| BlackRaven45 a întrebat:

As vrea sa dau pe viitor la UMF si am 2 optiuni: Cluj si Iasi. Cel mai mult m-ar tenta Iasi sa fiu sincera. Daca sunteti careva studenti la una din facultatile astea doua, mi-ati putea spune cum este acolo? Multumesc

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu zic ca e mai buna facultatea din Cluj si ca oras e mult mai primitor si atractiv decat Iasi, dar acum alegerea iti apartine.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Din pacate nu iti pot spune cum e exact la facultatile respective, insa ca oras per total iti recomand Clujul fara nici o urma de indoiala, mai ales daca vrei sa circuli cu bicicleta fara sa te omoare nimeni. Iasul e binisor peste restul Moldovei, dar nu se compara sub nici o forma cu Clujul. A, inca un mare plus pentru Cluj - gasesti foarte des zboruri low-cost catre Italia sau Tarile Nordice la preturi ridicole, ceea ce nu prea se intampla asa des la Iasi.

| BlackRaven45 explică (pentru GabiDumitrescu):

Multumesc mult! ^^

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BlackRaven45):

Cu placere! P.S. In Cluj crismele din centru sunt atit de scumpe, ca iesi mai ieftin daca zbori pana la MIlano, bei o bere artizanala, maninci o pizza de nota 10, apoi zbori inapoi, decat sa mergi in Cluj in centru si sa bei 2-3 beri si sa maninci un sandvis. Fara gluma, acum vreo 2 ani am fost pe acolo si in centru era vreo 15 lei o bere ORDINARA draft. In Milano, in centru, am dat 15 EUR pe o carafa de 1 l de bere artizanala.

| BlackRaven45 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am vazut si eu cat de scump e Clujul ca am fost acolo 2 saptamani intr-o tabara. 10-12 lei o cafea. Hai mai lasa-ma. Bine ca ne dadea mancare acolo si nu trebuia sa ne luam noi laughing) Scump Clujul, scump, ca orice oras mare de altfel. Profita si ei ca e un oras vizitat. Nici Iasiul nu e mai prejos. Asta e, ne obisnuim si cu preturile daca vrem sa stam in oras mare laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru BlackRaven45):

Nu chiar. Secretul e sa te duci mai spre periferie. Eu de exemplu am gasit cazare foarte ok la o pensiune aflata la vreo 20 de minute de mers pe jos de gara. In jumatate de ora eram in centru, pas de plimbare. 70-80 RON/noapte, foarte curat, foarte ok. La fel si cu haleusul si altele. Am mincat la un impinge tava linga gara, preturi si produse excelente. Am mincat/baut pe dealul lui peste cum-naiba-se-cheama, preturi mult mai bune ca in centru. In Iasi poate ca central nu sunt preturile asa de umflate in general, insa pietele sunt a naibii de scumpe cam peste tot. Transportul in comun scump. Chiriile la fel foarte umflate, in special daca te gindesti ca salariile sunt jalnice - facind abstractie de (majoritatea celor din) IT si chestii conexe.

| BlackRaven45 explică (pentru GabiDumitrescu):

Hmm. cred ca ai dreptate. Mersi mult pentru sfaturi si ajutor big grin

| NicoleEazi a răspuns:

Ce pot sa iti spun este ca la Cluj din punct de vedere al notelor nu sunt probleme,nu sunt studenti care repeta sau pica examene insa orasul,chirie,mancare este scump,conferinte si posibilitati ca sa inveti sunt multe, laboratoarele, saliile sunt renovate. Iasiul comparativ cu clujul este mai ieftin, nu stiu cum este cu notele insa stiu ca ei nu sunt asa bine pregatiti din punct de vedere al laboratoarelor, gen in primul an sa faci ceva practic nu prea poti se fac grupe de 5-10 care fac un lucru pe cand la cluj fiecare face separat.

| LadyKanae a răspuns:

Eu, sincer, iti recomand Clujul. La UMF, mai precis la medicina, am dat eu acum si am intrat, desi admiterea nu e tocmai prietenoasa, iar ca oras e foarte plin de viata si primitor. Cat despre preturi: da, in special in centru e totul scump, dar sunt unele terase/localuri unde e putin mai ieftin. De exemplu, sunt doua localuri in apropiere de amfiteatrele UMF: unul mai scump si unul mai ieftin (exemplu concret: niste paste sunt 24 la cel scump si 21/22 la cel ieftin). Dar oricum nu trebuie sa te complici cu restaurantele ca exista cantine studentesti care au mancare buna si ieftina, cel putin asa am auzit de la alti studenti; o sa fiu in stare sa confirm abia din toamna. happy