| Solix a întrebat:

Cat de greu e sa iei bacul la uman?(adica nota minima 6)?

Răspuns Câştigător
| alexnolen14 a răspuns:

Bacul la uman, adica probele la română, istorie și geografie (sau altă materie socio-umană) e conceput în așa fel încat pe baza unui nivel de cunoștințe mic sau deloc sa poți lua nota 6, doar pe interpretarea textului, harții etc. Le voi lua pe rând:

-La română primul subiect A. este de interpretare a textului, deci nu ai nevoie sa inveti nimic. La B. e vorba de textul argumentativ (Prop. general valabil+Opinie (pozitia fata de tema fezbatuta+ 2 argumente (in primul rand, al doile rand)+ conlcuzie) si atentie, trebuie ea faci si referire la textul din sub I A. La subiectul II trebuie sa stii toate curentele si orientarile literare si sa analizezi un text liric. La subiectul al III-lea trebuie sa stii operele (autorii canonici)

-La istorie subiectul I si al II-lea sunt pe baza textului si valoreaza 70 de puncte cu cel din oficiu. Greutati pe care le poti intalni: transcrierea unei cauze si unui efect (trebuie sa gasesti o fraza in care exista o relatie de subordonare cauzala. Daca nu stii despre ce e vorba, cauta o fraza care contine cuvatul "deoarece", " din cauza/pricina" etc. si propozitia aia e cauza, iar ce e inainte de ea efectul. Trebuie sa precizezi ce rol are ficeare cauza: "..."; efect: "...") a doua chestie e cu " precizeaza". Cand ti se zice sa precizezi, tu trebuie sa transcrii din text ceea ce iti cere. Cand iti zice sa mentionezi, trebuie sa preiei ideea. Si tot la subiectele astea vei mai intalni un exercitiu in care trebuie sa prezinti 2 evenimente istorice sau tactici miltare, asemanari, deosebiri etc. La sub al III lea e eseu unde chiar trebuie sa inveti.

-La geografie daca stii harta europei si a romaniei cu state, capitale, unitati de relief, rauri, resurse etc. Eu zic ca iei lejer 6, mai laes ca la sub al III lea trebuie sa interpretezi o diagrama si mai castigi si acolo puncte.

Sper ca am fost de ajutor.
Succes la bac! Si eu il dau anul asta.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai invatat toata materia, este extrem de usor sa iei BAC-ul din prima, chiar cu nota mare.

| sierra1 a răspuns:

Depinde de bagajul tău. Dacă e plin, burdușit, atunci e ușor. Dacă e mai subțirel, ei, atunci e o leacă mai dificil

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte greu.

| bereandreea a răspuns:

Efort minim