| Losnams a întrebat:

Ce sa aleg dintre mate info si stiinte ale naturii? Care vi se pare mai ok si de ce?

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

MAte-info e mai general dar mai greu. Parerea mea e sa nu te complici cu-n profil de real decat daca esti sigur ca pe o latura de genul vrei sa mergi si cu cariera.

| Sn4k3 a răspuns:

Esti bun la mate si info, du-te la mate-info. Esti bun/te descurci la bio si chimie, du-te la sn. Vrei sa devii ceva in domeniul IT, du-te la mate info. Vrei sa devii ceva ce tine de biologie/chimie, du-te la sn. Sa mai continui sau ai prins ideea?

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Mate-info.La mate-info faci materiile de baza de la stiinte ale naturii si poti la sfarsit sa dai bacu din info, bio, chimie sau fizica la alegerea ta (+ matematica si romana obligatoriu). Daca termini mate-info te poti indrepta spre o facultate de inginerie dar ai mereu optiunea sa mergi si la o facultate de medicina pentru ca esti pregatit.Toti colegi mei de la liceu de la stiinte ale naturii au mers pe medicina pentru ca nu prea au avut de ales in timp ce de la mate-info(unde sunt si eu ), majoritatea am mers la inginerie sau info dar unii au mers la medicina. In concluzie eu zic mate-info pentru ca dupa la facultati ai mai multe optiuni happy.

| Losnams explică (pentru ClaudiuM1997):

Si eu m-am gandit la mate-info, dar mi-e frica sa nu fie prea greu.

| unvecin a răspuns (pentru Losnams):

Deci, în principiu nu mate-info. Dacă vezi în chestiile dificile ceva ce te sperie sau preferi să le eviți mai degrabă să le înfrunți, nu ești potrivit. Pasiunea celor de la mate-info e să rezolve treburi cât mai dificile. Deci, decât să te târăști printre ei mai bine alegi un domeniu în care chiar să te simți în largul tău.

| unvecin a răspuns:

Dacă ai rezolvat din proprie inițiativă niște probleme de matematică sau logică (să zicem minim 5) anul ăsta, așa că îți era dor, aveai chef și nu te puteai stăpâni

și

Dacă stând la calculator ai produs ceva anul ăsta... fie el și un text scris sau un desen sau design sau prezentare power-point, orice, dar din proprie inițiativă pentru că ți-a plăcut să încerci...

și

dacă ai citit cel puțin 2 cărți anul ăsta din proprie inițiativă,

atunci mate-info. Ai nevoie de multă curiozitate, să-ți placă să-ți folosești mintea gen 100% CPU. laughing Să vrei mereu soluții mai bune. Să cauți scurtături, să-ți folosești imaginația. Să vrei să produci ceva ce să ajute pe alții, să rupi limitele, să cucerești lumea.

Altfel, uită-te în ultimele 6 luni care sunt lucrurile pentru care abia ai așteptat să te trezești dimineața ca să le faci, sau pentru care ai stat mai târziu ca să le faci cât mai bine. Lucrurile care îți plac cel mai mult ar trebui să le legi cu un loc de muncă unde astea se întâmplă. Și apoi vezi care profil te pregătește mai bine pentru acel job.

Faptul că te întrebi asta, o văd ca o bulinuță neagră la mate-info și una roșie la științe ale naturii. Când guști chestiile ce țin de programare / informatică / web development / IT astea te cam înghit, nu te lasă indecis. happy

Succes!

| Mircea077 a răspuns:

Nu te duce la mate info, mie personal nu imi place