| Astefanoae_Roberto_1998 a întrebat:

Buna ziua, am făcut mai multe decizii proaste și am ajuns sa am credite de 10000 Ron la banci (2100 euro) și nu știu ce să fac am incercat sa fac credite bancare dar nu mă poate ajuta nicio bancă deoarece nu am minimul de munca( lucrez de 5 luni ), orice sugestie m-ar ajuta, cum pot scăpa de credite sau macar sa le duc într-un singur credit cu plata lunara

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

10000 ron e chiar putin, problema nu e suma in sine, ci modul in care ai folosit acei bani.
Cum poti scapa de credite? Facand o refinantare la una din banci si platind luna de luna rata aferenta. De exemplu, platind cca 250 de lei lunar, vei scapa de rate in doar 4 ani. Daca iti permiti o rata de 500 de lei lunar, vei achita in mai putin de 2 ani.

| Astefanoae_Roberto_1998 explică (pentru regis):

Buna, nu mă ajută băncile deoarece nu îndeplinesc anumite condiții de creditare ( minim 6 luni la actualul angajator și minim 1 am vechime in câmpul munci )

| regis a răspuns (pentru Astefanoae_Roberto_1998):

In cazul asta, plătești ratele la fiecare din cele X credite pe care le ai, pana indeplinesti toate condițiile pentru refinanțare.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nici o banca nu-ti poate da credit dupa 5 luni de munca.
Trebuie sa ai minim 12 luni.
Dar iti mai poti lua inca un job de weekend si vei reusii cu banii aia, sa-ti platesti datoriile, intr-un an.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Că sa scapi de credite... trebuie sa le plătești cum altfel și vrea?

| dullcat a răspuns:

Buna.Incearca sa vorbesti cu familia, prieteni sau cunoscuti, poate ai noroc? E o idee foarte proasta sa faci alte credite deoarece intri intr-un cerc vicios.Stiu persoane care asa au tinut-o toata viata.Asta e, inveti din greseli si strangi cureaua, faci economie maxima inclusiv la necesitatile de baza (daca vrei cu adevarat, poti trai cu 100 de lei pe saptamana in ce priveste mancarea, de exemplu), fara distractie la restaurant, petreceri, fumat sau bautura si vei reusi sa iesi din impas.Se poate, curaj!

https://www.reddit.com/......nd_tricks/

https://www.reddit.com/......rmatoarea/

| relian a răspuns:

Nu intreba aici, intreaba la bancile unde ai de dat bani inapoi, vezi poate te ajuta aia cumva, stiu si eu te amina, sau isi scade rata minima, dar trebuie sa intrebi, le spui situatia, aia daca is intelegatori te pot ajuta, daca e posibil cumva.

Oricum daca nu te ajuta, tu bani nu ai de unde le plati laughing asa ca eu asa vad situatia buna, aia sa te ajute cumva sa poti plati, ala ar fi si interesul lor.

| adryang78 a răspuns:

Cele mai multe bănci îți acordă credit dacă ai minim 3 luni lucrate, deci nu aici e problema. Tu nu poți face un alt credit pentru că ai atins pragul de îndatorare prevăzut prin lege.
Ce poți face, este să încerci o refinanțare. Adică, banca nu-ți va da bani în mână, îi va vira în conturile băncilor la care ai credite iar tu vei rămâne cu un singur credit de achitat, la banca la care faci refinanțarea. Dar nu este o soluție ideală, fiindcă o să plătești încă o dată dobândă, la creditul pe care-l faci.

| Astefanoae_Roberto_1998 explică (pentru adryang78):

Amm incercat sa fac refinanțare mă lovesc de același zid.