| SmallBrain a întrebat:

Peste cateva zile incepe scoala,am intrat la liceu:stiinte ale naturii,si imi este foarte teama(colegi noi,profesori noi,materi noi) plus ca pe profilul meu trebuie sa ma descurc cu stiintele exacte(chimie,biologie,fizica si mate)mate imi cam place iar biologia si chimia mi se par interesante, fizica, dezastru!

Cateva sfaturi va rogbig grin

Răspuns Câştigător
| Voro a răspuns:

Nu ai de ce sa te temi, toti vor avea emotii in prima zi, tu si ceilalti, cum ati avut si cand ati trecut in clasa a 5-a, doar ca erati piticei. Tot ce trebuie sa faci este sa gandesti pozitiv, sa te gandesti ca nu doar tu ai emotii si sa-ti faci prieteni noi! Incearca sa lasi o impresie cat mai buna in prima zi, fiindca prima zi este cea mai importanta, mai ales ca treci intr-un colectiv nou. La fizica la fel, incearca sa-ti cunosti profesorul si da-i o impresie buna, incearca macar sa te prefaci ca-ti pasa de materia lui si va fi bine, iti promit. Succes la liceu!

| SmallBrain explică (pentru Voro):

Multumesc! Chhiar m-ati ajutat!

4 răspunsuri:
| Anonimuserr a răspuns:

E normal iti va fi greu sa incepi si sa te acomodezi, dar depinde de persoana si de modul in care relationezi cu noii colegi (daca esti tipul golanas si glume in program cum fac unii sau faceau unii strica orele) acomodarea este instantanee, dar daca esti retinut mai timid iti va fi mult mai greu.
Este un profil frumos fara matematica deci este mai usurel, ai materii interesante. La fizica nu cred ca o sa fie probleme (depinde de profesor).

| lovecats123 a răspuns:

Si eu trec clasa a9-a pe acelasi profil si eu sunt varza cu fizica si am putine emotii in legatura cu asta dar sper ca viitorul profesor sa ma inteleaga.In rest chiar nu am emotii.Sunt foarte entuziasmata ca intru la liceu.Sti cum se spune ca liceul e cea mai frumoasa perioada, ca prietenii de aici ii vei avea toata viata, esti mai matur, vai avea adevarate povesti de dragoste.Eu sunt foarte optimista datorita frazelor pe care le-am scris mai sus.Toate acestea ma umplu de un fel de nerabdare si maajuta foarte mult.Tu nu te mai stresa asa tare, e important sa fi relaxat si sa faci o prima impresie buna, pentru ca ea conteaza cu adevarat.E adevarat ca la liceu avem teme multe dar sa iti dau un sfat:nu uita sa te si distrezi si sa iti creezi alaturi de noii colegi amintiri de neuitat. Oricum situatia mea e probabil mai dificila decat a ta fiindca eu am intrat intr-un liceu dibtr-un oras strain, departe de familie....si ce? Sunt pe cont propriulaughing Eu am planuit ca in prima zi de scoala sa ma imbrac decent si sa fiu prietenoasa, atragandu-i pe ceilalti ca un magnet.Partea buna e ca eu deja stiu o parte din viitori colegi de pe facebook. Poate ar trebui si tu sa faci asa.Baftaa

| justGirl19 a răspuns:

Si eu am intrat acum tot in a 9-a,numai ca eu sunt pe profil economic.

Nu trebuie sa ai teama, daca esti sigur pe ce sti nu trebuie sa iti faci griji, dac sti ca nu te descurci bine la o anumita materie incearca sa fi mai atent la ore si recunoaste daca nu te descurci bine in fata profesorului, te va intelege.
In privinta colegilor nu ai de ce sa iti faci griji, si ei sunt tot la fel ca tine.Adica nu va cunoaste-ti niciunul asa ca va va fi usor tuturor.