| Ella_9299 a întrebat:

Anul acesta termin clasa a 8-a si nu stiu ce profil sa aleg. Imi puteti descrie putin profilul de filologie si cel de mate-info, din punct de vedere al orelor de curs, tezelor si a facultatilor la care as putea studia? Multumesc! Dau funda pentru cel mai bun raspuns happy

6 răspunsuri:
| sharpx a răspuns:

Nu te duce la mate info. E infernal. Stresant, mult de invatat (profesorii au pretentii sa inveti la fiecare materie). Eu sunt la mate-info, stiu ce vorbesc. Daca vrei sa inveti programare, da, du-te. Daca nu, i-ati gandu de la mate-info.

| andreeyps2 a răspuns:

Nu prea iti recomand mate-info daca nu esti priceputa la matematica si... chiar deloc daca nu te pasioneaza programing-ul. Eu iti spun sincer ca sunt acolo si la matematica am terminat cu 4, 60 (am trecut la mate) si la informatica parca cu 6... Despre filologie chiar nu stiu ce sa zic, eu as spune ca e mai usor.

| Ella_9299 explică:

Cu matematica ma descurc binisor, dar in schimb nu`mi place fizica si chimia, cat despre informatica nu stiu ce sa spun pentru ca nu am facut cine stie ce ore...

| georgika09 a răspuns:

Sall! sunt la filologie si ce pot spune e ca nu este chiar asa greu ai 4 teze pe semestru(Limba Romana, engleza, latina si geografie sau istorie)ai cam 3-4 ore de engleza, 4 ore de romana, 2 de geogra, 2 de istorie, 2 ore de mate si in rest cate 1 sau 2 depinde de materie.Si te poti duce la facultatea de jurnalism,drept, litere, limbi straine si cam atat! Sper sa t-e ajute in luarea deciziei tale! Bafta!

| Ella_9299 explică (pentru georgika09):

Multumesc! Chiar de asta aveam nevoie sa stiu, insa mai am o singura intrebare. De exemplu la teza nu se poate opta pentru franceza in locul englezei? De franceza cate ore sunt?

| georgika09 a răspuns (pentru Ella_9299):

Este obligatoriu sa dai teza la engleza si sunt 2-3 ore de franceza(depinde de liceu)