| Cîndea_Cristi_1989 a întrebat:

Sunt in clasa a X-a la profilul matematica-informatica. Desi nu am lucrat acasa probleme sunt printre primii in clasa la info. Alaturi de un coleg care se afla in aceeasi situatie am jucat multa vreme minecraft, mai ales partea cu redstoneul. Nu cred ca ar fi din cauze genetice pentru ca niciunul nu avem in familie persoane talentate in acest domeniu.
Poate ca este o intrebare cam ciudata dar s-ar putea sa aiba legatura aceste doua lucruri?

Răspuns Câştigător
| Kyttynna a răspuns:

Draga Cristi, din cate stiu nu exista o explicatie stiintifica intre minecraft si capacitatea de a rezolva exercitii logice. Personal, minecraft mi se pare un joc de creativitate care poate dezvolta un om pe acest domeniu. Pentru informatica iti trebuie capacitatea de a gandi logic. Te asigur ca nu toti care sunt la mate -info sunt inzestrati pentru asta si nu la toti le e usor sa promoveze bacul la acest profil.
Daca simti ca prinzi informatica cu usurinta atunci felicitari, esti pe drumul cel bun si tine-o tot asa ca e de viitor!

4 răspunsuri:
| Ara997 a răspuns:

Desi nu ai lucrat, esti primul. la ce? la olimpiada ai fost? la judeteana ai facut ceva? tot primul l-ai iesit si acolo?
dragul meu, depinde cu cine te compari, si in ce "liga " " joci ".
jocurile pe calculator n-au treaba cu algoritmica.

| Cîndea_Cristi_1989 explică (pentru Ara997):

Nu, nu am fost la olimpiada din cauza ca profesoara a spus ca nu merita... am participat in schimb la concursuri nationale: alice (am ajuns in top 10, participand clasele 9-12), stop bulling (locul 2 ). La clasa am note doar de 10 si nu pot spune ca ii cel mai slab liceu sau de genu... iar acest joc (minecraft), se aseamana intr-un mod mai ciudat cu algoritmica, avand acelasi principiu: trece sau nu curent

| Ara997 a răspuns (pentru Cîndea_Cristi_1989):

Bine, puiu, succes la alice in tara minunilor.

| rater1994 a răspuns:

Nici o treaba cu jocul viata, respectiv este posibil da sa intalnesti un om care sa se asemenea cu tine. Insa iti zic 100% ca undeva exista (oricum exista) diferente intre voi. Nici o viata de om nu iti ajunge sa cunosti o alta persoana. Asa ca stai linistit nu e nimic neobisnuit.