| WHYYYYYYYYIDK a întrebat:

Hello,eu in clasele 5-8(inca sunt clasa a 8-a) nu am facut o ora de informatica, din ce am inteles oricum nu se face cine stie ce si din acest motiv nu sunt sigur ce se face la acele ore, inveti sa programezi?
Sau pur si simplu "asta e calculatorul de aici il aprinzi etc." Asta e prima intrebare, intrebarea mai importanta este : In clasa a 9 -a ma pot descurca fara nici o ora de informatica facuta(vreau sa ma duc pe profil de mate-info)? Adica bine inteles stiu sa folosesc un calculator, sa lucrez in word, pp etc, am incercat sa fac si un joc in unity (nu prea am inteles ce fac )care mi-a iesit in final, dar lumea care se duce pe mate-info deja stie sa codeze sau sunt si persoane care o iau de la 0?

PS: Ma framanta de mult intrebarea asta :/

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| AC4S4 a răspuns:

Foarte putini fac informatica in gimnaziu. Ma refer la programare. Sunt, intr-adevar, scoli care introduc optionale de informatica. Dar, in cele mai multe scoli nu exista ore de informatica in clasele 5-8.

In clasa a 9a se incepe programarea propriu-zisa.
Daca mergi pe real vei avea o materie numita "Informatica", aceea inseamna programare. Materia numita "TIC" (tehnologia informatiei si comunicarii) se refera la utilizarea calculatorului (word, excel, paint, powerpoint, etc.) si o vei studia pe langa informatica.

Sunt elevi care stiu deja ceva programare pentru ca au facut in gimnaziu, da. Dar in liceu vin elevi din mai multe scoli gimnaziale, majoritatea nu au facut niciodata programare. Asa ca se ia programarea de la 0.

4 răspunsuri:
| ibaal a răspuns:

Daca au parinti programatori sau profi de info, poate stiu, altfel nu vad cum ar stii. Oricum, o iei de la zero in liceu si inveti limbajul de la inceput. Nu te pune sa lucrezi in Pascal sau C++ din prima fara sa va explice ce si cum(exemplu)winking

| Rd79 a răspuns:

Teoretic te iau de la 0, practic te tin cam la 0 tot timpul in liceu. In 4 ani de liceu se fac doar niste programe simple si nefolositoare la consola, si atat. Daca vrei sa ivneti programare, nu trebuie sa dai la mate info. Poti invata foarte bine de unul singur, sunt o gramada de tutoriale si documentatii pe net.

P.S. Cum adica ai facut un joc in Unity daca nu ai inteles?

| WHYYYYYYYYIDK explică (pentru Rd79):

Dupa un tutorial, am luat pas cu pas dar nu era explicat foarte bine.

| Mandeliu a răspuns:

Din ce stiu eu, in general se ia de la 0 cu toti, indiferent daca unii stiu sau nu. Din ce stiu lucrati in CodeBlocks si aia e.