| haifisch a întrebat:

Cum se mai da capacitatea? Cand am dat eu, se dadea la romana, matematica si istorie/geografie. Se punea 50%, iar 50% era media de la generala. Dupa asta, au venit tezele nationale (o mare prostie) si acum vad ca s-a revenit la capacitate. Cum e?

Răspuns Câştigător
| iuli a răspuns:

Se da test la romana si la matematica. 50% e media din generala si 50% media dintre teste.

4 răspunsuri:
| LeiAdrian a răspuns:

Testele care se dau acum se numesc Evaluari Nationale si se dau la Romana si Matematica. Se pune 50% media acestor 2 evaluari nationale si 50% media din cei 4 ani de studiu din generala clasele V-VIII.

| Andreea6031 a răspuns:

Eu am prins tezele unice, unde s-a dat si geografie/istorie. Parerea mea este ca modul in care s-a dat capacitatea inainte a fost cel mai bun. Nu mi se pare normal ca au scos cea de-a treia proba, deoarece orice eleva care a terminat clasa a VIII-a trebuie sa aiba cunostinte despre geografia si istoria Romaniei. Acestea formeaza cultura generala a viitorilor adulti.

| assss a răspuns:

PE 20 s-a dat la Romana si pe 22 se da la matematica. Se face media intre cele doua si rezultatul conteaza jumatate din media de admitere la liceu. Cealalta jumatate este media claselor 5-8.

| Lullabies a răspuns:

Pai se da la romana si matematica, asta conteaza 50% iar inca 50% media 5-8