| Trandafiiiiiiiiiiiraș a întrebat:

Hey,TPU ce inseamna bilingv? Adica ma duce cu gandul la ceva cu 2 limbi straine.Am cautat si pe net,am gasit si alte intrebari de pe acest site in legatura cu definitia cuvantului, dar nu m-a lamurit indeajuns.Cu toate astea, am inteles ca e un examen de proba scrisa si orala.Dar ma gandesc ca poate numai la cei ce vor sa dea ca de ex la engleza intensiv, sau e valabil pentru toti cei ce vor la filologie?

Răspuns Câştigător
| CryChristiAN a răspuns:

Hey trandafiiiiiras. Examenul de bilingv este 1 examen pentru o limba straina. Cu ce te ajuta acest examen? Ei bine, sa stii, ca pe langa profilele mate-info, filologie, sau stiinte ale naturii, se mai pot si adauga ( doar pentru cei ce doresc bineinteles) si profilul bilingv( la franceza, respectiv limba engleza). De exemplu: profilul mate-info/ bilingv limba engleza este mai DOTAT, ca sa-i spun asa, decat mate info simplu, stiinte ale naturii ( si aici intra bilingv-ul DOAR FRANCEZA) / bilingv LFR e la fel, mai dotat decat stiinte ale naturii. De ce spun ca este mai dotat? Pentru ca vei face mai mult de 4 -5 ore la profilul limbii respective la care ai ales tu sa dai bilingv-ul. Dar stai linistita, bilingv-ul se da cred in perioada 2 iunie-10 iunie si asta fiecare judet isi planifica ideile. Iti doresc mult succes si sa intri la 1 profil placut tie.
A da! Mai adaug: este un examen atat scris, cat si oral. Oricum, nota minima trebuie sa fie de peste 6, 50 ca sa poti lua acest examen happy. Eu unul, am dat bilingv-ul la franceza, dar in final m-am bagat pe matematica-informatica. Din nefericire, nu exista matematica-informatica/Bilingv LFR. Oricum, sunt sigur ca vei face fatawinking
Sanatate si o seara buna!

| Trandafiiiiiiiiiiiraș explică (pentru CryChristiAN):

Multumesc pentru raspuns!

| CryChristiAN a răspuns (pentru Trandafiiiiiiiiiiiraș):

Pentru putin >big grin

| CryChristiAN a răspuns (pentru CryChristiAN):

Daca mai ai si alte-ntrebari, nu ezita sa ma cauti.

| Trandafiiiiiiiiiiiraș explică (pentru CryChristiAN):

Paaaai,ar mai fi una...Stiintele naturii ce fel de profil este? E acela, bio-chimie?

| CryChristiAN a răspuns (pentru Trandafiiiiiiiiiiiraș):

Stiinte ale naturii se mai numeste M2, si se axeaza mai mult pe biologie, chimie si fizica ( din cate stiu). Dar, daca vei pune bilingv Stiinte ale Naturii/LFR / LSP, pe langa materiile care se axeaza, mai faci si 5-6 ore pentru limba straina la care ai ales tu sa dai bilingv-ulhappy.
Acest profil, stiiinte ale naturii, se mai numeste si ''matematica usurica'', daca intelegi ce vreau sa spun happy.

| Trandafiiiiiiiiiiiraș explică (pentru CryChristiAN):

Ok.Multumesc.

8 răspunsuri:
| FadetoBlack a răspuns:

Corectez puţin acolo.
Există şi ştiinţe ale naturii bilingv engleză. Şi nota de trecere e 6 nu 6, 50. Cel puţin la mine aşa a fost.

| Mihaela1964 a răspuns:

La asta se refera "biligvul", de fapt.E o clasa cu o limba straina studiata in mod intesiv:engleza, franceza, spanioala, etc.