| floriif2 a întrebat:

Hey! Ma ajutati si pe mine cu un sfat? Anul asta trebuie sa-mi aleg pe ce profil sa ma duc si nu pot sa iau o decizie. Eu ma descurc mai mult pe partea de real, dar daca dau pe stiinte ale naturii nu inteleg chimia si bilogia, iar la mate-info am auzit ca e greu... (si nu sunt geniu la mate) big grin

Răspuns Câştigător
| Monic999 a răspuns:

Buna! Uite, eu sunt in clasa a12a,am fost 2 ani si jumatate la mate-info,iar apoi m-am transferat la filologie,unde este mult mai bine, din punctul meu de vedere. Acum depinde si de modul tau de invatare si de ceea ce vrei sa faci dupa. Daca preferi sa tocesti si-ti plac limbile straine da la filologie, daca vrei medicina sau cv de genu da la stiinte ale naturii, la mate info e grea programarea(parerea mea). Gandeste-te la ceea ce iti place tie si la ce poti invata mai usor, decizia iti apartine!

| floriif2 explică (pentru Monic999):

La tocit nu ma pricep..., si mai departe as vrea sa fac ASE. la asta m-am gandit acum. si cred ca mi-ar fi mai de folos un profil real. Pana la urma de ce te-ai mutat?

| Monic999 a răspuns (pentru floriif2):

Pai nu era ceea ce imi doream eu, la inceput nu prea stiam eu care e treaba cu profilurile astea. Eu vreau la jurnalism, deci nu aveam ce cauta acl si plus ca nu ma pricepeam la informatica. Daca ai vrea la ASE atunci profilul uman e ok.

| floriif2 explică (pentru Monic999):

Ok. mersi! :*

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Poate este prea devreme sa ai o optiune clara a domeniului de activitate din care sa faca parte specializarea/meseriei dorita, deci si a profilul invatamantului superior. Pana in prezent educatia ta a avut rolul sa iti asigure un bagaj de cunostinte de cultura generala. In liceu ar fi normal sa se aprofundeze materiile necesare pentru admiterea la institutia de invatamant superior la care ai dori sa dai examenul (de admitere). Cele mai corecte sfaturi ai putea sa le primesti de la profesor/ul/ii care iti predau mater/ia/iile care ar putea fi hotaratoare la admitere.Sunt convins ca doresti sa urmezi cursurile unei institutii de renume unde se dau examene serioase dar si rezultatele sunt pe masura.

| floriif2 explică (pentru corbulalbrosu):

Ai dreptate, doar ca eu nu am o relatie asa de buna cu domnul profesor de mate si nu prea as vrea sa intreb. Pana la urma toti profesorii ne spun ca e foarte greu pe real si ca se duc numai cei mai buni... Deci nu prea am incredere happy