| Ronoziwn a întrebat:

Bai oameni bunii, am si eu o întrebare pe care as vrea sa o înteleg odata, vreau si eu sa stiu de unde vine mirosul acela cand de exemplu o persoana mai exact hainele acelei persoane miros frumos. nu ma refer la parfum deodorant sau d-astea. Ma refer la mirosul ala al îmbracamintei de casa bogata sau nici nu stiu cum sa explic ma frate. este un baiat care mereu cand trece lasa un miros frumos si nu a parfum, este un miros de casa care este bogata sau asa ceva. (baiatul ala chiar are vila)sper ca ati înteles la ce miros m-am referit (DAU FUNDA)

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Eu unul folosesc detergent lichid de la Ariel sau Persil, si balsam de rufe de la Lenor ( cu ce parfum vrei ). Uneori nu e de ajuns sa persiste mirosul, asa ca poti incerca sa pui in dulapul de haine un odorizant cu aroma preferata. Sunt odorizante special pentru dulapul de haine, dar poti cumpara si unul de camera cu betisoare dinalea din lemn ( miroase mai puternic ), insa nu recomand pentru ca e posibil sa dai peste el din greseala si sa imbibi hainele cu uleiul acela de la odorizant.

11 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista miros de casa bogata sau saraca, exista parfum cu care se da omul, pe o piele curata, sau apa de toaleta ori apa de colonie, care se dau pe haine.

| Ronoziwn explică (pentru Violleta2022):

Nu exista pe dracu

| relian a răspuns:

Poate ca isi curata hainele la curatatorie chimica, de aia au un miros asa specific.
Ar mai fi ca nu le poarta mult timp, le spala dupa cateva purtari, le spala cum scrie pe eticheta, foloseste detergenti, mai stiu si eu ce produse, care intra in materialul respectiv.

Dar mirosuri asa cum spui, sunt de la parfumuri, sunt parfumuri ce tu nu le stii, de aia spui ca miros hainele aluia asa bine.

Normal ar fi ca o haina sa nu aibe mirosuri, dar oamenii le pun ei mirosuri, in dulapul unde le tin, trebuie sa tii hainele nu ingramadite, nu in dulapuri de lemn vechi, poate ala are closet, deci o camera speciala pentru haine, le tine aerisite, mai pune acolo si diferite parfumuri sa miroase frumos, toate astea intra si in materialul hainelor.
Poate foloseste haine doar din bumbac, ala nu miroase urit, asa cum miros hainele din materiale sintetice.
Mirosul de care spui, este miros de loc curat, nu de casa bogata, deci casa ingrijita bine, curatenie peste tot.

Materialul din care is facute acele haine conteaza calitatea, daca tu dai pe haine cu de toate, le tii cum spui bine, curat, etc inseamna ca ai haine luate din piata laughing chinazarii facute din materiale recilcate

Hainele mele is din bumbac toate, nu au miros urit, dar nici nu miroase sa spui wow, asa cum spui tu.

Cindva si eu eram asa la unele chestii la unele haine, miroseau bine, dar aia dadeau cu parfumuri la greu laughing deci magazine care zilnic ardeau parfumuri, spray direct pe toate hainele din magazin.

Dar foloseau un parfum nu f puternic, si ce nu multi il stiau, vorbesc de hainele din magazine.

Hainele de acasa sa miroase asa cum spui, aia le poarta odata, apoi le spala, nu merge cu ele o saptamana, de aia dupa spalare, au mirosul ala de curat, de detergent ce folosesc oamenii, sau balsamuri si in prima zi asa miros hainele, dupa se duce, dar el cum le baga las spalat, ia altele curate, proaspete laughing

Daca ai observat si tu te simti mai bine in haine care is curate, spalate si pe care le iei prima data. Dupa cateva purtari, fara sa le speli o sa observi ca te simti mai naspa, parca le simti mai jegoase laughing ceva genul asta, nu mai se simt asa proaspete.

Dar te asigur ca mirosul ce spui tu, e de la parfum, nu de la haine, ala nu da mult, trebuie sa stii cit sa dai, nu dai ca Dorel sa puta laughing dai asa sa miroase subtil, iar necunoscatorii ca tine sa spuna ca le miros hainele laughing

| Ronoziwn explică (pentru relian):

Frate crede ma ca stiu ce spun. Baiatul ala nu se da cu parfum (NU ESTE MIROS DE PERFUM) si nu si curata hainele la spalatorile ce dracu

| relian a răspuns (pentru Ronoziwn):

Atunci poarta haine o singura data, apoi le spala, cam asta afr fi singura explicatie, si le tine cit mai aerisite, nu ingramadite, nu impaturite, asa prind miros, le tine pe umerase, distante una de alta.

| johnnny123 a răspuns:

Balsam de rufe. Poți să-l folosești și dacă nu ai vilă.

| Ronoziwn explică (pentru johnnny123):

Pai mai johnny johnny yes papa, chestia este ca eu deja folosesc balsam de rufe si ghici ce? Nu e la fel?

| StoicAnalysis a răspuns:

Se numeste detergent si balsam de rufe + depozitarea in spatii curatate periodic. Poti sa stai si la garsoniera. Daca indeplinesti factorii specificati de mai sus, o sa ai si tu haine la fel.

| Ronoziwn explică (pentru StoicAnalysis):

Te rog recomanda mi un detergent si balsam de rufe bun si ti dau funda

| StoicAnalysis a răspuns (pentru Ronoziwn):

Eu unul folosesc detergent lichid de la Ariel sau Persil, si balsam de rufe de la Lenor ( cu ce parfum vrei ). Uneori nu e de ajuns sa persiste mirosul, asa ca poti incerca sa pui in dulapul de haine un odorizant cu aroma preferata. Sunt odorizante special pentru dulapul de haine, dar poti cumpara si unul de camera cu betisoare dinalea din lemn ( miroase mai puternic ), insa nu recomand pentru ca e posibil sa dai peste el din greseala si sa imbibi hainele cu uleiul acela de la odorizant.

| Alex00615 a răspuns:

E influențat în principiu de dulap sau locul unde își tine cineva hainele. Dacă e un spațiu aerisit, curat și parfumat va ajunge automat mirosul și pe obiectele din jur, în speță pe haine

| AlinaPodar251 a răspuns:

Buna,
Pe langa balsamul de rufe sau odorizantele acelea cu pulverizator sau betisoare poti incerca parfumurile de rufe concentrate. Acestea chiar lasa un miros placut pe haine si gasesti o gama variata pe net. Eu pun detergent si dozez putin parfum de rufe in compartimentul pentru balsam, dar aici nu mai pun balsam de rufe. pun doar parfum de rufe. Am comandat cateva si unul care imi place chiar mult este acesta: https://paiso.ro/p/parfum-de-rufe-paiso-silver-musk-200ml-40-utilizari/