| XmimiX a întrebat:

Care sunt avantajele studierii limbii engleze? ofer funda?

2 răspunsuri:
| RB26DETT a răspuns:

Te plimbi prin lume fara probleme! Daca stii engleza nu ai probleme in majoritatea tarilor! De exemplu daca te duci prin tarile nordice mai ales, mai toata lumea stie engleza! Am fost in Olanda si oriunde am vorbit in engleza pentru ca nu stiu nimic in olandeza tongue pana si pensionarii stiu sa vorbeasca fluent engleza! Controlorii din trenuri, vanzatorii magazinelor, sa nu mai zic de intreprinderile mari, parcuri si alte alea! Engleza te ajuta foarte foarte mult si in gasirea unui job, de multe ori cand te angajezi se cere sa stii o limba straina, preferabil engleza!winking Iti recomand sa studiezi limba engleza nu numai cu dictionarul, cartea si pixul, te uiti la filme, asculti bine ce vorbesc oamenii si vezi subtitrarea, dupa cateva cursuri de limba engleza vei recunoaste unele cuvinte si tot uitandu-te la filme vei vedea cum sunt legate cuvintele, ordinea cuvintelor, daca este un cuvant compus din mai multe cuvinte si nu stii cuvantul respectiv iei fiecare 'cuvant' din acela si le traduci pe fiecare in parte si afli cuvantul sau pur si simplu daca nu stii un cuvant dintr-o fraza te poti ajuta de celelalte cuvinte in asa fel incat sa ghicesti cuvantul necunoscutwinking Limba engleza este o limba destul de usoara! Mai greu este cu timpurile trecutului care s-ar putea sa-ti dea batai de cap laughing
Limba engleza te ajuta foarte mult in viata!

| Moldoveanu_Elena_1990 a răspuns:

Engleza este o limba internationala foarte folosita si te ajuta foarte mult in societate.Iar daca te duci pe acest profil la liceu o sa faci plimbari in Anglia, o sa te duci sa stai acolo la o persoana, apoi acea persoana va veni sa stea la tine