| bunicisibuni a întrebat:

Hei! Am si eu urmatoarea problema. Pe 22-24 dau examenele si mi-e frica de: sa nu fac semne, daca eu nu mai pot face litere ca la clasa 1 mi le ia ca semne?, daca uit sa desfac foaia ca la simulare, daca nu-mi mai scriu pixurile sau scrie unu la inceput mai deschis, daca lesin etc. Ce sa fac? Imi fac eu scenarii degeaba? Imi e frica sa nu uit tot, nu stiu de ce. Vreau note de 9, adica la mate am facut 60 de teste cam asa si la romana 40, cred. big grin In simulari am luat 8, 40-romana si 7, 30-matematica. Mi-e frica pur si simplu. :/ Si mai nou am si probleme cu ochii, am luat un virus ceva si mama ma tot sperie ca orbesc.:/ Ea e medic si pur si simplu ma sperie. :/ Ce sa fac? Ma stresez prea mult? Pareri si sfaturi.

3 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Salut! In primul rand, cel mai important este sa fii in forma maxima.Eu zic sa faci un control la ochi inainte de bac intrucat nu este bine daca ajungi acolo, esti pus in ultima banca si dupa te uiti la supraveghetori de parca ar fi cine stie ce fantome.
Cel mai important lucru este sa ai grija de sanatatea ta! Sa nu racesti sau sa te imbolnavesti de nimic. (Nu te mai poti concentra)
Inainte de bac fa-ti o lista cu lucrurile care iti trebuiesc ceva de genul:
Carnet elev - luat
Buletin-luat
Penar cu 3 pixuri care scriu identic si care nu se pot sterge-luat
Rigla (ca sa tai drept cu o linie, este singurul lucru care se accepta) Daca tai stramb se vede urat si e mai rau...Deci mai bine incerci sa nu.
Pic si pasta corectoare-lasate acasa (Nu ai nevoie de ele, daca le lasi acasa atunci nu ai cum sa te temi ca ai putea face semne pe foaie sau intinari care tot semne se considera)
Sa nu tragi linie la foaia de bac! Tot semn se pune.Iti lasi tu una imaginara. Fara stelute, cerculete si inimioare pe foaie!
Numele liceul si tot ce ai acolo sus se scrie cu litere mari, de tipar.Atunci cand primesti mapa o deschizi ca sa nu treaca scrisul (cel de la nume care o sa se sigileze) pe partea cealalta! Atentie este important si se greseste mult aici de la emotii.Nu te apuca sa-ti sigilezi singur foaia daca ai emotii.(Cine stie cum o faci...mai bine nu)
Cand scrii,mapa se tine (de obicei) deschisa ca nu cumva sa treaca scrisul de pe o parte pe alta. (Daca scrii cu un stilou cu multa cerneala sau daca te apesi rau de tot pe pix-sunt semne si unii profesori fac urat cand le vad,cu toate ca nu toti.)
Orice ai face,ai grija de sanatatea ta acum! Ia mese regulate, nu te obosi cu invatatul la ore tarzii! Ai nevoie de un program regulat de somn, ca sa fii odihnit in ziua cu examenele.
Sa fii atent la tot ce iti zic supraveghetorii, sunt lucruri utile. Ei te invata ce se considera semn si ce nu si cum sa completezi (adica cu litere mari de tipar) numele si locul de examen.
Nu are nimeni nimic cu tine daca nu scrii de mana, ca in clasa 1 dar au pretentia sa scrii lizibil, adica sa se poata citi.
Am multi colegi in clasa care sunt intrebati. "Dar tu cat ai luat la romana in examen?" "Pai 8"
"Si cu scrisul asta ai fost la examen?" Ce am vrut sa insinuez?
Sa iti dai silinta sa scrii cat mai frumos.Se dau puncte pe scris!
Eu unul zic sa mai faci la romana cat de multe poti caci la mate dupa 60 de teste inseamna ca ai cam prins o idee despre ce se da.
Succes la examene!

| Paulvasile10 a răspuns (pentru RainmakerX):

Nu da bacul, ci evaluare nationala, dar tot cam acelasi lucru e...

| RainmakerX a răspuns (pentru Paulvasile10):

Greseala mea.Da e acelasi lucru. Bafta!