| AvalohAlyn a întrebat:

Am la vechiul liceu fisa medicala care mi-a trebuit ptr.inscrierea in a 9.Acum vreau sa ma mut la al treilea liceu pentru ca abia acum am descoperit profilul potrivit pentru mine si ptr.bacalaureat,asta e in privinta asta am facut alegeri gresite in trecut. Intrebarea e daca imi trebuie si fisa medicala sa o iau de la primul liceu? Am auzit ca imi trebuie in viitor dar nu stiu sigur.Ea a ramas "abandonata" la primul liceu, nu am mai luat-o cand m-am transferat ...Deci sa imi iau fisa medicala? Imi va trebui? Ptr facultate sau loc de munca(asa am auzit) sau sa o las acolo? Ce ar trebui sa fac? Are vreo importanta fisa aia medicala? Imi trebuie in viitor sau la al doilea transfer?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

N-ai nevoie acum de fisa medicala, de altfel actualul liceu ar trebui sa fi cerut si sa fi obtinut de la vechiul liceu intregul tau dosar de inscriere.
Oricum, pentru inscrierea la facultate, o sa-ti trebuiasca o noua fisa medicala, facuta inainte de inscriere, respectiv pentru examenul de admitere.

| AvalohAlyn explică (pentru Ioandelasal):

Voi mai avea nevoie vreodata de ea?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AvalohAlyn):

De fisa medicala, pe care ai facut-o la admiterea in liceu, nu mai ai nevoie.

| AvalohAlyn explică (pentru Ioandelasal):

Dar de vaccinurile pe care le-am facut la scoala? Ma rog, lista aia am nevoie? Fiindca acolo sunt si ele..in fisa medicala.Am auzit ca o sa imi trebuiasca vaccinurile., e adevarat?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Depinde de fiecare facultate, unele pot sa le ceara si altele nu.
Oricum, asa cum ti-am spus, fisa medicala trebuia sa fie in dosarul tau, acesta a fost cerut de liceul la care te-ai transferat.
De asemenea pot fi trecute in fisa medicala pe care o faci pentru admiterea la facultate.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cred că ţi-am explicat şi la o altă întrebare anterioară că, acea Fişă medicală ar fi TREBUIT să se afle ( DEJA ) în dosarul trimis de primul liceu la liceul la care te-ai transferat happy

Eventual, poţi întreba la Secretariatul liceului la care eşti acum dacă dosarul tău conţine şi Fişa medicală respectivă; iar în cazul în care nu este acolo, atunci ar fi INDICAT s-o CERI de la primul liceu!
Oricum, dacă aceasta ar fi lipsit, eventual, ar fi trebuit ca să fie cerută de către Cabinetul medical şcolar al noului liceu...

Oricum, sunt şi Cabinete medicale universitare care vă CER acea Fişă medicală din liceu + uneori, chiar şi o copie a Fişei de la medicul de familie...
Deci, TEORETIC, mai ai nevoie de acea Fişă medicală!

Toate cele bune.