| AlleSss a întrebat:

Bună seara! Aş dori să adresez şi eu o întrebare în legătură cu liceul. Sunt clasa a 8a,trebuie să încep să mă gândesc la un profil pentru liceu şi încerc asta de ceva timp,dar mă tot răzgândesc. Materiile care mi se pare acceptabile,nu neaapărat că îmi plac sunt istoria,geografia,engleza,latina. Restul,cum ar fi matematica,fizica,chimia,sportul,franceza şi astea,mi se par pur şi simplu banale, am note de la 8 în sus la absolut toate materiile,majoritând cele de 10, dar învăţ pentru că aşa trebuie,nu din plăcere,ceea ce la momentul actual mi se pare greşit şi,la liceu,având în vedere că nu îmi plac,aş dori să scap de ele. Dorinţa mea este să devin psiholog,deşi este posibil să îmi schimb părerea pe parcurs,nu pot nega asta. Întrebarea mea este,după ce am povestit acestea aici,ce profil ar trebui să urmez? Un sfat,ceva, mi-ar fi de mare folos. Mulţumesc

8 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Un liceu cu profil turim.

| MagicOneT a răspuns:

Tu doresti sa te faci psiholog, asa ca, teoretic, ar trebui sa optezi spre profilul filologie, stiinte sociale.

| AlleSss explică (pentru MagicOneT):

La filologie mă gândeam şi eu, însă... nu ştiu foarte multe despre profilul ştiinţe sociale, mi-ai putea spune câte ceva?

| Teardrop a răspuns (pentru AlleSss):

E aproape acelaşi lucru. Se fac aceleaşi materii şi ai acelaş număr de ore, doar că nu se axează atât de mult pe limbi. Şi mi se pare că la ştiinţe sociale faci latină doar în clasa a 9a.

| MagicOneT a răspuns (pentru AlleSss):

Profilul stiinte sociale se axeaza pe istorie, geografie si materia de profil (in clasa a lXa logica, in a X-a psihologie, in clasa a Xl a economie si in clasa a Xll-a filosofie). Te vei axa si pe limba romana si 2 limbi straine. Din clasa a Xl-a nu vei mai face fizica, chimie, biologie dar vei mai avea 1 ora de matematica pe saptamana, initial avand 2.
La bac dai : Romana, la o limba straina si materia obtionala de profil, la alegere: Geografie/Istorie apoi Logica/ Psihologie/ Economie/ Filosofie.

PS: Eu sunt la mate-info, dar pana sa ma razgandesc am vrut profilul asta.

| AlleSss explică (pentru MagicOneT):

Mm,şi la mate nu se dă bac? Adică nu e profil real, nu se dă matematică?

| AlleSss explică (pentru Teardrop):

Şi cu matematica cum e? Se dă la bac? happy

| Teardrop a răspuns (pentru AlleSss):

Nu. Se dau aceleaşi materii ca la filo.