| Lolkkk a întrebat:

Mă puteți ajuta careva la matematică?
Rămân dator dacă mă ajutați pentru că nu inteleggg deloc și marți am iar test și am deja un 3 și un 4 și nu mai vreau o alta nota mica...
Îmi este frică răuuu.
Plus de asta profa la clasa nu ne da nici recapitularea pentru test și doar ne scoate la tabla și ne verifică la temă.
Eu cum să înțeleg dacă nu ne dă nicio recapitulare pentru că noi mai suntem și la științe ale naturii și doar vreo 6 fete si băieți stiu la mate și altii 11 nu știm deloc.
Vreau un sfat vă rog multtt?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Matematica se poate invata doar sistematic, facand multe exercitii, chiar de la 0.
Descarca si fa (pe rand) TOATE exercitiile din culegerea de probleme de matematica "GHEBA" (clasele 5-8/9), dupa care vei sti matematica printre cei mai buni din clasa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună, ești în clasa IX-lea sau a-X-a? Cu ce ai probleme, cu ecuația de gradul 2 sau cu șirurile? Este un profesor pe YouTube care le explica foarte bine! Ești sigur ca ți-ai ales bine profilul? La științe ale naturii se face matematica M2 care deși nu e la fel de complicată ca M1 este puțin dificil! Încearcă sa te uiți pe YouTube la câteva lecții explicate și poate le înțelegi! Dacă chiar crezi ca nu te descurci mergi la profil uman! Științe ale naturii ar trebui sa te pregătească pentru medicină și farmacie nu sa îți bage pe gât matematica și fizica la fel ca la mate info!

| Lolkkk explică (pentru anonim_4396):

Fizica am 3 ore pe săptămână și matematica am de Marțea 1 oră
Până vinerea (2 ore)

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lolkkk):

După părerea mea profilele reale nu sunt pentru tine! Știu ca ai zis ca te-ai mutat de la mate info aici dar poate poți sa îți convingi mama sa te mute pe științe sociale sau filologie!

| literallythesamebruh a răspuns:

Înțeleg ce spui, dar din păcate nu aici este locul potrivit pentru a căuta teme.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

In acele 6 persoane care stiu, nu ai nici un prieten sa stea de tine?
ofera-i si bani sa te mediteze cateva ore

| Gigiduru007 a răspuns:

Ia meditator.

| dominik1211 a răspuns:

Incearca sa faci meditații la mate, cu o profesoara care iti explica bine. Iar despre acel test, uita-te pe Youtube sau pe google la explicații pentru acele lecții.