| papys44 a întrebat:

Ce facultate ar trebui să urmez ca să pot deveni IT-ist? Am terminat clasa a XII-a pe profil de Științe ale naturii iar asta vreau să devin însă nu știu care este facultatea optimă pentru asta.părinții mei nu sunt în cunoștință de cauză să mă poată sfătui pe această temă. Sunt din Brașov.
Fundăăă

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

O facultate de informatica sau Automatica si Calculatoare la Politehnica. In ambele cazuri sa fii pregatit sa faci matematica la cel mai avansat nivel... M1

2 răspunsuri:
| Zaygon a răspuns:

La universitate Informatica iar la politehnica(universitate tehnica) Automatica si Calculatoare.
Daca vrei sa fii doaar softist du-te la Informatica iar daca iti place sa si surubaiesti ceva si esti un om mai practic du-te la poli.

Eu am terminat anul 1 la Calculatoare la Cluj si nu regret ca am ales sa vin aici. Intrasem si la Info dar sunt un om mai practic asa ca am ramas la poli.

Si cum zicea si suntserios ai nevoie de matematica de nivel M1 si cateodata nici aceea nu e de ajuns(in liceu nu mai faci atata materie cata ar fi nevoie).

P.S. am colegi de facultate care au terminat la stiintele naturii dar au tras tare pentru ca programarea e una din materiile in care trebuie sa iti dezvolti gandirea algoritmica.

| Alejay a răspuns:

Primul pas sunt cursuri oficiale de operator calculator ca sa intelegi baza sa poti continua.
Obtii dupa cursuri certificat de competente digitale.
Dupa aceea o facultate de informatica dar depinde ce ramura doresti la IT ca-s mai multe
Administratie Retele
Web design si Programare
Tehnician PC