Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

In ce consta sa fii presedinta\presedintele liceului?

2 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Mie unul, sa ocupi o functie in consiliul elevilor, parca asa se numea, mi se parea o imensa pierdere de timp. Bani nu primeai, in schimb stateai dupa ore la scoala, organizai activitati, participai la sedinte, luai cuvantul cand era cazul, participai la diferite evenimente sau la diferite vizite si asa mai departe. Cu alte cuvinte, munceai in plus. Singurul avantaj este ca presedintele este privit altfel, cu mai mult respect de catre restul colegilor si chiar si de catre profesori.

| alex495 a răspuns:

Consta in a fi,, vocea" directorului liceului. E o functie paravan, teoretic poti sa implementezi reguli noi. Practic tot directorul daca vrea face ceva, daca nu nu. Mai consta si in reprezentarea elevilor din liceul respectiv la anumite consilii ale presedintilor de licee. Daca nu prea iti place pe la scoala e un,, hobby" destul de fain, profesorii sunt obligati sa te invoiasca la unele ore cand ai tu treaba prin oras etc