| marinaculcea a întrebat:

happy as dori si eu sa stiu cum se manifesta o persoana care reactualizeaza informatia stocata fara constiinta ca ea(informatia) apartine trecutului. Multumesc. Dau funda happy

Răspuns Câştigător
| OoBunnyoO a răspuns:

Intr-adevar, si mie mi se pare ca intrebarea este destul de vaga.
Informatia stocata involuntar va fi ca orice informatie normala, stocata in mod voit. Creierul stocheaza extrem de multe informatii de care noi nu suntem constienti. In minte avem mult mai multe informatii decat credem, insa problema este ca nu le putem accesa cognitiv (constient). Insa, daca la un moment dat exista un stimul potrivit, acele informatii, stocate involuntar, vor aparea si..persoana respectiva isi va aminti acel lucru. Asa oamenii isi amintesc lucruri pe care credeau ca nu le stiu. Asta este procesul.
Vizibil vorbind omul care actualizeaza astfel de informatii nu se va manifesta intr-un mod deosebit pentru ca procesul are loc numai in mintea sa.

| marinaculcea explică (pentru OoBunnyoO):

Mulțumesc happy

| OoBunnyoO a răspuns (pentru marinaculcea):

Cu placare. Mersi pentru fundita. happy

9 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Pai un om normal isi da seama atunci and reactualizeaza o informatie ca ea apartine trecutului, pentru ca altfel nu ar mai fi reactualizare.

| marinaculcea explică (pentru J0B0MAT):

Bine, dar eu am intrebat cum se manifesta, nu daca isi da seama uncand face asta happy

| J0B0MAT a răspuns (pentru marinaculcea):

Pai nu cred ca exista o astfel de persoana ca sa iti spun cum se manifesta. Poate doar una bolnava psihic nu constientizeaza ca amintirile sunt chestii care s-au intamplat in trecut.

| marinaculcea explică (pentru J0B0MAT):

Nu cred ca ai inteles la ce am facut eu referire happy este vorba de o informatie pe care ai stocato (memorato) involuntar, fara sa iti dai seama si dupa ceva timp, o reactualizezi, tot involuntar. Nu am facut referire strict la amintiri, ci la o informatie STOCATA INVOLUNTAR

| J0B0MAT a răspuns (pentru marinaculcea):

Pai nu te-ai exprimat asa la inceput.Si mie mi se intampla sa stochez ceva in mod involuntar in memorie.Nu am nicio reactie speciala, pur si simplu ma folosesc de acea informatie si de regula imi aduc aminte imprejurarea in care am retinut acea informatie.Probabil asa fac mai multi.

| marinaculcea explică (pentru J0B0MAT):

Ok happy mersi

| J0B0MAT a răspuns (pentru marinaculcea):

Cu placere happy