persoana nu poti saruta persoana aia! Eu nu as ierta... cat de mult as iubi cand te inseala daca il ierti va face mereu si tu vei deveni a5a roata de la caruta!

| wolder explică (pentru EmaTanase):

Ai mare dreptatebig grin Bine facibig grin

17 răspunsuri:
| Zuzu6235 a răspuns:

Am patit sa fiu inselat. nu e deloc un sentiment placaut. te simti ultimul fraier de pe fata pamantului. mi se pare cea mai josnica kestie.mai ales ca intre cei 2 sa fie si ceva de natura sexuala. ce incredere as mai avea in ea ca nu are luat vreo boala ceva si o aduce in patul meu? nu se iarta asa ceva. nici macar prieteni nu ramanem dupa. persoanele care si-au batut joc de sentimentele mele nici nu mai stiu daca sunt in viata sau nu. cele mai frumoase lucruri se intampla in 2. 3 sunt deja prea multi.

| Laya a răspuns:

Nu mi se pare normal sa ierti in momentul in care cineva te insala. Nu as avea ce conditii sa mai pun, din moment ce se presupunea ca relatia se bazeaza pe respect si incredere (reciproca)... Unde-i respectul si iubirea fata de celalalta persoana, in momentul in care o inseli? Unde sa mai fie incredere cand o persoana trece prin asa ceva? Nu, nu as putea ierta, indiferent de scuze si motivatii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In datile in care am fost inselata am luat vina asuprea mea. Mi-am zis in majoritatea cazurilor ca eu nu am fost destul de buna. Nu neaparat asta era motivul, dar era motivatia mea de baza. Dupa fiecare tip care m-a inselat am devenit mai buna in orice.tongue Si s-a si cunoscut asta. Astfel ca am avut un deja vu in situatiile de genul. Relatia se racea, ca mai apoi sa ma trezesc cu tipii in cauza la usa cu fel de fel de scuze, cadouri si rugaminti. Desi ma lasau rece actiunile de genul, nu ii consider niste nemernici, la urma umrei datorita lor sunt ce sunt astazitongue. Indiferent cum, si-au pus amprenta.
Pretuiesc pe oricine trece prin viata mea, indiferent ce face. Nu as continua relatia daca s-ar intampla ceva de genul, dar as pastra legatura cu persoana respectiva.
Pana acum am dat doar de un tip care sa gandeasca ca mine in privinta asta, restul daca sunt inselati le numesc pe tipe cu*ve si pun punct, urmand sa urasca persoana care le-a facut atat rau sentimental.tongue Oameni care isi traiesc viata plasticat, ghidata dupa regulile societatii, nu dupa ale lor.

| Pitzipoanca a răspuns:

Depinde ce inseamna pentru tine inselat. Pentru mine, cel putin in actuala relatie, sexul cu alte persoane nu e inselat. Daca ascundem chestia asta unul de celalalt, sau mintim in legatura cu asta, da, e inselat. De asemenea, implicarea cu alte persoane intra tot la categoria 'inselat'. Daca ne-am insela, probabil am fi furiosi unul pe celalalt, dar am trece peste. Pe de alta parte, noi avem o relatie sincera si ne spunem cam tot, asa ca nu stiu in ce masura se aplica asta tuturor cuplurilor.

| wolder explică (pentru Pitzipoanca):

Inselat [inseamna pentru mine] = atingeri [strangerile de mana ca-ntre prieteni nu se pun], saruturi[ori pupici pe buze], orice de natura sexuala...
Pentru mie sexul CU ALTE PERSOANE e mai rau decat orice, e greseala majora pe care nu o iert.

[` Sotia intra in casa, sotul sta pe scaun si citeste ziarul, ridica privirea si vazand-o pe sotia lui ii spune:
- Draga, sa stii ca am facut sex cu alta!
- Ok, dragul meu! Nu m-ai inselat pentru ca mi-ai spus si de aceea esti cel mai minunat sot din lume... Te iubesc! `]

Nu inteleg ce inseamna la tine `implicarea cu alte persoane`

| Pitzipoanca a răspuns (pentru wolder):

Implicare emotionala. Construirea unei alte relatii in paralel.

| wolder explică (pentru Pitzipoanca):

Aha. Da.

| Plolice a răspuns:

Eu nu as ierta, pentru ca nu merita iertat/iertata

| Dawniix a răspuns:

Nu. daca chiar te iubeste nu te inseala...

| wolder explică (pentru Dawniix):

Am intalnit cazuri de persoane care iubesc si inseala ori au inselat si au avut remuscari dupa

| Spektra01 a răspuns:

Daca m-ar fi inselat as pune contract pe capul ei laughing

| Roxanicaaaaa123 a răspuns:

Pe mine m-a inselat, si da, l-am iertat pentru ca l-am inteles. Deci cum sa zic.Eu n-am facut-o cu el.Si fata cu care a facut-o pot spune ca e o curva intelegi? Deci intai, daca te-a inselat vezi cu cine si atunci iti vei da seama daca trebuie sa il ierti sau nu. Iar daca tu ai facut-o cu el, nu i-ar mai trebui alta.doar daca s-a saturat de a ta...PUP

| wolder explică (pentru Roxanicaaaaa123):

Mdaa inteligent raspuns doar ca nu m-a inselat nimenilaughing

| insiDEviL a răspuns:

Sincer da, dar i-as spune din start, sa nu te astepti ca tu sa mai ai incredere in mine! Si ar trebui sa ierti doar pentru ai da un test, acela daca chiar a fost o greseala, si tine la tine respectivul/respectiva. Si poti sa ii acorzi o a 2-a sansa, doar ca sa vezi daca intr-adevar "se chinuie" ca sa recapete increderea care ai avut-o odatahappy

| wolder explică (pentru insiDEviL):

Da, inteligent raspuns, doar ca...
Tu cum iti dai seama ca aceea persoana `se chinuie` ca sa recapete increderea?
Ce trebuie sa faca mai exactthinking

| insiDEviL a răspuns (pentru wolder):

Tu iti vei da singur(a) seama de acest lucru. Daca respectiva persoana, ii pare rau el va face tot ce este nevoie ca sa recapete increderea pe care a pierduto! Iar tu acum trebuie sa fii rece si sa il supui la orice incercari simti ca este necesar ca sa te convingi tu, singur(a) ca aceea a fost doar o greseala si ca poti ierta!