| AlexPanda123 a întrebat:

As vrea sa devin biolog doar ca nu stiu ce liceu sa urmez deaorece nu am un liceu de bio-chimie in jur si la mate-info nu as merge deoarece nu sunt bun la mate si chimie, iar la scoala nu facem fizica cu un profesor bun

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cand vrei sa inveti ceva, atunci mergi la cursuri unde se tin.
Fiecare ramura de studii presupune cunostinte aprofundate in cateva materii de BAZA. Daca nu le stapanesti, atunci iti pierzi doar timpul degeaba.

Daca vrei sa devii biolog, atunci trebuie sa inveti minim 2-3 ore de biologie si chimie saptamanal.
La fizica si matematica iti vor fi suficiente cate 2 ore saptamanal.

Daca nu ai in jur asemenea liceu, atunci va trebui sa inveti si in particular diferentele sau sa te muti intr-o localitate unde este liceu de biochimie.

| Ineys a răspuns:

Daca nu esti bun la chimie de ce vrei sa te faci biolog? Si de ce ai alege bio-chimie in loc de mate-info cand amandoua contin chimie.
Te bazezi pe faptul ca la bio-chimie macar nu esti bun la 1 materie pe cand la mate-info nu esti bun la 2?

| AlexPanda123 explică (pentru Ineys):

La chimie ma descurc cat de cat dar la mate nu sunt bun