| GeorgiaMaynard a întrebat:

Credeti ca este ok sa merg la filologie sau la stiinte sociale stiu ca filo se bazeaza pe rom-eng dar la stiinte nu stiu ce iti mai trebui in afara de romana!

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Depinde ce vrei tu mai departe. Din cele 2 spuse de tine sunt mai multe optiuni de la filo. La stiinte sociale mergi in general spre Drept dar de la filo poti merge si la academia de politie, drept, litere, psihologie.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi materiile & nr de ore la linkul :
http://www.tvrcs.ro/trunchi_comun.php

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi materiile la care vei da teze la linkul :
http://www.isjbn.ro/upimg/MEN%2062281-11102013%20Discipline%20TEZE.PDF

http://www.hotnews.ro/......embrie.htm

Vezi materiile la care vei da BAC-ul în Anexa 1 de la linkul :
subiecte2011.edu.ro/bacalaureat/Legislatie/Ordin_4800-31-08-2010.zip

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La stiinte sociale ai multa romana, ceva limbi straine la nivel asemanator cu filo (dar fara latina in 11-12, si fara teze la latina, fata de filo), si multa istorie. Atat la filo, cat si la stiinte sociale, faci obiecte mai ciudate, precum psihologie, logica, educatie antreprenoriala.
Eu recomand insa filologie, sunt clasele mai dragute. Eu am facut la stiinte sociale, si am avut 'cazuri sociale' in clase. Prosti, saraci, urati. In clasele de filo sunt 99% fete, multe fitoase, dar tot e mai bine, decat sa se discute la dirigentie despre procesele colegilor(si colegelor) pentru viol, furturi si batai. Eram 24 intr-a 9-a, am terminat 15.

| AC4S4 a răspuns:

Ambele profile sunt la fel, cu mici diferente.
*La stiinte sociale nu faci latina la fel de intens ca cei de la filologie (o materia neimportanta).
*La filologie nu mai faci mate din clasa a XIa, dar la stiinte sociale inca faci(2h/saptamana). Un pic de matematica, ca daca vrei sa dai la ceva cu economie/gestiunea afacerilor, sa te descurci la matematica.
*La stiinte sociale faci mai multe stiinte socio-umane (in clasa a XIIa faci 4 ore, iar filologia face 2 ore). In schimb, filologia face multa literatura, romana, istorie, care nu mi se par atat de relevante pentru viitor.

Deci, as spune ca cel mai bine, alegi stiinte sociale! Si daca gasesti stiinte sociale biling/intensiv engleza, este perfect!

| Sociomaniac a răspuns:

Multa biologie si chimie happy

| itisnotimportant a răspuns:

Eu sunt la filologie in clasa a 10a si iti recomand filologie! Faci 4 ore de engleza pe saptamana intensiv, la stiinte sociale faci doar 2. Din clasa a 11a la filologie nu se mai face biologie, mate, fizica si chimie, dar la stiinte sociale da. La filologie dai teza la latina in toti anii+romana+istorie/geografie+engleza, iar la stiinte sociale in clasa a 9a: logica, a 10a:psihologie, in a 11a: economie si in a 12a: filosofie+romana+istorie/geografie+o limba la alegere. Deci iti recomand filologie!