| OchiCaprui112 a întrebat:

As vrea sa va pun o intrebare din limba romana (nu este tema, s-a dat astazi la examenul national de clasa a8a) In propozitia: "Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii" subordonata este a) Atributiva b) Predicativa c) Subiectiva... Si inca ceva "grote infricosatoare" poate fi luat drept epitet? :-s

24 răspunsuri:
| roZatoare a răspuns:

Subiectiva, problema este dificultatea rasfoirii, si eu tot grote infricosatoare am luat ca epitet, si profa mi-a zis ca e bine, succes

| cristinna23 a răspuns:

1.da poate fi luat epitet
2. e subiectiva findca NU exista predicat nominal incomplet si ceea ce nu apartine atributivei

| Xbam a răspuns (pentru cristinna23):

Eu zic ca e predicativa ca e in fata si poti sa zici Dificultatea rasfoirii este jalnica poate fi inlocuita "ceea ce ma jeneaza"cu adjectiv.

| OchiCaprui112 explică (pentru Xbam):

Asa am gandit si eu...

| TheVampireDiaries01 a răspuns (pentru Xbam):

Habar n-am cum iti suna tie propozitia "Dificultatea rasfoirii este jalnica", de unde jalnica = ceea ce ma jeneaza.
Mie nu-mi suna prea frumos. Dificultatea este jalnica? rasfoirea poate este jalnica, dar dificultatea?
Eu afirm faptul ca aceasta fraza e subiectiva..nu predicativa pentru ca NU exista PREDICAT NOMINAL INCOMPLET si nu atributiva pentru ca NU exista un SUBSTANTIV care sa duca la o propozitie subordonata atributiva.happy
O zi buna!

| Xbam a răspuns:

Eu am zis ca e predicativa, iar ala poate fi luat ca epitet da e bine si grote infricosatoare eu l-am luat pe lumini ametitoare.

| OchiCaprui112 explică (pentru Xbam):

Si eu am zis la fel big grin dar un coleg (olimpic) a spus ca e subiectiva thinking

| Xbam a răspuns:

E predicativa o sa vedeti cand vine baremul.

| irrumator30 a răspuns:

Trebuie data fraza in intregime pentru a putea determina tipul propozitiei subordonate. Imi dai doar jumate de informatie si nu-mi pot da seama.

| Hasmasan_Paul_1991 a răspuns (pentru irrumator30):

Aia e toata fraza.

| crysy_4562 a răspuns (pentru irrumator30):

Pai asta'i fraza:"Ceea ce ma jeneaza este dificultatea rasfoirii"(e fraza pentru ca are 2 predicate), iar de aici poti sa-ti dai seamna ca e bubiectiva, adica ce putin eu asta am scris

| crysy_4562 a răspuns (pentru crysy_4562):

Subiectiva*

| someonelikeyou4 a răspuns:

Predicativa.Daca intorci propozitia obtii: Dificultatea rasfoirii este ceea ce ma jeneaza.
Da, se poate lua.Si eu asa am scris.

| OchiCaprui112 explică (pentru someonelikeyou4):

Profesoara de romana a spus ca e subiectiva...deci e clar big grin

| Extrem_Alecsutzu_1997 a răspuns (pentru OchiCaprui112):

Ma ma lasi cu profesoara ta de romana, fiecare zice altceva este clar ca e predicativa

| TheVampireDiaries01 a răspuns (pentru Extrem_Alecsutzu_1997):

Toti profesorii din Romania spun ca e subiectiva iar voi schimbati parerea profesorilorlaughing ..ca doar ati facut la Litere si sunteti profesionisti.happy

| OchiCaprui112 explică (pentru TheVampireDiaries01):

Ei se pare ca sau luat ambele corecte tongue

| TheVampireDiaries01 a răspuns (pentru OchiCaprui112):

Da, din cauza protestului happy

| GABYZZW a răspuns:

E predicativa

| painoh a răspuns:

Deci subiectiva raspuns final, nu?big grinbig grin

| Ak47te a răspuns:

Am o intrebare, daca am scris din greseala mai mult decat trebuia la epitat, se depuncteaza? Adica epitetul era "lumina care inunda odaia" si eu am scris "ranita de lumina care inunda odaia".

| OchiCaprui112 explică (pentru Ak47te):

Eu nu cred ca e greseala big grin

| denisloren09 a răspuns:

Ceea ce e element introductiv la atributiva