| NixonRed a întrebat:

cum le pot explica parintilor mei ca nu vreau sa invat absolut tot ce mi se baga pe gat la scoala. serios acum. eu vreau sa merg pe Informatica/mate etc(real.) chiar nu ma intereseaza cati dinti are crocobauru' sau mai stiu eu ce animal sau cand a murit Stefan cel Mare. mortii sunt morti vii sunt vi. etc. Dar ai mei... uneori ma intreb daca ma iubesc pe mine sau notele mele. Si altceva. am luat un 4 la mate si 7 in teza, pana acum am avut doar 9-10 in teza la mate..doar sa scap de gura lor..si nu le-am spus de note..cum sa o fac fara sa imi gasesc telefonul si calculatorul pe Mercador? Sunt clasa a 7-a

2 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Ii zice cultura generala prietene. degeaba esti tu un geniu la mate daca nu poti purta o conversatie INTELIGENTA cu cineva. pe nimeni nu intereseaza ce vrei TU sa faci, sistemul de invatamant NU este facut pentru TINE. pana in a8a inclusiv se invata despre toate, ca este obligatia ta sa ai o cultura generala bogata. in liceu se ramifica treaba, si este ceva mai pe subiect (gen mate-info, stiintele naturii, stiinte sociale, stii despre ce vorbesc). si la facultate (daca o faci, alegerea ta) ramificatiile se impart si mai mult.
vrei un sfat. INVATA TOT. mie mi-au placut biologia si chimia, eram un dezastru la mate, fizica, istorie. crezi ca ii pasa cuiva? a trebuit sa le invat, sa trec peste ele si sa ajung la facultate. unde am ales dreptul. am dat nas in nas cu istoria (inamicul meu din liceu) si a trebuit sa o fac, pentru ca a trebuit. si cu timpul am invatat ca din orice materie inveti cate ceva. daca esti pasionat in a invata, vei invata la orice, pentru ca pasiunea este de a invata, nu de a invata la mate si atat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La faza cu dinții... știi că dacă mergi la real o să faci biologie la greu, nu? Și dacă tot zici că vrei la real, acolo trebuie să tragi tare, nu să te plictisești de lecții (asta dacă vrei la un liceu bun). Șiiiii, nu o să "scapi" de Ștefan cel Mare și alte chestii care țin de uman decât prin clasa a 11-a, ce-o să faci până atunci?
Ar trebui să le explici părinților tăi cu frumosul, e doar o notă, atâta tot. N-au ce să-ți facă, nu cred că ei au avut numai 10 pe linie.