| DenysIrinel a întrebat:

Am picat o probă la bac și dacă le am pe celelalte două promovate, iar media celor 3 note este peste 6, va trebui sa dau bacul din nou la materia la care am picat sau este luat deoarece am peste media 6?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru a promova examenul de bacalaureat este obligatoriu ca la fiecare materie sa ai cel putin 5 iar media celor 3 materii sa fie de peste 6.
Asa fiind este obligatoriu sa sustii iarasi bacalaureatul la materia unde n-ai obtinut nota 5, altfel nu obtii diploma de bacalaureat.