| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Dragonul din cultura chineza, japoneza, coreana, vietnameza este o creatura divina sau reprezinta un simbol al puterii? Vazusem ca dragonul apare si in calendarul chinezesc ca anul dragonului.

3 răspunsuri:
| Alexandrionelu a răspuns:

Schelete de dinozauri s-au descoperit și în trecut, iar oamenii de atunci nu știau prea multe, asa ca pe baza acestor oase și-au imaginat niște creaturi pe care le-au numit dragoni.

| Osneros a răspuns (pentru Alexandrionelu):

Am venit aici sa spun exact asta, dar mi-ai luat-o inainte cu 12 ore laughing